Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Co roku  21 lutego obchodzone jest święto, które zostało ustanowione przez UNESCO w  1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ od 1950 r. zanikło 250 języków. Dlatego głównym celem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

 

W naszej szkole ten dzień świętowaliśmy na różne sposoby: uczniowie klasy IV, VII i VIII bawili się słowami rozwiązując rebusy, czytając wierszyki łamiące języki, czy też rozwiązując quiz „Kolorowe związki frazeologiczne”. Natomiast cała społeczność szkolna wzięła udział w konkursie literowania wyrazów. W trzech kategoriach wiekowych stanęło „w szranki” 21 śmiałków, a oceniała ich komisja w składzie: p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły, p. Grażyna Dyśko – polonista, Jagoda Walas – przedstawiciel SU.


W kategorii klas I – III zwycięzcą okazał się Aleksander Krysiak, który najlepiej przeliterował wyrazy 7-literowe. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Jan Adamczyk i Kamil Kobyłecki. W kategorii klas IV – VI zwycięską walkę (po dogrywce ze słowami 10-literowymi) stoczyła Magdalena Bisińska, a wyróżnienia przypadły w udziale: Zofii Pawlik i Radosławowi Bielińskiemu. Mistrzynią literowania 15-literowych słów w kategorii klas VII – VIII została Zuzanna Karcz, natomiast wyróżnienia wywalczyli: Anna Bielińska i Mikołaj Supeł.  

 

Pani dyrektor Alina Duda wręczyła nagrody i dyplomy mistrzom oraz wyróżnionym, pani Grażyna Dyśko wręczyła drobne upominki za udział uczestnikom, którzy nie dostali się do finału, natomiast pani Małgorzata Grefkowicz –organizator konkursu - rozdała wszystkim śmiałkom coś na osłodę życia po ciężkich zmaganiach.

 

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

SmileDziękujemy sponsorom: Towarzystwu Ubezpieczeniowemu Warta SA i p. M. Grefkowicz

Walentynkowy escape room

14 lutego uczniowie klasy VIII wzięli udział w nowym przedsięwzięciu, jakim był tzw. escape room,  czyli pokój zagadek. Zabawa polegała na tym, aby odszukać ukryte w klasie zagadki i dzięki rozwiązaniom dostać się do skarbu, który znajdował się w zamkniętej na szyfr szkatułce. Zagadki były związane z Dniem św. Walentego i dotyczyły wierszy, piosenek i innych utworów o miłości, ale do ich rozszyfrowania przydała się wiedza także z geografii, chemii czy biologii. Uczniowie podzieleni na trzy grupy z dużym zaangażowaniem przystąpili do zadań, a towarzyszyły im naprawdę ogromne emocje. Oczywiście wszystkie zagadki zostały rozwiązane, a skarb odnaleziony. Brawo ósmoklasiści!

 

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

Zdrowo jem, więcej wiem

Uczniowie klasy III biorą udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego  głównym celem  jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

 

W poniedziałek odbyła się lekcja „Dobre i złe składniki w naszym pożywieniu”, gdzie realizowane były zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Lekcja w formie krótkiej pogadanki i dyskusji w prosty sposób przekazała i utrwaliła wiedzę jakie produkty spożywcze są zdrowe dla organizmu, a jakie są szkodliwe.

 

[tekst i zdjęcia K. Szkup]

Walentynki 2020

Z okazji walentynek uczniowie klasy siódmej przygotowali montaż słowny składający się z różnych wierszy i żartów o tematyce miłosnej. Następnie p. dyrektor Alina Duda wręczyła nagrody dla „najsympatyczniejszej Walentynki” i „najsympatyczniejszego Walentego. Zostali oni wyłonieni na podstawie ilości zebranych serduszek, które każdy uczeń otrzymał na początku zajęć w walentynki. Uhonorowani zostali: Ola Kubiak z klasy szóstej i Kacper Fastyn z klasy czwartej. Sponsorem słodkiej nagrody był sklepik szkolny.

