Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

"Jaki znak Twój? - Orzeł Biały"

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości został zorganizowany w szkole konkurs plastyczny. Zadanie polegało na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej, ukazującej godło państwowe, czyli białego orła na czerwonym polu. Uczniowie zgłosili wiele prac bardzo pomysłowo wykonanych.

 

Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas 0 III nagrody otrzymali: Zuzanna Adamczyk kl. III, Paulina Rosa kl. II i Oskar Supeł kl. III. Natomiast wyróżnienia jury przyznało: Anecie Sarnie kl. III, Filipowi Winiarskiemu kl. I oraz Amelii Jagiełło kl. I.

 

W kategorii klas IV – VIII nagrody wywalczyli: Olga Lipska kl. VIII, Natalia Dziąg kl. VIII oraz Aleksandra Bielińska kl. V. Wyróżnienia komisja postanowiła przyznać: Adrianowi Sarnie kl. IV, Dominikowi Koczywąsowi kl. VIII i Zofii Pawlik kl. V.

 

Nagrody książkowe wręczyła p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły.

 

[tekst M. Grefkowicz]

100. rocznica odzyskania niepodległości

W niedzielę 11 listopada odbyła się w Wysokienicach uroczystość patriotyczna dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej przygotowali piękną akademię, na którą zaproszonych było wielu znamienitych gości oraz mieszkańcy Wysokienic.

 

Po akademii odbył się Marsz Niepodległości z towarzyszeniem sztandarów szkół z Gminy Głuchów. Uczestnicy marszu z flagami narodowymi udali się pod pomnik „10-lecia Odzyskania Niepodległości”, gdzie odczytany został Apel Poległych – udział wzięły również poczty sztandarowe okolicznych oddziałów OSP.

 

Następnie społeczność szkolna, reprezentowana przez p. Alinę Dudę – Dyrektora Szkoły oraz Natalię Popek – przewodniczącą SU, posadziła pamiątkowe drzewo – dąb czerwony, który został nazwany „Płomieniem Niepodległości” i poświęcony przez proboszcza parafii ks. Wiesława Wasińskiego. Ukoronowaniem obchodów była msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny.  

 

[tekst M. Grefkowicz]

Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

07 listopada odbyły się powiatowe eliminacje XIII Konkursu Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie pn. "Policyjna Akademia Bezpieczeństwa". Organizatorem konkursu była Komenda Miejska Policji w Skierniewicach i wzięło w nim udział 12 szkół podstawowych z terenu miasta Skierniewice i powiatu skierniewickiego.

 

W  konkursie brali udział był  uczniowie klas drugich. Naszą szkołę reprezentowali zawodnicy: Weronika Antosik i Aleksander Krysiak pod opieką p. Katarzyny Szkup.

 

W pierwszej części konkursu zawodnicy rozwiązywali test wiedzy dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w życiu codziennym. Drugim etapem konkursu były zmagania sportowe, które polegały na pokonaniu toru przeszkód, wykazując się szybkością i sprawnością fizyczną. Rzut piłką, przewrót w przód, skok przez skrzynię, slalom to część przeszkód, które mieli do pokonania reprezentanci szkół.

 

Smile Bardzo dziękujemy za pomoc p. Urszuli Krysiak.

[tekst i zdjęcia K. Szkup]

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już od 18 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

 

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Hasło nawiązuje do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości - wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

 

W październiku biblioteka szkolna zorganizowała szereg akcji promujących czytelnictwo i działalność biblioteki. 26 października szóstoklasiści wystąpili w przedstawieniu popularyzującym czytelnictwo pt. „Strajk”. Bohaterowie książek postanawiają ogłosić strajk, jednak bibliotekarce i czytelnikowi udaje się przekonać strajkujących do powrotu do książek. Obsada: bibliotekarka - Amelia Rosa, Nel (W pustyni i w puszczy) - Kamila Ciach, Jagienka (Krzyżacy)- Jagoda Walas, Albus Dumbledore (Harry Potter) - Bartek Dziąg, Zenek (Ten Obcy) - Kamil Dyśko, Kot (Alicja w Krainie Czarów) - Mikołaj Supeł, Drwal (Czarnoksiężnik z Krainy Oz) - Marcin Dudek, uczeń - Karol Stachecki, narratorzy - Janek Lipski i Tomek Bieliński.

