Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Gdy przyjdzie Mikołaj

20 grudnia odbyła się kolejna audycja muzyczna w tym roku szkolnym. Tym razem gościliśmy p. Kamilę Jaskrowską i p. Michała Mikulskiego. Mieliśmy okazję wysłuchać kolęd oraz świątecznych piosenek w przepięknym jazzowym wykonaniu p. Kamili.

 

Artyści jazzowi posługują się w znacznym stopniu improwizacją. Urozmaicają linię molodyczną poprzez przedłużanie dźwięków w sposób trudny do zapisania. Jazz pozwala na dowolną interpretację utworu.

 

Świątecznych piosenek w wykonaniu p. Kamili można wysłuchać www.youtube.com/watch?v=zvgOmmQKgqE

Wycieczka do Łodzi

12.12.2017r. chętni uczniowie z klas IV – VII pojechali na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem programu była międzynarodowa wystawa „ENERGIA UMYSŁU”, która pokazuje dzieła mistrza włoskiego renesansu – Leonarda da Vinci. Był on malarzem, rzeźbiarzem, architektem, konstruktorem, fizykiem, chemikiem, badaczem i wynalazcą. Fascynował go ruch i wszystko, co ten ruch powoduje. Na wystawie uczniowie nie tylko oglądali eksponaty, lecz także grali w gry edukacyjne.

 

Następnie udali się do eksperymentarium, gdzie mogli się przekonać doświadczalnie, jak działają prawa fizyki, np. jak powstaje wir wodny, jak rozchodzą się fale dźwiękowe albo jak przez ciało człowieka płynie prąd. Każdy mógł wykonać doświadczenie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i  zadowolić swoją ciekawość.

 

Na koniec uczestnicy wycieczki pojechali do sali trampolin, w której sprawdzali, jak działa siła grawitacji ;). Podskoki, wyskoki, zeskoki i inne skoki z pewnością zaspokoiły potrzebę ruchu i usatysfakcjonowały nawet najbardziej ruchliwych uczniów.

Była to bardzo pouczająca i jednocześnie rozrywkowa wycieczka. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni.

[M. Grefkowicz]

Naukowa epidemia, czary mary i alchemia

 8 grudnia gościliśmy w naszej szkole „Grupę Zaelektryzowani", którzy poprowadzili niecodzienną lekcję pt. „Naukowa epidemia, czary mary i alchemia”.

 

Lekcja była poprowadzona bardzo przystępnie dla uczniów z dużą dawką humoru. Uczniowie zobaczyli niezwykłe eksperymenty. Nie zabrakło ognia, piany i wybuchów. W pokazie w sposób czynny brali udział wybrani uczniowie.

 

Celem spotkania poza zabawą było przekazanie wiedzy z zakresu fizyki i chemii w nietypowy i ciekawy sposób. Lekcja wszystkim bardzo się podobała.

Legenda o św. Mikołaju

6 grudnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „Legenda o św. Mikołaju”. Uczniowie poznali historię prawdziwego Biskupa Mikołaja.

 

W różnych krajach ten świąteczny gość może przyjmować różne imiona i różną postać. Może być św. Mikołajem, Gwiazdorem, Dziadkiem Mrozem. Uczniów odwiedził Sveti Nikola z Chorwacji oraz czarownica Befana z Włoszech. Dzieci uczyły się mówić dzień dobry i do widzenia po chorwacku i włosku.

 

Na koniec młodsze dzieci z naszej szkoły otrzymały prezenty z rąk Mikołaja, a starsi uczniowie obchodzili mikołajki w klasach.

Na świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja

W andrzejkowe popołudnie społeczność szkolną przywitała Zuzia Karcz – przewodnicząca SU. Przypomniała, na czym polegają andrzejki i katarzynki i zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy.

 

Starsze klasy przygotowały dla wszystkich uczniów atrakcyjne wróżby i choć wiadomo, że to tylko zabawa, to jednak emocje nas nie opuszczały. Każdy chciał wiedzieć, jak będzie miała na imię przyszła żona albo przyszły mąż, czym pojedzie do ślubu lub też, co kogo spotka w przyszłości bliższej lub dalszej. Pomiędzy wróżbami odbywały się tańce. I w tym czasie również uczniowie starszych klas zapewnili wszystkim świetną rozrywkę, przygotowując ciekawe układy taneczne, których każdy mógł się nauczyć. Dyskoteka była na pewno udana.