 

Już kolejny rok Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową, która uprzyjemniła uczniom naszej szkoły Dzień Świętego Walentego. Kilka dni wcześniej uczniowie mieli możliwość umieszczania walentynkowych kartek w specjalnie przygotowanym pudełku, które 14 lutego zostało otwarte, a zawartość dostarczona do adresatów.   Liczba miłosnych liścików przeszła oczekiwania członków SU. Każdy dostarczony liścik rozpromienił uczniowskie twarzyczki i wypełnił serduszka pozytywnymi emocjami. Z kolei Szkolna Kasa Oszczędności przygotowała kiermasz walentynkowy, na którym można było zakupić gadżety związane z walentynkami oraz lukrowane serduszka.

 

[zdjęcia: K. Karcz, ucz. kl. VIII]

Najlepsi uczniowie w I półroczu

11 lutego na apelu szkolnym p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody w postaci dyplomów „WZOROWEGO UCZNIA” . Dyplomy te otrzymali najlepsi uczniowie, którzy w I półroczu osiągnęli średnią ocen powyżej 4,75 oraz uzyskali wzorową ocenę zachowania.

 

Nagrody zdobyły: Magdalena Bisińska z klasy piątej, Zofia Pawlik, Aleksandra Kubiak i Wiktoria Winiarska z klasy szóstej oraz Zuzanna Karcz i Liliana Koczywąs z klasy ósmej. Gratulujemy!

 

Zebrani na apelu zostali poinformowani, że Kamil Kowalczyk - uczeń klasy ósmej został uhonorowany przez p. Mirosława Belinę - starostę skierniewickiego, statuetką dla jednego z 4 najlepszych sportowców powiatu skierniewickiego w 2019r. Podziękowania za wspieranie i duże zaangażowanie w sport szkolny, za udostępnianie infrastruktury sportowej dla organizacji zawodów gminnych i powiatowych, za udział uczniów tych szkół  w ostatnich 4 latach w największej ilości zawodów w wielu dyscyplinach w gminie, powiecie i województwie otrzymali dyrektorzy szkół podstawowych w Słupi, Godzianowie oraz pani Alina Duda - dyrektor naszej szkoły.

 

Nastepnie p. Piotr Majewicz dokonał podsumowania zawodów sportowych, w których brali nasi uczniowie w ostatnim czasie, o czym można przeczytać TUTAJ.

Kewin sam w domu

7 lutego naszą szkołę odwiedziło Studio Artystyczne Arena z Białegostoku z przedstawieniem ,,Kewin sam w domu". Przedstawienie miało na celu uzmysłowienie jak ważną role odgrywa rodzina w życiu każdego człowieka, niekiedy pomimo wielu rodzinnych konfliktów, a także pokazanie jak ważne są: pomoc szczególnie osobom starszym, miłość, wybaczenie i zgoda.
[tekst: A. Dominiak, zdjęcia W. Winiarska]


Na mroźne dni

"Na mroźne dni – gorąca muzyka" - Pod takim tytułem 5 lutego odbyła się w naszej szkole audycja muzyczna Art-ES z Pabianic. Poprowadził ją p. Sławomir Bartkiewicz w towarzystwie trębacza i wokalisty Pawła Samokhina - założyciela i lidera zespołu Samokhin Band. Muzyka , którą wykonuje zespół to energetyczna mieszanka jazzu, funky, ska, starego i dobrego rock’ n’ rolla oraz wschodniego folku wzmocniona mocnym rockowym brzmieniem. Uczniowie wysłuchali coverów  muzycznych : „Despacito”, „Teguila”,  „Macarena”.  Ponadto uczniowie mieli okazję poznać budowę trąbki i kornetu oraz zaobserwować sposoby uzyskiwania intrygujących efektów dźwiękowych.
[tekst: A. Dominiak]

Harcerze w naszej szkole

W dniach 3-5 stycznia Wilczki - harcerze z Rawy Mazowieckiej zimowały w naszej szkole. O tym, jak fajnie spędzili czas można przeczytać z relacji jednego z uczestników- Marcela (kliknij TUTAJ).