 

[zdjęcia N. Krysiak, ucz. kl. VIII]

W teatrze

25 października uczniowie klas VI – VIII wyjechali do Rawy Mazowieckiej, gdzie w Domu Kultury mieli możliwość obejrzenia spektaklu „Balladyna” według dramatu Juliusza Słowackiego.W przedstawieniu wzięli udział aktorzy Teatru Lektur Szkolnych, niektórych z nich znamy z telewizji.

 

Spektakl pozwolił lepiej zrozumieć trudną lekturę, a kontakt z żywym aktorem jest z pewnością większym przeżyciem niż oglądanie filmu. Dodatkową atrakcją była gra światłem, które wskazywało zmianę miejsca akcji.

 

Największe wrażenie zrobiła na wszystkich aktorka odgrywająca rolę Skierki (bohaterki ze świata fantastycznego), która swoją kreacją zaskakiwała, śmieszyła i zachwycała publiczność. Wrażenia na pewno na długo zostaną nam w pamięci.

 

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

DO HYMNU

24 października odbyło się w naszej szkole przesłuchanie do ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu”. W konkursie bierze udział 300 szkół, a zgłosiło się 560. My zgłosiliśmy się jeszcze w maju, żeby zagwarantować sobie udział.

 

Uczestnictwo w konkursie zobowiązywało wykonawców do zaśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz dwóch pieśni hymnicznych wybranych z podanej w regulaminie listy. Wybraliśmy „Rotę” oraz „Marsz, Polonia”. Już we wrześniu zaczęliśmy przygotowania. Wszyscy uczniowie od trzeciej klasy do ósmej ćwiczyli pieśni z wychowawcami, a później z p. M. Grefkowicz.

 

Aż wreszcie nadszedł ten wielki dzień – przyszliśmy w galowych strojach i galowych nastrojach, w szkole pojawili się szacowni goście: pani prof. dr hab. Anna Domańska z Akademii Muzycznej w Łodzi – jurorka konkursu „Do Hymnu” oraz pan Krzysztof Kozłowski – ogólnopolski koordynator konkursu. Oczywiście, że mieliśmy tremę, ale krótka rozśpiewka pomogła nam się trochę rozluźnić. Nasze wykonanie zostało zarejestrowane kamerą, a nagranie będzie oceniane przez komisję centralną. Wyniki będą ogłoszone po zakończeniu przesłuchań. Nie liczymy na wygraną, ale cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w wielkim, podniosłym przedsięwzięciu z okazji 100-lecia niepodległości Polski.

 

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

Ślubowanie pierwszoklasistów

Dla uczniów I klasy 23 października był dniem wyjątkowym. Odbyło się wówczas uroczyste ślubowanie, w wyniku którego pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

 

W trakcie spotkania, pod kierunkiem wychowawczyni pani Jolanty Nagórki, zaprezentowali swoje umiejętności: śpiewali piosenki, recytowali wiersze, pochwalili się zdobytą już wiedzą. Każdy z osobna został zaprezentowany rodzicom, nauczycielom i całej społeczności szkolnej. Wszyscy pierwszoklasiści stanęli na wysokości zadania i pokazali, że zasługują na zaszczytne miano uczniów.

 

Kulminacyjnym punktem uroczystości było pasowanie na ucznia przez panią dyrektor Alinę Dudę. Następnie pierwszoklasiści wypowiedzieli uroczysty tekst ślubowania, w którym obiecali być wzorowymi uczniami i dobrymi kolegami. Pamiątkowe dyplomy, prezenty od kolegów i poczęstunek przygotowany przez rodziców, były miłym zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia. Ceremonię prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Natalia Popek.

 

[tekst J. Nagórka; zdjęcia J. Nagórka oraz K. Karcz, ucz. kl. VII]

"Otrzęsiny" pierwszoklasistów

22 października był wyjątkowym dniem dla uczniów klasy I.  Tego dnia cała szkolna społeczność uczestniczyła w otrzęsinach pierwszoklasistów.  Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Joanny Tołżewskiej i p. Barbary Łęczyckiej.  Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego z klasy VIII – Oliwia Krocz oraz Olga Lipska prowadziły to interesujące wydarzenie.