 

Wielką atrakcją był jak zwykle catering, przygotowany przez opiekunów SKO z pomocą aktywu. Nikt nie wyszedł ze szkoły głodny. Potrzeby ducha i ciała zostały dziś zaspokojone w pełni.

[M. Grefkowicz]

 

O tym, jaki bufet przygotowało SKO można przeczytać www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/aktyw-sko-zapewnil-bufet-podczas-zabaw-andrzejkowych/

Wizyta księdza biskupa Wojciecha Osiala

30 listopada gościliśmy księdza biskupa Wojciecha Osiala, którego powitał piosenkami ludowymi szkolny zespół folklorystyczny „Wysokińskie paninecki” prowadzony przez p. Małgorzatę Grefkowicz.

W imieniu całej społeczności szkolnej księdza biskupa przywitała p. dyrektor Alina Duda.

 

Oliwia Krocz i Kamil Kowalczyk przybliżyli w wielkim skrócie działania naszej szkoły, z których fotografie można było zobaczyć w formie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez panie Katarzynę Szkup i Beatę Ulanowską . Następnie najmłodsi koledzy z „zerówki” przygotowani przez p. Emilię Hac i księdza Rafała zaśpiewali piosenkę „Święty uśmiechnięty”. Kolejnym punktem programu były „piramidy” wykonane przez dziewczęta z klas starszych, a przygotowane przez p. Piotra Majewicza. Swój talent muzyczny w utworze Ludwika van Betowena „Dla Elizy” zaprezentował Tomasz Bieliński z klasy piątej. Na zakończenie dziewczęta należące do scholi prowadzonej przez ks. Rafała Nawrockiego zaśpiewały piosenki „Bądź pozdrowiony gościu nasz” oraz „Sandały”.

 

Ksiądz biskup, ksiądz proboszcz i pani dyrektor wybrali, ich zdaniem, najlepsze prace zgłoszone do szkolnego konkursu plastycznego „Portret ks. Biskupa Wojciecha Osiala”. Laureatami zostali: Zosia Pawlik (kl.4), Natalka Popek (kl.6) i Natalka Krysiak (kl.7). Wszyscy pozostali otrzymali nagrody pocieszenia.

 

Z ogromną przyjemnością ksiądz biskup rozmawiał z dziećmi zebranymi w sali gimnastycznej. Chwalił talenty i odpowiadał na pytania uczniów. Następnie udał się na śniadanie, wspaniale przygotowane przez Radę Rodziców. Będziemy miło wspominać tę wizytę.

Audycja muzyczna

29 listopada odbyła się trzecia audycja muzyczna w tym roku szkolnym. Tym razem prowadzący audycję zapoznali uczniów z trąbką. 

 

Trąbka należy do instrumentów dętych blaszanych (do tej grupy należy również róg, puzon, tuba i wiele innych). Słowo trąbka pochodzi od włoskiego słowa tromba. Trąbka zbudowana jest z metalowej rury, zwiniętej na kształt prostokąta i zakończonej czarą głosową. Wyposażona jest w trzy wentyle. Instrument ten jest także powszechnie stosowany w orkiestrach dętych i w jazzie. Najstarsze trąbki znajdujemy na rysunkach starożytnych Egipcjan, a dwie zostały nawet znalezione w grobowcu faraona Tutenchamona. Pierwotnie trąbki używane były do celów wojskowych, grano na nich rozmaite sygnały i fanfary. Dopiero w XVII wieku weszły do muzyki artystycznej.

 

Po wysłuchaniu utworów pięknie zagranych na trąbce, uczniowie włączyli się w śpiewanie piosenek patriotycznych związanych ze Świętem Odzyskania Niepodległości obchodzonym w listopadzie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

23 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia  w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty czytelnicze dla uczniów klasy drugiej. Głównym celem zajęć, które przeprowadziła p. Katarzyna Szkup – bibliotekarz szkolny,  było zapoznanie dzieci z historią Dnia Pluszowego Misia.

