Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Święto Szkoły

7 maja odbyło się Święto Szkoły. Przewodnicząca  Samorządu Uczniowskiego Natalia Popek wraz z zastępcą SU Oliwią Krocz przypomniały istotne wydarzenia z historii naszej szkoły. Następnie cała szkolna społeczność odśpiewała hymn szkoły. W dniu Święta Szkoły odbyły się 3 konkursy:

1.Konkurs wiedzy o szkole dla klas I-III

2.Konkurs wiedzy o patronie księciu Józefie Poniatowskim dla klas IV-VIII

3.Konkurs wiedzy o nauczycielu dla klas I-VIII

W konkursie wiedzy o szkole uczniowie klas młodszych (klasa I-Wojtek Kowalczyk, Sławek Libera, klasa II-Maja Łopatka, Paulina Rosa, klasa III-Radek Bieliński, Szymon Klimczak wykazali się dobrą znajomością szkoły. Rywalizacja była zacięta. Zwyciężyli przedstawiciele klasy III-Radek Bieliński i Szymon Klimczak. 

 

Drugi konkurs-konkurs wiedzy o patronie nie tylko przybliżył wszystkim uczniom postać patrona naszej szkoły księcia Józefa poniatowskiego, ale także okazał się bardzo emocjonującą zabawą. Uczniowie żywiołowo dopingowali swoich reprezentantów (klasa IV-Magda Bisińska, Małgosia Słodka, klasa V-Milena Brocka, Paulina Szochner, klasa VI-Mikołaj Supeł, Jaś Rosa, klasa VII-Zuzia Karcz, Weronika Kowalczyk, kl.VIII-Natalia Dziąg, Kinga Matysek). Uczestnicy tego konkursu wykazali się ogromną wiedzą o patronie. Zwycięzcami zostały reprezentantki klasy VII-Kinga Matysek i Natalia Dziąg.

 

Trzeci konkurs-konkurs wiedzy o nauczycielu pomógł uczniom lepiej poznać swojego nauczyciela, w tym roku księdza Mateusza Adamskiego. Uczestnicy tego konkursu to: Marta Lipska z kl.I, Adrian Kowalczyk z kl.II, Dawid Fastyn z kl.III, Asia Świderek z kl.IV, Bartek walas z kl.V, Amelia Rosa z kl.VI, Ania Bielińska z kl.VII i Natalia Krysiak z kl.VIII.   Do wyłonienia zwycięzcy tego konkursu potrzebna była dogrywka. Pierwsze miejsce zajęła Natalia Krysiak z klasy VIII.  

 

W ramach konkursu plastycznego na portret patrona szkoły wpłynęło 6 prac. Prace te eksponowane były na tablicy moderacyjnej na szkolnym korytarzu. Uczestnicy tego konkursu dostali drobne nagrody za udział w tym konkursie.  Zwycięzcy wszystkich konkursów oraz pozostali uczestnicy otrzymali drobne nagrody ufundowane przez SKO. Nagrody wręczała Dyrektor Szkoły-p. Alina Duda. Organizatorami tego szkolnego wydarzenia  był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami -p. Barbarą Łęczycką i p. Joanną Tołżewską.

 

[tekst J. Tołżewska; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

 

O Święcie Szkoły można przeczytać także https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/swieto-szkoly-z-sko/

Matematyka w banku

6 maja odbył się w naszej szkole XIII Międzyszkolny Konkurs Matematyka w banku, w którym wzięło udział 25 uczniów z 9 szkół z powiatu skierniewickiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy szóstej: Amelia Rosa i Bartłomiej Dziąg.


Otwarcia konkursu dokonała p. Alina Duda - Dyrektor Szkoły. Konkurs składał się z 2 części: pierwsza dotyczyła pojęć bankowych, a druga polegała na rozwiązaniu 6 zadań matematycznych. Nasi reprezentanci pomyślnie przeszli część pierwszą. Po drugiej części okazało się, że odbędzie się dogrywka o III miejsce, w której wzięła udział Amelka. Ostatecznie Amelka wywalczyła IV miejsce, a Bartek otrzymał wyróżnienie za bardzo dobry wynik w konkursie.

 

Na wręczenie nagród przybył Wót Gminy Głuchów p. Jan Słodki.

 

Smile Amelce i Bartkowi gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach matematycznych.

 

Smile Dziękujemy sponsorom (Komisja ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Głuchów oraz Starostwo Powiatowe w Skierniewicach), dzięki którym możliwy był zakup atrakcyjnych nagród i upominków oraz zorganizowanie poczęstunku dla uczestników konkursu.

 

O konkursie można przeczytać również https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/xiii-miedzyszkolny-konkurs-matematyka-w-banku/

Rocznica Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, była to pierwsza konstytucja w europie i druga na świecie. Konstytucja 3 Maja próbowała zażegnać goźbę zniewolenia narodu prezez obce mocarstwa, formułowała dla naszych przodków prawa i zasady woloności.