 

Uczniowie klasy I wzięli udział w 6 konkurencjach, w których  wykazali się umiejętnościami sportowymi oraz ogólną wiedzą zdobytą w szkole i w domu.  Pierwsza konkurencja polegała na wykonaniu 4 podskoków obunóż. W drugim zadaniu uczniowie wykazali się dużą siłą przeciągając linę. Kolejne zadanie okazało się nie tylko przyjemne lecz i łatwe do wykonania. Pierwszaki  z radością tańczyły w rytm energicznej muzyki. Czwarta konkurencja polegała na wykazaniu się umiejętnością stania na jednej nodze.  Należy nadmienić, że członkowie sekcji sportowo-rozrywkowej z klasy VIII pomagali pierwszoklasistom w wykonaniu poszczególnych konkurencji sportowych. W piątej konkurencji uczniowie błyskawicznie  udzielali poprawnych odpowiedzi na zadane pytania. Ostatnim zadaniem, który każdy uczeń pierwszej klasy wykonał z uśmiechem na buźce,  było wypicie soku cytrynowego i powiedzenie słowa PYCHAWink.

 

Na zakończenie tej imprezy uczniowie zostali udekorowani orderami uśmiechu za wszystkie zmagania, które zostały dla nich przygotowane tego szczególnego dnia.

 

[tekst J. Tołżewska; zdjęcia N. Krysiak, ucz. kl. VIII]

Instrumentalnie

17 października odbyła się kolejna audycja muzyczna pt. „Instrumentalnie”, tym razem w roli głównej wystąpiła wiolonczela, na której zagrał p. Tomasz Kaprot.  Wiolonczela jest podobna do skrzypiec, ale wydaje średniej wysokości dźwięki. Na wiolonczeli gra się na siedząco, obejmując kolanami pudło rezonansowe, które dodatkowo oparte jest o ziemię nóżką.

 

P. Tomasz Kaprot zgrał wiele utworów, które kojarzymy z filmów, np. „Różowa pantera”, czy „Piraci z Karaibów”.

 

[zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

XVIII Dzień Papieski

16 października wspólnota naszej szkoły zgromadziła się na apelu, aby w sposób uroczysty świętować Dzień papieski. Młodzież z klasy VIII, wraz z kolegą z klasy V, pod opieką ks. Mateusza Adamskiego przygotowała przedstawienie, w którym zaprezentowali różnicę pokoleniową, która dzieli osoby pamiętające św. Jana Pawła II i osoby, które urodziły się już po jego śmierci.

 

Ojciec Święty pokazany został w tegorocznym apelu jako przyjaciel dzieci i młodzieży – prawdziwy ojciec. Wiąże się to z hasłem XVIII Dnia Papieskiego, obchodzonego w naszym kraju – „Promieniowanie Ojcostwa”.

 

Na apelu wykorzystano archiwalne filmy i nagrania z Janem Pawłem II, dzięki czemu można było chociaż przez chwilę poczuć i doświadczyć obecności Ojca Świętego w naszej szkole.

[tekst ks. M. Adamski; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Dzień Edukacji Narodowej

We wtorek, tj. 16 października 2018 roku w naszej szkole świętowaliśmy przypadający na 14 października DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. Niektórzy dopytują się: od kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Odpowiadamy. W ten sposób świętujemy kolejne rocznice ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

 

Uczniowie klasy drugiej i szóstej piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

 

Na zakończenie uroczystości zabrała głos p. dyrektor Alina Duda, która wręczyła nagrody dla wyróżniających się nauczycieli w naszej szkole w roku szkolnym 2017/2018 – p. B. Ulanowskiej, p. B. Łęczyckiej, p. Joannie Tołżewskiej i p. P. Majewiczowi. Podziękowała także przybyłym licznie na tę akademię rodzicom.

Smile Serdecznie gratulujemy koleżankom wyróżnionym za swoją pracę przez Wójta Gminy Głuchów - p. dyrektor A. Duda i p. M. Grefkowicz!

[tekst K. Szkup; zdjęcia N. Krysiak, ucz. kl. VIII]

Najnowsze filmy

Bo w naszym SKO recykling to jest to!
Film propagujący ochronę naszego środowiska poprzez działania związane z recyklingiem. ...
1,403 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
10.04.15
Bankomania - cz. 2
Bankomania - cz. 2, film z udziałem m.in. dzieci ze SP w Wysokienicach zrealizowany prz...
1,289 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
Bankomania - cz. 1
Bankomania - cz. 1, film w ramach kampanii "Bankomania" - Banku PKO BP z udziałem m.in....
1,628 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
II Slalom Matematyczny
Video relacja z II Slalomu Matematycznego, Brzeziny X 2014 r.
1,552 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
22.02.15
Wygenerowano w sekund: 0.05
679,787 unikalne wizyty