Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Ku niepodległej

W dniu 07.02.2019r. w naszej szkole wystąpiła Grupa Artystyczna Rekonstrukto z pokazem historycznym "Ku niepodległej". Uczniowie poznali stroje z okresu walki o niepodległość: szwoleżera, powstańca, kosyniera i oficera i Brygady Legionów Polskich. Mogli też obejrzeć i dotknąć kolekcji replik broni używanych przez powstańców i w czasie I wojny światowej. Podczas prezentacji uczniom przypomniano wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości. w czasie pokazu uczniowie wspólnie się bawili, przebierali w stroje, a nawet ćwiczyli sztukę fechtunku. Pokaz był żywą lekcją historii, przybliżającą dążenia niepodległościowe Polaków.

[tekst S. Leśniak, zdjęcia ks. M. Adamski]

XVI Konkurs Przyrodniczy

6 lutego w Gimnazjum im. Ks. Stanisława Konarskiego odbył się XVI Konkurs Przyrodniczy przeznaczony dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych z terenu Skierniewic i powiatu Skierniewickiego. W konkursie wzięliśmy udział po raz trzeci. Naszą szkołę reprezentowały: Wiktoria Winiarska i Zofia Pawlik z klasy piątej oraz Amelia Rosa z klasy szóstej. Uczniów do konkursu przygotowała p. dyrektor Alina Duda.

 

Konkurs przyrodniczy obejmuje zakresem wiadomości  i umiejętności określone podstawą programową w zakresie przyrody. W części dotyczącej geografii zakres wiadomości związany z Polską, skalą i mapą, a w części biologii zakres wiadomości dotyczący ciała człowieka i chorób dotyczących człowieka.

 

Konkurs składał się z dwóch części w formie pisemnej.  W pierwszej części uczniowie pracowali w zespołach trzyosobowych rozwiązując zagadki, rebusy, krzyżówki, uzupełnianki, itp. a w części drugiej każdy z uczestników rozwiązywał test złożony z 22 pytań zamkniętych i otwartych.

Pasowanie na czytelnika

05.02. 2019r. odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy II„W krainie książek”. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

 

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani Ulanowska dokonała pasowania każdego z uczniów. Wychowawca klasy I wręczyła wszystkim uczniom pamiątkowe dyplomy, które będą przypominały o tym uroczystym dniu.

 

Tego dnia także  zostały wręczone nagrody dla laureatów etapu szkolnego Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”, a także wszystkich uczestników. Laureatami etapu szkolnego w kategorii klas I-IV zostali: Radosław Bieliński, Paulina Rosa i Kamil Kobyłecki. Zofia Pawlik, Aleksandra Bilelińska i Tomasz Bieliński to laureaci etapu w kategorii klas V –VIII. SmileSerdecznie gratulujemy!

[tekst K. Szkup; zdjęcia N. Krysiak, ucz. kl. VIII]

Spotkanie z policjantem

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Dlatego też w ostatnim tygodniu przed feriami odwiedził naszą szkołę młodszy aspirant Jakub Machaj. Spotkał się on przedszkolakami, uczniami klas młodszych i starszych.

 

Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także w cyberprzestrzeni.  Policjant  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazał niektóre znaki drogowe. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać policjantem oraz kiedy można otrzymać kartę rowerową i prawo jazdy. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszego gościa  podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły przymierzyć czapkę  oraz dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

[tekst K. Szkup]

Wycieczka do Łodzi

4 lutego uczniowie klasy IV, V i VI wyjechali do Łodzi, gdzie mieli możliwość obejrzenia filmu pt. „Mia i biały lew” w kinie Cinema City.  Film opowiada o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa. Akcja filmu rozgrywa się w sercu dzikiej Afryki.

 

Kolejnym punktem programu był aquapark Fala. Dwie godziny pobytu w tym atrakcyjnym miejscu upłynęły bardzo szybko. Każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie – zjeżdżalnia z pontonami, rwąca rzeka, basen ze sztuczną falą, kolorowa zjeżdżalnia, dwie megazjeżdżalnie, piracki statek i jacuzzi. Zabawa była doskonała.

 

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do znanej restauracji, gdzie wszyscy uczestnicy zjedli swoje ulubione potrawy. Wycieczka  bardzo się wszystkim podobała a najprzyjemniej było chyba w Aquaparku, gdzie każdy chętnie wróci.

Najlepsi uczniowie w I półroczu

2 lutego na balu noworocznym  p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody w postaci dyplomów „WZOROWEGO UCZNIA” . Dyplomy te otrzymali najlepsi uczniowie, którzy w I półroczu osiągnęli średnią ocen powyżej 4,75 oraz uzyskali wzorową ocenę zachowania.