 

Uczniowie klasy VI pod kierunkiem nauczyciela historii pana Sławomira Leśniaka przedstawili w formie montażu słowno-muzycznego, okoliczności uchwalenia konstytucji 3 Maja. Wiersze i pieśni patriotyczne podkreslały znaczenie urocztystości, uczyły miłości do Ojczyzny oraz upamiętniały to bardzo ważne wydarzenie w dziejach Polski.

 

[tekst S. Leśniak; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Dzień Ziemi

Jak co roku,  w kwietniu, na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Z tej okazji klasa I, pod opieką wychowawczyni p. Jolanty Nagórki, przedstawiła inscenizację ekologiczną pt. ,,Kto ma olej w głowie?”. Została ona przygotowana w oparciu o scenariusz Małgorzaty Strzałkowskiej, pod tym właśnie tytułem. Dzięki ciekawym treściom, poetyckim i muzycznym, pierwszoklasiści przypomnieli wszystkim obecnym o konieczności dbania o najbliższe środowisko.

 

W przedstawieniu wystąpili: Jaś Adamczyk, Sławek Libera, Marta Lipska, Wojtek Kowalczyk, Franek Rosa i Kinga Słodka.

 

[tekst J. Nagórka; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Wiosenne trele

Wiosenna tematyka zagościła w naszej szkole już na dobre. Nawet kwietniowa audycja muzyczna, która odbyła się 29 kwietnia, miała tytuł: ,,Wiosenne trele”. Gościem audycji była pani Izabela Supera, muzyk i solistka, grająca na flecie. Zaprezentowała nam utwory o tematyce wiosennej, na flecie małym i dużym. Były to utwory: ,,Badinerie”, ,,Prząśniczka”, ,,Dla Diany”, walc z bajki Disneya ,,Śpiąca Królewna”, ,,Wiosna” z ,,Czterech  pór roku” Vivaldiego oraz „Marsz Turecki”.

 

[tekst A. Dominiak; zdjęcia N. Krysiak, ucz. kl. VIII]

Turniej BRD w Skierniewicach

26 kwietnia w Skierniewicach odbyły się eliminacje powiatowe XLII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (II kategoria wiekowa). W eliminacjach wzięło udział 7 drużyn (Godzianów, Złota, Wysokienice, nr 1 w Skierniewicach, nr 2 w Skierniewicach, nr 4 w Skierniewicach, nr 5 w Skierniewicach, nr 9 w Skierniewicach).  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kinga Matysek, Agata Walas i Oliwia Krocz.

 
Uczestnicy turnieju rozwiązywali testy teoretyczne (test wiedzy i test skrzyżowań) oraz wykonywali zadania praktyczne: jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego, jazda sprawnościowa po torze przeszkód oraz zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.


W klasyfikacji ostatecznej nasze reprezentantki wywalczyły III miejsce. W nagrodę otrzymały puchar dla szkoły oraz indywidualne nagrody i podziękowania za udział w konkursie. Bardzo cieszymy się z sukcesu naszej drużyny. Gratulujemy!!!

 

Smile Bardzo dziękujemy p. Monice Krocz - mamie Oliwii za przywiezienie dziewczynek z konkursu ze Skierniewic.

Portret Stanisława Moniuszki

5 kwietnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Portret Stanisława Moniuszki” zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Głuchowie. Wcześniej odbył się etap szkolny, w którym wzięło udział ponad 60 uczniów z klas I – VIII. Szkolna komisja postanowiła zakwalifikować do finału gminnego prace następujących uczniów:

w kategorii klas I – III: Kacper Fastyn, Kinga Słodka, Patrycja Słodka,

w kategorii klas IV – VI: Anna Bielińska, Zofia Pawlik, Tomasz Bieliński, Jan Lipski;

w kategorii klas VII – VIII: Zuzanna Karcz, Katarzyna Szochner.

 

W piątek przedstawiciele wszystkich szkół zebrali się w bibliotece w Głuchowie, gdzie nagrody wręczył zwycięzcom Wójt Gminy Głuchów pan Jan Słodki. Komisja gminna przyznała I nagrodę Jankowi Lipskiemu oraz II nagrodę Tomkowi Bielińskiemu (obaj w kategorii klas IV – VI). Wszyscy uczestnicy finału otrzymali dyplomy i upominki za udział, które naszym uczniom wręczyła na apelu szkolnym Dyrektor Szkoły pani Alina Duda.

 

SmileZwycięzcom gratulujemy, a wszystkich pozostałych zachęcamy do udziału w innych konkursach.

 

SmileDziękujemy pani Joannie Bielińskiej, która zawiozła uczniów na uroczystość  rozdania nagród.

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

Gminny etap Powiatowego Konkursu Ortograficznego

29 marca w Publicznej Szkole Podstawowej w Janisławicach odbył się gminny etap Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Przybyli tam najwięksi pogromcy „byków” ze wszystkich szkół z całej gminy. Naszą szkołę reprezentowali: Radosław Bieliński (kl. III), Bartłomiej Dziąg, Julia Machcińska i Zofia Pawlik (kl. IV – VI) oraz Lilianna Koczywąs, Kinga Matysek i Agata Walas (kl. VII – VIII).

