Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Niepodległa nuta

W dniu 21 listopada odbył się koncert pt. „Niepodległa nuta”. Gośćmi wydarzenia byli Władysław Podsiadły i Ewa Szymkiewicz – śpiewacy operowi. Wspólnie zaśpiewali piosenki: „Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Ułani, ułani”, „O mój rozmarynie” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Prowadzący wyjaśnił również pochodzenie tekstu i melodii „Pierwszej Brygady”.

 

[tekst  L. Koczywąs, ucz. kl. VII]

Wyjazd do Skierniewic

Dnia 20.11.2018r. uczniowie klasy II, III , IV i VI wybrali się na wycieczkę do Skierniewic.  Program obejmował wizytę w Bibliotece Pedagogicznej oraz pobyt w banku PKO BP.

 

Uczniowie klasy IV i VI uczestniczyli w warsztatach – „Multimedialny świat bibliotek”, które prowadziły bibliotekarki p. Anna Kowalczyk i p. Jolanta Wojenka. Uczniowie zapoznali się między innymi – jakie typy zbiorów gromadzimy w bibliotece, rodzaje gromadzonych książek, opracowywanie zbiorów, wprowadzanie książek do bazy danych, obróbka techniczna książek, udostępnianie książek czytelnikom. Uczniowie zapoznali się  z „białymi krukami”, jakie są w bibliotece.           [tekst  K. Szkup]


Uczniowie klas II i III uczestniczyli w warsztatach pt. „Spotkanie z bohaterami bajek i baśni w bibliotece”. Zajęcia miały na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez: obejrzenie filmu „Bajka o sześciu sługach”, rozmowę o obejrzanej bajce, zabawę polegającą na skojarzeniu rekwizytu z tytułem bajki, rozwiązywaniu zagadek o bajkach, wysłuchaniu wierszy o książkach, przeczytaniu  przez bibliotekarkę książki pt. „Książka bez obrazka oraz rozwiązywaniu krzyżówek i kolorowaniu malowanek dotyczących bajek. Zajęcia prowadziła bibliotekarz p. Agnieszka Bakalarska – Majka.        [tekst  B. Łęczycka]

 

SmileBardzo dziękujemy za pomoc p. Beacie Klimczak.

 

"Jaki znak Twój? - Orzeł Biały"

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości został zorganizowany w szkole konkurs plastyczny. Zadanie polegało na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej, ukazującej godło państwowe, czyli białego orła na czerwonym polu. Uczniowie zgłosili wiele prac bardzo pomysłowo wykonanych.

 

Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas 0 III nagrody otrzymali: Zuzanna Adamczyk kl. III, Paulina Rosa kl. II i Oskar Supeł kl. III. Natomiast wyróżnienia jury przyznało: Anecie Sarnie kl. III, Filipowi Winiarskiemu kl. I oraz Amelii Jagiełło kl. I.

 

W kategorii klas IV – VIII nagrody wywalczyli: Olga Lipska kl. VIII, Natalia Dziąg kl. VIII oraz Aleksandra Bielińska kl. V. Wyróżnienia komisja postanowiła przyznać: Adrianowi Sarnie kl. IV, Dominikowi Koczywąsowi kl. VIII i Zofii Pawlik kl. V.

 

Nagrody książkowe wręczyła p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły.

 

[tekst M. Grefkowicz]

100. rocznica odzyskania niepodległości

W niedzielę 11 listopada odbyła się w Wysokienicach uroczystość patriotyczna dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej przygotowali piękną akademię, na którą zaproszonych było wielu znamienitych gości oraz mieszkańcy Wysokienic.

 

Po akademii odbył się Marsz Niepodległości z towarzyszeniem sztandarów szkół z Gminy Głuchów. Uczestnicy marszu z flagami narodowymi udali się pod pomnik „10-lecia Odzyskania Niepodległości”, gdzie odczytany został Apel Poległych – udział wzięły również poczty sztandarowe okolicznych oddziałów OSP.

 

Następnie społeczność szkolna, reprezentowana przez p. Alinę Dudę – Dyrektora Szkoły oraz Natalię Popek – przewodniczącą SU, posadziła pamiątkowe drzewo – dąb czerwony, który został nazwany „Płomieniem Niepodległości” i poświęcony przez proboszcza parafii ks. Wiesława Wasińskiego. Ukoronowaniem obchodów była msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny.  

