Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Co to za kolęda?

20 grudnia odbyła się kolejna audycja muzyczna w tym roku szkolnym pt. „Co to za kolęda?”. Pan Sławomir w ciekawy sposób przybliżył uczniom tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe z różnych miejsc świata: Kuby, Argentyny, Peru, Australii, Francji, Finlandii i Węgier. Uczniowie poznali różnicę między piosenką bożonarodzeniową, a kolędą. Kolęda to radosna pieśń bożonarodzeniowa, która nawiązuje do tradycji religii chrześcijańskiej. Piosenka bożonarodzeniowa swym tekstem, mówi o świętach, zimowych zabawach, mikołaju, prezentach, często rozsławiana przez film lub inne media rozrywkowe. Podczas opowiadania p. Sławomira śpiewane były polskie kolędy oraz piosenki świąteczne w wykonaniu specjalnego gościa- p. Kamili Jaskrowskiej . Wspólnie wysłuchaliśmy takich utworów jak: „Gdy śliczna Panna”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Lulajże Jezuniu”, „Santa Claus”, „White Christmas”. Uczniowie byli bardzo zainteresowani audycją, która upłynęła w miłej i świątecznej atmosferze.

 

[tekst: A. Dominiak; zdjęcia: Z. Pawlik, ucz. kl. VI]

Szkolne jasełka

20 grudnia w naszej szkole świętowaliśmy Boże Narodzenie. Z tej okazji uczniowie z klasy V, VI i VII   pod opieką ks. Mateusza Adamskiego przygotowali świąteczne przedstawienie. 

Po przedstawieniu ks. Mateusz poprowadził modlitwę i poświęcił opłatki, którymi uczniowie i nauczyciele dzielili się później na wigiliach klasowych. Po modlitwie pani dyrektor Alina Duda i ks. Mateusz złożyli wszystkim – uczniom, nauczycielom, pracownikom – świąteczne życzenia.

 

[zdjęcia: K. Karcz, ucz. kl. VIII]

STOP uzależnieniom

10 grudnia w Szkole Podstawowej w Michowicach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „STOP uzależnieniom”. Aby wziąć udział w tym konkursie, należało wykonać pracę, która będzie prezentowała skutki uzależnień oraz przeciwdziałanie nałogom, a także będzie zawierała hasło lub rymowankę związaną z tematem. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas VI – VIII.

 

W naszej szkole uczestników było wielu, a szkolny etap zakończył się sukcesem dla Zosi Pawlik, Kingi Pietrzak i Nastki Rosy z kl. VI, Tomka Bielińskiego, Amelki Rosy i Mikołaja Supła z kl. VII oraz Natalki Brockiej i Natalki Popek z kl. VIII. To oni właśnie reprezentowali naszą szkołę na szczeblu gminnym.

 

W Michowicach spotkali się zwycięzcy ze wszystkich szkół, a było ich aż 41. Zebranych powitała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Michowicach p. Beata Filutowska, dziękując za udział wszystkim uczestnikom i zaprosiła do obejrzenia prezentacji na temat uzależnień od różnych substancji, przedstawionej przez ucznia VIII klasy. Następnie Pani Dyrektor zapoznała uczniów z protokółem komisji konkursowej.

 

Nagrody z rąk Wójta Gminy Głuchów p. Jana Słodkiego odebrali: Zofia Pawlik za I miejsce w kategorii klas VI, Amelia Rosa za wyróżnienie wśród klas VII oraz Natalia Popek za wyróżnienie wśród klas VIII. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i drobne „pocieszki”, które wręczyli członkowie Gminnej Komisji Antyalkoholowej. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym.

 

Smile Dziękujemy Szkole Podstawowej w Michowicach za zaproszenie do konkursu.

 

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

Wyjątkowy gość

9 grudnia gościliśmy w naszej szkole Teatr Lalek ,,Bajka". Uczniowie kl. 0 – 6 mieli możliwość obejrzenia spektaklu zatytułowanego „Wyjątkowy Gość”, który został przygotowany na podstawie opowiadania Zofii Kossak. Akcja rozgrywa się w domu biednego Szewca, w domu bogatego Młynarza oraz na drodze przy kapliczce. Przedstawienie było dla uczestników wspaniałą lekcją dobroci i gościnności, potępiającą uczucia - zazdrości i egoizmu oraz dbałości wyłącznie o dobra materialne.

 

[tekst: A. Dominiak; zdjęcia: Z. Pawlik, ucz. kl. VI]

Wizyta specjalnego gościa...

Chociaż za oknami brak śniegu nastrój świąteczny gościł  w naszej szkole od samego rana. W Mikołajki – jak co roku 6 grudnia – wielu liczy na drobny upominek, szczególnie ci najmłodsi.  Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Skierniewicach eskortowali świętego Mikołaja, który odwiedził dzieci z przedszkola, „zerówki” oraz uczniów klas I, II i III w naszej szkole. Święty Mikołaj jak zwykle rozdawał prezenty. Jednak tym razem oprócz słodkości dzieci  otrzymały coś jeszcze. Były to magiczne przedmioty, które ożywają po zmroku i pomagają być bezpiecznym na drodze, czyli opaski odblaskowe. Dzieci zobowiązały się w obecności św. Mikołaja, że będą nosić elementy odblaskowe podczas poruszania się po drodze i będą również przypominać o tym rodzicom. Spotkanie zorganizowała K. Szkup.