 

Nagrody zdobyły: Magdalena Bisińska z klasy czwartej, Zofia Pawlik z klasy piątej, Zuzanna Karcz z klasy siódmej oraz Olga Lipska i Kinga Matysek z klasy ósmej. Gratulujemy!

Bal Noworoczny 2019

2 lutego odbył się Bal Noworoczny 2019 pod hasłem: Stop cyberprzemocy!  O piękną dekorację sali zadbali wychowawcy i uczniowie klasy III i VIII. Materiały ufundowało Stowarzyszenie Małe Pociechy.

Jako pierwsi na scenie pojawili się uczniowie zerówki, którzy zaśpiewali piosenkę „Karnawałowy bal”. Uczniowie kl. I przedstawili „Taniec lalek”, a drugoklasiści zatańczyli czaczę. Uczniowie klasy III zaprezentowali Zumbę Kitz-Toka-Toka. Czwartoklasiści wystawili inscenizację pt. „Dar czterech wróżek”. Z kolei piątoklasiści zatańczyli poloneza. Następnie uczniowie klasy VI wystąpili w przedstawieniu „Mikołajowa pomyłka”. Siódmoklasiści przygotowali program „Kocham Cię Polsko!”, a uczniowie klasy VIII zaśpiewali piosenkę „Szukaj mnie”.

 

Po części artystycznej dalszą zabawę poprowadził didżej "Majkel". O pyszny poczęstunek zadbała Rada Rodziców. Jedną z atrakcji było malowanie twarzy, którą zapewniło SKO.

[zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

SmileDziękujemy p. Dariuszowi Lipskiemu za wykonanie fotobudki.

Głuchowskie kolędowanie

 W niedzielę 27 stycznia w kościele parafialnym św. Michała Archanioła w Głuchowie odbyło się już po raz 16. gminne kolędowanie „Z kolędą i dobrym słowem…”. Po mszy odprawionej przez księdza proboszcza rozpoczął się przegląd kolędujących. Każda szkoła miała swoich reprezentantów, a oprócz nich występowali jeszcze soliści i zespoły dziecięce i młodzieżowe. Licznie zgromadzona publiczność mogła posłuchać „Wysokińskich paninecek”, które wykonały kolędę „Do szopy, hej, pasterze” oraz pastorałkę  „Kundel rudy”. Uczniowie naszej szkoły wystąpili jeszcze jako członkowie scholi parafialnej oraz zespołu „Głuchowiacy”. Wójt Gminy Głuchów p. Jan Słodki przekazał na ręce opiekunów dyplomy i słodycze dla wykonawców, a w stołówce szkolnej czekał na nich poczęstunek.   

 

Smile Dziękujemy Państwu Antosikom za opiekę nad magnetofonem.Dziękujemy rodzicom za dowóz dzieci na kolędowanie.

 

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

BAL CARNAVAL

Już po raz piąty w tym roku szkolnym odbyła się audycja muzyczna. Tym razem uczniowie wspólnie z nauczycielami tańczyli przy dźwiękach znanych i lubianych utworów muzycznych. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym uczniom. Na zakończenie zabawy królową balu została Ola Kubiak z klasy piątej, a królem Rafał Zdanowski z klasy trzeciej.

Telekomputerek

23 stycznia, zawitali do naszej szkoły artyści z przedstawieniem teatralnym pt.: „Telekomputerek czyli historia pewnego Adasia”.

 

Celem przedstawienia było ukazanie dzieciom zagrożeń związanych z niewłaściwym korzystaniem z komputera i telewizji. Dzieci bardzo przeżywały losy głównego bohatera, który wolał grać na komputerze i oglądać telewizję niż iść na urodziny do swojego przyjaciela. Na szczęście w porę zrozumiał swój błąd.

 

Mamy nadzieję, że dzieci zrozumiały, że telewizor i komputer nigdy nie zastąpią prawdziwych przyjaciół ani zabaw na świeżym powietrzu i nie  popełnią takich błędów jak Adaś – główny bohater przedstawienia.  

Dzień babci i dziadka

21 stycznia, przedszkolaki oraz dzieci z zerówki uroczyście świętowały Dzień Babci i Dziadka. Pani Dyrektor Alina Duda powitała przybyłych gości, po czym dzieci całym sercem, najpiękniej jak umiały podziękowały za troskę, opiekę i poświęcony czas. Zanim maluchy obdarowały swoich gości laurkami i kwiatami odbyły się konkursy w których to babcie i dziadkowie musieli się wykazać w różnych kategoriach. Miłą niespodziankę przygotował dziadek Olka prezentując piosenkę „Murzynek Bambo’’. Dzieci do uroczystości przygotowywały wychowawczynie: p. Grażyna Bielińska i p. Anna Dominiak.

 

[tekst G. Bielińska]

Wygenerowano w sekund: 0.02
729,637 unikalne wizyty