 

[tekst M. Grefkowicz]

Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

07 listopada odbyły się powiatowe eliminacje XIII Konkursu Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie pn. "Policyjna Akademia Bezpieczeństwa". Organizatorem konkursu była Komenda Miejska Policji w Skierniewicach i wzięło w nim udział 12 szkół podstawowych z terenu miasta Skierniewice i powiatu skierniewickiego.

 

W  konkursie brali udział był  uczniowie klas drugich. Naszą szkołę reprezentowali zawodnicy: Weronika Antosik i Aleksander Krysiak pod opieką p. Katarzyny Szkup.

 

W pierwszej części konkursu zawodnicy rozwiązywali test wiedzy dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w życiu codziennym. Drugim etapem konkursu były zmagania sportowe, które polegały na pokonaniu toru przeszkód, wykazując się szybkością i sprawnością fizyczną. Rzut piłką, przewrót w przód, skok przez skrzynię, slalom to część przeszkód, które mieli do pokonania reprezentanci szkół.

 

Smile Bardzo dziękujemy za pomoc p. Urszuli Krysiak.

[tekst i zdjęcia K. Szkup]

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już od 18 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

 

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Hasło nawiązuje do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości - wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

 

W październiku biblioteka szkolna zorganizowała szereg akcji promujących czytelnictwo i działalność biblioteki. 26 października szóstoklasiści wystąpili w przedstawieniu popularyzującym czytelnictwo pt. „Strajk”. Bohaterowie książek postanawiają ogłosić strajk, jednak bibliotekarce i czytelnikowi udaje się przekonać strajkujących do powrotu do książek. Obsada: bibliotekarka - Amelia Rosa, Nel (W pustyni i w puszczy) - Kamila Ciach, Jagienka (Krzyżacy)- Jagoda Walas, Albus Dumbledore (Harry Potter) - Bartek Dziąg, Zenek (Ten Obcy) - Kamil Dyśko, Kot (Alicja w Krainie Czarów) - Mikołaj Supeł, Drwal (Czarnoksiężnik z Krainy Oz) - Marcin Dudek, uczeń - Karol Stachecki, narratorzy - Janek Lipski i Tomek Bieliński.

 

[zdjęcia N. Krysiak, ucz. kl. VIII]

W teatrze

25 października uczniowie klas VI – VIII wyjechali do Rawy Mazowieckiej, gdzie w Domu Kultury mieli możliwość obejrzenia spektaklu „Balladyna” według dramatu Juliusza Słowackiego.W przedstawieniu wzięli udział aktorzy Teatru Lektur Szkolnych, niektórych z nich znamy z telewizji.

 

Spektakl pozwolił lepiej zrozumieć trudną lekturę, a kontakt z żywym aktorem jest z pewnością większym przeżyciem niż oglądanie filmu. Dodatkową atrakcją była gra światłem, które wskazywało zmianę miejsca akcji.

 

Największe wrażenie zrobiła na wszystkich aktorka odgrywająca rolę Skierki (bohaterki ze świata fantastycznego), która swoją kreacją zaskakiwała, śmieszyła i zachwycała publiczność. Wrażenia na pewno na długo zostaną nam w pamięci.

 

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

DO HYMNU

24 października odbyło się w naszej szkole przesłuchanie do ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu”. W konkursie bierze udział 300 szkół, a zgłosiło się 560. My zgłosiliśmy się jeszcze w maju, żeby zagwarantować sobie udział.

 

Uczestnictwo w konkursie zobowiązywało wykonawców do zaśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz dwóch pieśni hymnicznych wybranych z podanej w regulaminie listy. Wybraliśmy „Rotę” oraz „Marsz, Polonia”. Już we wrześniu zaczęliśmy przygotowania. Wszyscy uczniowie od trzeciej klasy do ósmej ćwiczyli pieśni z wychowawcami, a później z p. M. Grefkowicz.