 

[tekst i zdjęcia K. Szkup]

Prawa dziecka

5 grudnia odbył się apel poświęcony Konwencji Praw Dziecka, która obchodzi w roku 2019 30 lecie swojego istnienia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z klasy VI, IV i VII w formie piosenek i wierszyków przypomnieli szkolnej społeczności spisane przez ONZ prawa dziecka.

 

Przewodniczący SU Karol Stachecki wraz z zastępcą przewodniczącego Marcinem Dudkiem odświeżyli w pamięci uczniów i wszystkich zebranych na apelu główne cele ratyfikacji Konwencji Praw Dziecka, ale także przypomnieli o obowiązku respektowania praw nie tylko dzieci lecz wszystkich ludzi bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, czy płeć. Członkowie SU zwrócili także uwagę na obowiązki wynikające z bycia dzieckiem i uczniem. Apel został przygotowany pod kierunkiem opiekunek SU - p. Joanny Tołżewskiej i p. Barbary Łęczyckiej.  

 

[tekst: J. Tołżewska; zdjęcia: K. Karcz, ucz. kl. VIII]

Nasza Lilka dziennikarką...

W listopadowym wydaniu miesięcznika „Kocham Rawę.pl” ukazał się artykuł pod tytułem ,,Jak przetrwać ósmą klasę”, napisany przez naszą koleżankę – uczennicę klasy VIII Szkoły Podstawowej w Wysokienicach -Liliannę Koczywąs. W swoim artykule Lilka podaje przepis  ósmoklasistom, jak poradzić sobie, żeby jednocześnie mieć wiedzę na przyszłość i dobre oceny. Mówi o różnych technikach i sposobach na efektywną naukę. W tym samym numerze gazety wydrukowano również inny tekst Lilianny – relację ze spotkania z Elżbietą Dedek – pianistką, honorową obywatelką Rawy Mazowieckiej. Serdecznie polecamy przeczytać! Lilka bierze udział w warsztatach dziennikarskich, gdzie rozwija swoje umiejętności. Cieszymy się, że mamy taką zdolną koleżankę w szkole i klasie. Życzymy jej dalszych sukcesów w pisaniu artykułów do gazet.  Mamy nadzieję, że będzie ich więcej, a Lilka w przyszłości będzie sławną dziennikarką.

 

[tekst: Zuzanna Karcz]

Finał konkursu literacko-plastycznego pt. "Siła ukryta w bajce"

Dnia 3 grudnia 2019 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego „Siła ukryta w bajce” organizowanego przez Szkołę Podstawową w Białyninie. Aby wziąć w nim udział,  trzeba było napisać swoją baśń, ale inspirowaną znaną baśnią i przedstawić bohaterów w odwróconych rolach.

 

Z naszej szkoły w tym konkursie wzięła udział Wiktoria Winiarska z kl.VI. Baśń pt. „Tolerancyjny łabędź”, którą napisała Wiktoria, wraz z utworami innych uczestników, została zamieszczona w książce pt. „Siła ukryta w bajce”. Książka jest dostępna w naszej bibliotece. Zachęcamy do jej przeczytania.

 

[tekst: G. Dyśko]

Kraina lodu 2

W dniu 2.12.2019  klasy 4,5 i 6 udały się na wycieczkę do Rawy Mazowieckiej. W programie była wizyta w kinie na seansie filmowym "Kraina Lodu 2". W kinie nie ma numerowanych biletów, każdy siada tam gdzie jest wolne miejsce.  Dzięki temu, że byliśmy w kinie jako pierwsi, udało nam się zająć najlepsze miejsca. Film wszystkim się bardzo podobał.

 

[tekst i zdjęcia P. Majewicz - organizator wycieczki]

Wycieczka do Łodzi

30 listopada uczniowie klas I, II i III wybrali się na wycieczkę autokarową do Łodzi.  Program obejmował pobyt w Centrum Tańca i Zabawy „Twister” – nowoczesny figloraj, gdzie dzieci korzystały ze wszystkich dostępnych rozrywek. Były to rzuty kulkami, przetaczanie się, wspinanie, pełzanie, zjeżdżanie tunelami, skakanie, strzelanie z wyrzutni, berek, park linowy przemieszczanie się pojazdami, gry na spostrzegawczość i koordynację wzrokowo-ruchową, itp. Uczniowie mieli także możliwość nauki tańca z profesjonalnym instruktorem.

 

Po trzygodzinnym pobycie w sali zabaw udaliśmy się do kina na film pt:"Kraina Lodu 2”. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy McDonald’s. Pełni niezapomnianych emocji i przeżyć wróciliśmy do szkoły.

 

[tekst: K. Szkup - organizator wycieczki]

Andrzejki w klasach starszych

Dnia 28 listopada obchodziliśmy Andrzejki. Na początku Zosia Pawlik opowiedziała o tym, od kiedy zwyczaj ten jest obchodzony w naszym kraju i skąd się wywodzi.

 

W dalszej części odbywało się wróżenie. Uczniowie z klas IV-VIII przygotowali po trzy wróżby. Każdy mógł powróżyć sobie, jak będzie wyglądała jego przyszłość. Było to ekscytujące i zabawne.

 

[tekst: G. Dyśko, zdjęcia: K. Karcz, ucz. kl. VIII]

Wygenerowano w sekund: 0.05
1,104,509 unikalne wizyty