 

Fotogaleria TUTAJ

Bal Noworoczny 2020

11 stycznia odbył się w naszej szkole bal noworoczny, na którym gościliśmy p. Jana Słodkiego – wójta naszej gminy oraz radnych: p. Rafała Kowalczyka i p. Tomasza Dudka.   Wszystkich przybyłych powitała p. dyrektor Alina Duda.

 

W tym roku zobaczyliśmy jasełka(zdjęcia TUTAJ) w wykonaniu uczniów klasy V, VI i VII pod kierunkiem ks. Mateusza Adamskiego. Następnie wysłuchaliśmy kolęd w wykonaniu uczniów, którym towarzyszyli rodzice (zdjęcia TUTAJ). Dzieci z klasy 0 zaśpiewały kolędę ”Dzisiaj Betlejem”. Klasa I wykonała kolędę „Cicha noc”. Kolejnym utworem było „Bóg się rodzi” w interpretacji uczniów klasy II. Uczniowie klasy III zaśpiewali „Wśród nocnej ciszy”, a klasa IV zaprezentowała „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Nastrojową kolędę „Jezus malusieńki” zaśpiewali uczniowie klasy V, a kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”- klasa VI. „Pójdźmy wszyscy do stajenki” zaprezentowała klasa VII, a najstarsi uczniowie zakończyli kolędowanie utworem „Do szopy, hej pasterze”.

 

O piękną dekorację sali gimnastycznej, w której odbywał się bal, zadbali uczniowie i wychowawcy klasy VIII i III. Konferansjerkę prowadzili Bartłomiej Dziąg i Karol Stachecki. Autorem konferansjerki była pani Grażyna Dyśko.


Po części artystycznej odbyła się zabawa taneczna. O pyszny poczęstunek zadbała Rada Rodziców. Jak co roku chętni uczniowie mogli sobie pomalować twarz (zdjęcia TUTAJ), co umożliwiła Szkolna Kasa Oszczędności.

 

[zdjęcia: W. Winiarska, ucz. kl. VI]

Spotkanie z policjantem

9 stycznia odbyło się w naszej szkole spotkanie z komisarzem Pawłem Lesiakiem. Spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV – VIII oraz ich rodziców i dotyczyło bezpieczeństwa. Na spotkanie przybył także p. Jan Słodki – wójt naszej gminy.

 

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu pt. "Mówimy NIE! hejtowi i mowie nienawiści w Gminie Głuchów".

Audycja muzyczna

8 stycznia w naszej szkole odbyła się pierwsza w 2020 roku audycja muzyczna pt. ,,Roztańczone rytmy”. Tym razem prowadzący audycję zaproponowali wspólną zabawę taneczną przy dźwiękach znanych i lubianych utworów muzycznych. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym uczniom.

 

[tekst: A. Dominiak; zdjęcia: B. Łęczycka]

Najnowsze filmy

Bo w naszym SKO recykling to jest to!
Film propagujący ochronę naszego środowiska poprzez działania związane z recyklingiem. ...
1,932 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
10.04.15
Bankomania - cz. 2
Bankomania - cz. 2, film z udziałem m.in. dzieci ze SP w Wysokienicach zrealizowany prz...
1,779 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
Bankomania - cz. 1
Bankomania - cz. 1, film w ramach kampanii "Bankomania" - Banku PKO BP z udziałem m.in....
2,195 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
II Slalom Matematyczny
Video relacja z II Slalomu Matematycznego, Brzeziny X 2014 r.
2,130 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
22.02.15
Wygenerowano w sekund: 0.11
1,104,609 unikalne wizyty