 

Aż wreszcie nadszedł ten wielki dzień – przyszliśmy w galowych strojach i galowych nastrojach, w szkole pojawili się szacowni goście: pani prof. dr hab. Anna Domańska z Akademii Muzycznej w Łodzi – jurorka konkursu „Do Hymnu” oraz pan Krzysztof Kozłowski – ogólnopolski koordynator konkursu. Oczywiście, że mieliśmy tremę, ale krótka rozśpiewka pomogła nam się trochę rozluźnić. Nasze wykonanie zostało zarejestrowane kamerą, a nagranie będzie oceniane przez komisję centralną. Wyniki będą ogłoszone po zakończeniu przesłuchań. Nie liczymy na wygraną, ale cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w wielkim, podniosłym przedsięwzięciu z okazji 100-lecia niepodległości Polski.

 

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

Ślubowanie pierwszoklasistów

Dla uczniów I klasy 23 października był dniem wyjątkowym. Odbyło się wówczas uroczyste ślubowanie, w wyniku którego pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

 

W trakcie spotkania, pod kierunkiem wychowawczyni pani Jolanty Nagórki, zaprezentowali swoje umiejętności: śpiewali piosenki, recytowali wiersze, pochwalili się zdobytą już wiedzą. Każdy z osobna został zaprezentowany rodzicom, nauczycielom i całej społeczności szkolnej. Wszyscy pierwszoklasiści stanęli na wysokości zadania i pokazali, że zasługują na zaszczytne miano uczniów.

 

Kulminacyjnym punktem uroczystości było pasowanie na ucznia przez panią dyrektor Alinę Dudę. Następnie pierwszoklasiści wypowiedzieli uroczysty tekst ślubowania, w którym obiecali być wzorowymi uczniami i dobrymi kolegami. Pamiątkowe dyplomy, prezenty od kolegów i poczęstunek przygotowany przez rodziców, były miłym zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia. Ceremonię prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Natalia Popek.

 

[tekst J. Nagórka; zdjęcia J. Nagórka oraz K. Karcz, ucz. kl. VII]

"Otrzęsiny" pierwszoklasistów

22 października był wyjątkowym dniem dla uczniów klasy I.  Tego dnia cała szkolna społeczność uczestniczyła w otrzęsinach pierwszoklasistów.  Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Joanny Tołżewskiej i p. Barbary Łęczyckiej.  Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego z klasy VIII – Oliwia Krocz oraz Olga Lipska prowadziły to interesujące wydarzenie.

 

Uczniowie klasy I wzięli udział w 6 konkurencjach, w których  wykazali się umiejętnościami sportowymi oraz ogólną wiedzą zdobytą w szkole i w domu.  Pierwsza konkurencja polegała na wykonaniu 4 podskoków obunóż. W drugim zadaniu uczniowie wykazali się dużą siłą przeciągając linę. Kolejne zadanie okazało się nie tylko przyjemne lecz i łatwe do wykonania. Pierwszaki  z radością tańczyły w rytm energicznej muzyki. Czwarta konkurencja polegała na wykazaniu się umiejętnością stania na jednej nodze.  Należy nadmienić, że członkowie sekcji sportowo-rozrywkowej z klasy VIII pomagali pierwszoklasistom w wykonaniu poszczególnych konkurencji sportowych. W piątej konkurencji uczniowie błyskawicznie  udzielali poprawnych odpowiedzi na zadane pytania. Ostatnim zadaniem, który każdy uczeń pierwszej klasy wykonał z uśmiechem na buźce,  było wypicie soku cytrynowego i powiedzenie słowa PYCHAWink.

 

Na zakończenie tej imprezy uczniowie zostali udekorowani orderami uśmiechu za wszystkie zmagania, które zostały dla nich przygotowane tego szczególnego dnia.

 

[tekst J. Tołżewska; zdjęcia N. Krysiak, ucz. kl. VIII]

Instrumentalnie

17 października odbyła się kolejna audycja muzyczna pt. „Instrumentalnie”, tym razem w roli głównej wystąpiła wiolonczela, na której zagrał p. Tomasz Kaprot.  Wiolonczela jest podobna do skrzypiec, ale wydaje średniej wysokości dźwięki. Na wiolonczeli gra się na siedząco, obejmując kolanami pudło rezonansowe, które dodatkowo oparte jest o ziemię nóżką.

 

P. Tomasz Kaprot zgrał wiele utworów, które kojarzymy z filmów, np. „Różowa pantera”, czy „Piraci z Karaibów”.

 

[zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Wygenerowano w sekund: 0.02
705,883 unikalne wizyty