 

Uczniowie rozmawiali z bibliotekarzem o ukochanych maskotkach, którym opowiadają o swoich radościach i problemach, do których także często się przytulają. Drugoklasiści świetnie znali te najsławniejsze misie z książek i rysunkowych bajek (albo kreskówek). Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie przygotowanym przez bibliotekarza. Na zakończenie każdy uczestnik warsztatów wykonał z papieru swojego misia. Bibliotekarz podziękował za miłe spotkanie i zapraszał do wypożyczania książek z przygodami misiów i nie tylko.

Portret Tadeusza Kościuszki

Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchowie była organizatorem konkursu plastycznego „Portret Tadeusza Kościuszki” w 200. rocznicę śmierci bohatera narodowego.

 

Do konkursu przystąpiło 11 uczniów z klas IV-VII z naszej szkoły. Szkolna komisja konkursowa miała ogromnie trudne zadanie, ponieważ musiała wytypować tylko 4 prace do gminnego finału. Ostatecznie na szczeblu gminy reprezentowały naszą szkołę prace: Julii Antosik (IV), Zofii Pawlik (IV) Lilianny Koczywąs (VI) i Natalii Dziąg (VII).

 

Komisja gminna zdecydowała przyznać nagrodę Julce Antosik – serdecznie gratulujemy.

Nagrody i dyplomy za udział zostały wręczone 15 listopada w siedzibie gminy. Julka odebrała nagrodę osobiście, dzięki staraniom swojego dziadka, który zawiózł ją do Głuchowa i z dumą uczestniczył w uroczystości.

[M. Grefkowicz]

 

Smile Gratulujemy Julce i opiekunce konkursu p. Małgorzacie Grefkowicz!

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada to Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W związku z tym ważnym dniem Samorząd Uczniowski pod opieką p. Joanny Tołżewskiej oraz p. Barbary Łęczyckiej przygotował apel poświęcony prawom dziecka. Członkowie Samorządu Uczniowskiego z klasy VII wraz z przewodniczącą SU Zuzią Karcz poprzez wiersze, piosenki, rymowanki, a także prezentację multimedialną przypomnieli uczniom naszej szkoły czym jest Konwencja Praw Dziecka, dlaczego została stworzona, kto ma ją przestrzegać i komu ma służyć. Uczniowie przypomnieli sobie jakie prawa mają wszystkie dzieci na świecie bez względu na płeć, kolor skóry, czy miejsce zamieszkania.

 

Po apelu nastąpiło ogłoszenie wyniku konkursu plastycznego pt. "Mam prawo do... "

Pierwsze miejsce zajęła Anita Sarna (kl.2),

II miejsce Ola Bielińska (kl.4),

III miejsce Kasia Szochner (kl.6).

Wyróżnienie zdobyli: Julia Wielanek (kl.4), Karol Stachecki (kl.5), Kinga Matysek (kl.7), Justyna Studniarek (kl.7), Natalka Popek (kl.6),  Zosia Pawlik (kl.4).

 

O obchodach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka można przeczytać również www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/mam-prawo-do-2/

Zajęcia w Filii Bibliotecznej w Wysokienicach

20 listopada  uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w warsztatach czytelniczych w Filii Bibliotecznej w Wysokienicach – filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Głuchowie. Zajęcia przeprowadziła bibliotekarka p. Barbara Łęczycka.

 

Celem przewodnim zajęć było stworzenie sytuacji pozwalającej na: poznanie pracy bibliotekarza i biblioteki, rozwijanie zainteresowania książką, zaznajomienie uczniów z zawodami ludzi związanych z powstawaniem książek, zapoznanie z podstawowymi elementami budowy książki.

 

Po powitaniu  i krótkim wprowadzeniu w tematykę, uczniowie wybierali rysunki kojarzące się im z działalnością biblioteki, a następnie przyklejali je na dużym kartonie z napisem BIBLIOTEKA. W kolejnym etapie bibliotekarka opowiedziała o zawodach związanych z powstawaniem książki: pisarz - autor książki, ilustrator, wydawca, po czym zaproponowała zabawę w twórców książek. Uczniowie dzięki tej zabawie mieli możliwość wcielenia się w role  pisarzy, ilustratorów i wydawców.

 

Efektem działań pierwszoklasistów była wspólnie stworzona książeczka pt. „Słoń Dominik”. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali nalepkowe książeczki, które zostały przyklejone do odzieży dzieci.

Wygenerowano w sekund: 0.04
460,792 unikalne wizyty