Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

XXVII finał WOŚP

13 stycznia nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w kwestę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku kwestowały uczennice klasy szóstej: Natalka Popek, Zuzia Karcz, Weronika Kowalczyk, Ania Bielińska i Kasia Karcz. Koordynatorem akcji była p. dyrektor Alina Duda.


Celem tegorocznego finału WOŚP  było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.


Dziewczynki kwestowały przed kościołem parafialnym w Wysokienicach oraz Rawie Mazowieckiej.

 

Kolejnego dnia odbyło się liczenie zebranych pieniędzy. Wynik tegorocznej kwesty to: 4416,59 zł.

 

SmileBrawa dla naszych wolontariuszek! Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

Szczęśliwy kupon

W dniu 09.01.2019r. spotkała się redakcja  gazetki szkolnej „Po dzwonku!”, aby wylosować  nazwisko szczęśliwego zwycięzcy kuponu o wartości 10 złotych  do sklepiku szkolnego. Losowała najmłodsza z wszystkich członków koła redakcyjnego - Aleksandra Kowalczyk. Wylosowana została Julia Antosik z klasy 5, kupon wręczyła jej przewodnicząca SU Natalia Popek. Swój kupon Julia może zrealizować w ciągu miesiąca.

 

[tekst: Zuzanna Karcz, zdjęcia: Kinga Matysek]

Szkolne jasełka

21 grudnia w naszej Szkole świętowaliśmy Boże Narodzenie. Z tej okazji klasa V, pod opieką Ks. Mateusza Adamskiego i Pani Małgorzaty Grefkowicz, przygotowała świąteczne przedstawienie. Pokazała w nim jaki jest najgłębszy sens świąt Bożego Narodzenia, w jaki sposób przygotowujemy się do tych świąt i który sposób jest najlepszy, oraz wyjaśniła znaczenie różnych tradycji bożonarodzeniowych. W czasie przedstawienia można było włączyć się we wspólny śpiew kolęd, których teksty były związane ze scenariuszem.  Dekorację i stroje przygotowali uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami.

 

Po przedstawieniu Ks. Mateusz poprowadził modlitwę i poświęcił opłatki, którymi uczniowie i nauczyciele dzielili się później na wigiliach klasowych. Po modlitwie Pani Dyrektor i Ks. Mateusz złożyli wszystkim – uczniom, nauczycielom, pracownikom – świąteczne życzenia.

[tekst ks. M. Adamski; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Śnieżna piosenka

19 grudnia odbyła się kolejna audycja muzyczna pt. "Śnieżna piosenka". Prowadząca wyjaśniła zebranym różnicę między kolędą, a piosenką bożonarodzeniową.

 

Podczas audycji zaprezentowano kolędy.

Cenne rady

10 grudnia przedszkolaki, uczniowie klas młodszych oraz klasa IV obejrzała przedstawienie profilaktyczne pt. "Cenne rady” w wykonaniu aktorów Teatru Lalek ,,Bajka”. Akcja rozgrywa się w chatce u Kozy i Kózki, w lesie oraz w pobliżu drogi. Celem bajki jest ukazanie, jak unikać zagrożeń na ulicy, czyli przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców lub opiekunów. Uczy również, aby nie ufać obcym, nie przyjmować od nich prezentów.

Międzynarodowy Dzień bez Papierosa

W piątek 30 listopada klasa I pod kierunkiem wychowawczyni p. Jolanty Nagórki, zaprezentowała apel związany obchodami Międzynarodowego Dnia bez Papierosa. Na początku dwaj uczniowie z V klasy przypomnieli, że każdego roku na choroby spowodowane paleniem tytoniu umiera w Polsce około 100.000 tysięcy ludzi. Około 10.000.000 Polaków pali regularnie 15 - 20 sztuk papierosów dziennie. Co 10 sekund na świecie, umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym na świecie. Treści propagujące skutki palenia zostały wyeksponowane na gazetce SKPCK, by stanowiły przestrogę dla tych, którzy bezmyślnie chcieliby sięgnąć po papierosa.

 

W II części apelu zaprezentowano przedstawienie pt. ,,Chory kotek”. Wzięli w nim udział następujący uczniowie: Sławek Libera, Marta Lipska, Kinga Słodka, Wojtek Kowalczyk, Jagoda Antosik i Marcin Kowalczyk. Przedstawienie promowało treści antynikotynowe.

 

[tekst J. Nagórka; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

"Na świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja" - czyli andrzejki klas starszych

29 listopada, tj. w wigilię św. Andrzeja spotkaliśmy się w głównym holu, aby poznać swoją przyszłość. To oczywiście żart - przyszłości nie można poznać. A gdyby było to możliwe, to pewnie wiedząć o pewnych rzeczach, próbowalibyśmy je zmienić, czyli zmienić swój los, więc paradoksalnie przyszłość i tak byłaby inna, niż myśleliśmy.