 

Po ciężkich zmaganiach uczestników z dyktandem oraz testem komisja przystąpiła do pracy i wyłoniła zwycięzców. Drugie miejsce w kategorii klas IV – VI zdobyła nasza uczennica Zosia Pawlik, a Radek Bieliński w kategorii klas III otrzymał wyróżnienie. Zosia wraz ze zdobywcami pierwszego i trzeciego miejsca weźmie udział w finale powiatowym w Skierniewicach.

SmileGratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

Dzień Talentów i Hobbystów

21 marca to szczególny dzień, pierwszy dzień wiosny, ale również ekscytujący Dzień Talentów i Hobbystów. Uczniowie naszej szkoły mieli szansę zaprezentować w tym dniu, swoje nietuzinkowe umiejętności, oraz opowiedzieć o hobby. Swoje kolekcje zbierane w ramach hobby zaprezentowali: Natalia Brocka – konie, Magda Słodka – magnesy, Anita Sarna pochwaliła się imponującym zbiorem długopisów, Ania Bielińska przyniosła klaser ze znaczkami pocztowymi,  a Julia Antosik zaprezentowała bilety i pocztówki z różnych ciekawych miejsc, w których była. Wszyscy kolekcjonerzy potrafili zajmująco opowiadać o swoich zbiorach, przytaczali o nich różne anegdoty.

 

Najważniejszym i najciekawszym elementem tego dnia był przegląd uczniowskich talentów. Zgłoszeni uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w takich dziedzinach jak: talent plastyczny, kulinarny, sportowy, muzyczny, wokalny, aktorski, taneczny i manualny. Komisja w składzie: p. Dyrektor Alina Duda, p. Małgorzata Grefkowicz oraz p. Barbara Łęczycka przyglądała się wszystkim talentom i wyłoniła pięcioro zwycięzców. Talentem Kulinarnym już po raz kolejny okazał się Damian Ciach, Talent Sportowy z gracją zaprezentowała – Natalia Krysiak, Talent Taneczny na bardzo wysokim poziomie - Milena Brocka, a Talent Wokalny – Kasia Karcz i Ania Bielińska. Komisja, jak również wszyscy obserwatorzy, byli pod wrażeniem postępów, jakie poczynili uczestnicy wspomnianych wyżej zmagań. Widać było, że pracują nad doskonaleniem swoich umiejętności i w dalszym ciągu  rozwijają swoje zdolności.

Organizacją Dnia Talentów i Hobbystów zajęły się: p. Grażyna Dyśko, p. Jolanta Nagórka. Konferansjerkę poprowadziły: Natalka Popek i Zuzia Karcz.

[tekst J. Nagórka; zdjęcia: ucz. K. Karcz, ucz. N. Krysiak]

Co to za instrument?

„Co to za instrument?” to tytuł audycji muzycznej, która odbyła się 20 marca br. Gościem specjalnym był saksofonista -  Hubert Gruchała. Pani Ewa Bartkiewicz opowiedziała uczniom o tym niezwykłym instrumencie. Saksofon barytonowy jest instrumentem dużych rozmiarów wydający bardzo niskie dźwięki. Jest zatem cięższy oraz większy od innych rodzajów saksofonu. Jest to instrument dęty drewniany. Saksofon barytonowy odróżnia się od mniejszych rodzajów saksofonu przez dodatkowe zawinięcie kanału instrumentu w górnej jego części, blisko ustnika. Jest stosowany w muzyce symfonicznej oraz jazzowej. W trakcie audycji uczniowie mogli posłuchać brzmienia tego niezwykłego instrumentu w utworach: „Stary niedźwiedź”, „Różowa pantera”, melodii z filmu „Benny Hill” oraz niektórych standardów jazzowych.

 

[tekst A. Dominiak; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Pokazy iluzjonisty

W dniu 19 marca w naszej szkole pojawił się iluzjonista Wojciech Janeczek - artysta  z Krakowskiego Teatru Iluzji . Byliśmy świadkami niecodziennych czarów, których dokonywali nasz magiczny gość oraz instruowani przez niego uczniowie. W atmosferze tajemnicy dzieci wypowiadały zaklęcie, jakiego w zaufaniu nauczył je pan Wojciech, zmieniając białe wstążki i kulki w kolorowe, jednym ruchem wiążąc i rozwiązując barwne sznurki, zaczarowując pelerynkę, by zmieniła kolor i kształt… . Przedstawieniu towarzyszyły burza oklasków i salwy śmiechu.

[tekst A. Dominiak]

Najnowsze filmy

Bo w naszym SKO recykling to jest to!
Film propagujący ochronę naszego środowiska poprzez działania związane z recyklingiem. ...
1,608 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
10.04.15
Bankomania - cz. 2
Bankomania - cz. 2, film z udziałem m.in. dzieci ze SP w Wysokienicach zrealizowany prz...
1,453 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
Bankomania - cz. 1
Bankomania - cz. 1, film w ramach kampanii "Bankomania" - Banku PKO BP z udziałem m.in....
1,858 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
II Slalom Matematyczny
Video relacja z II Slalomu Matematycznego, Brzeziny X 2014 r.
1,789 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
22.02.15
Wygenerowano w sekund: 0.05
780,122 unikalne wizyty