 

Spotkaliśmy się, aby się wesoło i dobrze bawić.  Uczniowie każdej klasy przygotowali andrzejkowe wróżby. Można było sobie powróżyć, kim się zostanie w przyszłości, jakie będzie imię przyszłej żony czy przyszłego męża, gdzie odbędzie się ślub, czym pojedzie się do ślubu, dokąd w podróż poślubną, a nawet - jakie będzie się miało zwierzę. SKO zapewniło pyszne jedzonko, a SU przygotowało dyskotekę. Zabawa była radosna i wszyscy wracali do domu zadowoleni.

 

[tekst M. Grefkowicz; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Andrzejki klas młodszych

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. 

 

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

 

W naszej szkole dn. 29.11.2018 r. w godzinach od 11.00 - 13.00 odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka dla młodszej społeczności szkolnej. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Milusińscy, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Najmłodsi wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

 

[tekst  K. Szkup]


Prezentacja osiągnięć sportowych

27 listopada na apelu szkolnym p. Piotr Majewicz  - nauczyciel wychowania fizycznego podsumował osiagnięcia sportowe w bieżącym roku szkolnym.

 

Szczegółowo z sukcesami sportowymi można zapoznać się TUTAJ

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

27 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Natalia Popek przypomniała najważniejsze postanowienia zawarte w Konwencji Praw Dziecka, która reguluje prawa dziecka. Konwencja Praw Dziecka potocznie nazywa się światową konstytucją praw dziecka.

 

Uczniowie klasy VIII (Oliwia Krocz, Kinga Matysek, Natalia Dziąg, Agata Walas, Olga Lipska, Kamil Kowalczyk, Dominik Koczywąs, Patryk Lesiak) w przedstawieniu zaprezentowali problemy z jakimi borykają się dzieci oraz pokazali jak można wspierać młodych ludzi w walce o ich sprawiedliwe traktowanie. Przypomnieli również prawa dzieci. Dziewczynki z klasy V zaśpiewały wesołą piosenkę o prawach dziecka, zaś uczniowie klasy III w postaci wierszyków utrwalili wcześniej wspomniane prawa jakie przysługują wszystkim dzieciom na świecie. Na zakończenie wszyscy aktorzy wykonali piosenkę Majki Jeżowskiej, pt. „Wszystkie dzieci  nasze są”. Przygotowaniem apelu zajęli się opiekunowie Samorządu Uczniowskiego- p. Joanna Tołżewska i p. Barbara Łęczycka.

 

Tego dnia wyłoniono także zwycięzców konkursu plastycznego „Mam prawo do…”. W kategorii klas I-III najpiękniejszą pracę wykonał Jaś Adamczyk z kl. I. Wyróżnienie przyznano Antosiowi Bielińskiemu z kl.I i Anitce Sarnie z kl. III. W kategorii klas IV-VIII zwycięzcą została Kasia Szochner z kl. VII, zaś wyróżnione prace wykonane zostały przez Natalię Brocką kl. VII i Olę Bielińską z kl. V. Nagrody ufundowane przez SKO wręczyła Dyrektor Szkoły p. Alina Duda.

 

[tekst  J. Tołżewska, zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Dzień Pluszowego Misia

Roczny kalendarz pełen jest fantastycznych dat i dni do świętowania - wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Dzień Pluszowego Misia. 23 listopada z okazji tego święta  w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty czytelnicze dla uczniów klasy drugiej. Głównym celem zajęć, które przeprowadziła p. Katarzyna Szkup – bibliotekarz szkolny,  było zapoznanie dzieci z historią Dnia Pluszowego Misia.

 

Uczniowie rozmawiali z bibliotekarzem o ukochanych maskotkach, którym opowiadają o swoich radościach i problemach, do których także często się przytulają. Drugoklasiści prezentowali swoje misie, opowiadali o nich, mówili z jakich są bajek, odgadywali zagadki związane z misiami, próbowali także smakołyków każdego misia - słodkiego miodu, brali udział w konkurencjach kto szybciej zje miód. Sam pluszak jest przecież symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

[tekst  K. Szkup]


Najnowsze filmy

Bo w naszym SKO recykling to jest to!
Film propagujący ochronę naszego środowiska poprzez działania związane z recyklingiem. ...
1,459 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
10.04.15
Bankomania - cz. 2
Bankomania - cz. 2, film z udziałem m.in. dzieci ze SP w Wysokienicach zrealizowany prz...
1,339 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
Bankomania - cz. 1
Bankomania - cz. 1, film w ramach kampanii "Bankomania" - Banku PKO BP z udziałem m.in....
1,721 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
II Slalom Matematyczny
Video relacja z II Slalomu Matematycznego, Brzeziny X 2014 r.
1,635 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
22.02.15
Wygenerowano w sekund: 0.03
705,920 unikalne wizyty