Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Wycieczka do Łodzi

20 marca 2018 r. odbyła się wycieczka do Łodzi uczniów klas 4-7 z naszej szkoły. W programie wycieczki było Muzeum Archeologiczne, Planetarium i aquapark Fala w Łodzi.

 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od placu Wolności, na którym stoi pomnik Tadeusza Kościuszki, a pod placem znajduje się Muzeum Kanału „Dętka”. Przy placu również znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym dowiedzieliśmy się, jak żyli ludzie w epoce kamienia łupanego, obejrzeliśmy wystawę etnograficzną związaną z terenami Rawy, Łowicza i Opoczna oraz kolekcję numizmatyczną od starożytności do czasów współczesnych.

 

Drugim punktem wycieczki było Planetarium, znajdujące się w nowoczesnym centrum nauki. Tam obejrzeliśmy film pt."Dobór naturalny" w technologii 3D. W tym filmie Karol Darwin opowiadał o tym, jak odwiedzając wyspy Galapagos, opracował swoją teorię doboru naturalnego oraz zabrał nas w podróż statkiem „Beagle”.

 

Następnie udaliśmy się do aquaparku Fala. Dwie godziny pobytu w tym atrakcyjnym miejscu upłynęły bardzo szybko. Każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie – korzystaliśmy ze zjeżdżalni z pontonami, rwącej rzeki, basenu ze sztuczną falą, kolorowej zjeżdżalni, dwóch megazjeżdżalni, wchodziliśmy do pirackiego statku i jacuzzi. Zabawa była doskonała. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do znanej restauracji, gdzie wszyscy uczestnicy zjedli swoje ulubione potrawy.

Wycieczka  bardzo się wszystkim podobała a najprzyjemniej było chyba w Aquaparku, gdzie każdy chętnie wróci.

 

[Chłopcy z klasy V pod redakcją M. Grefkowicz]

Pasowanie na czytelnika

19 marca pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości „pasowania na czytelnika” było zachęcenie najmłodszych do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Zanim pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie czytelnika, obejrzeli przedstawienie pt. „Wiedźma Multimedia” w wykonaniu uczniów klasy piątej i czwartej.


Obsada: Narratorzy/piraci: Tomek Bieliński, Marcin Dudek i Janek Lipski, Baba Jaga- Amelka Rosa, Sowa – Bartek Dziąg, Kot- Mikołaj Supeł, Małgosia – Wiktoria Winiarska, Jaś- Kamil Dyśko, Kapitan piratów- Karol Stachecki, Tablet – Paulinka Rosińska, Wiedźma Multimedia- Zosia Pawlik, Monitor –Ola Kubiak, System antywirusowy-Kaper Kośla, Bartek Walas i Maciek Woicki.

Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej, którego dokonała p. Beata Ulanowska - bibliotekarz szkolny. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali dyplomy upamiętniające uroczystość pasowania na czytelnika.

 

Smile Serdecznie dziękujemy p. Katarzynie Stacheckiej za wykonanie plakatów do scenografii uroczystości.

 

O uroczytsości przeczytasz także w artukule z dn. 22 marca 2018r. pt. "Pasowanie najmłodszych uczniów". Kliknij TUTAJ 

Dzień Matematyki 2018

Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – w tym roku pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. U nas w szkole Dzień Matematyki został przeprowadzony po raz trzeci.

 

16 marca 2018r. z okazji Dnia Matematyki odbył się w naszej szkole Turniej Matematyczny, który przeprowadziła p. Beata Ulanowska. Materiały do przeprowadzenia Turnieju zostały udostępnione przez organizatora.

 

Turniej, w którym wzięli udział uczniowie klasy IV, V ,VI i VII przebiegał pod hasłem „Matematyka od kuchni”. Do każdego zadania konkursowego dołączona została prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis „Na temat” pełniący rolę edukacyjną. Uczniowie podzieleni na zespoły, wybierali numer zadania spośród 24 zadań wyświetlonych na ekranie. Zadania zostały zróżnicowane pod względem punktacji (za 2 i 4 punkty). Za prawidłową odpowiedź kapitanowie zespołów odbierali punkty w postaci owocowych cukierków.

 

Matematyczna rywalizacja była pełna emocji, gdyż można było przejąć zadanie konkurencyjnej drużyny za podwojoną liczbę punktów, co dodatkowo mobilizowało wszystkich uczniów do rozwiązywania zadań. W klasie VI i VII za udzielenie nieprawidłowej odpowiedzi przydzielane były punkty karne, co wiązało się z oddawaniem wcześniej „zdobytych” cukierków.

 

Oto składy mistrzowskich drużyn: w klasie czwartej- Julia Antosik (kapitan drużyny), Julia Wielanek, Jakub Jagiełło i Maciej Woicki, w klasie piątej: Bartek Dziąg (kapitan drużyny), Marcin Dudek i Janek Lipski, w klasie szóstej: Marcin Fastyn (kapitan drużyny), Weronika Kowalczyk, Kasia Szochner i Dawid Zdanowski, w klasie siódmej: Agata Walas (kapitan drużyny), Kamil Kowalczyk, Adrian Lipski i Dominik Koczywąs.


SmileMatematycznym Mistrzom gratulujemy, a wszystkim życzymy sukcesów w matematycznych zmaganiach!


Turniej Wiedzy Pożarniczej

12 marca w Urzędzie Gminy w Głuchowie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

 

Naszą szkołę reprezentowali: Karol Stachecki  i Kamil Dyśko z klasy piątej oraz Natalia Krysiak z klasy siódmej. Uczniowie za udział w eliminacjach otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Dzień Kobiet 2018

Dnia 8 marca odbyła się akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, ustanowionego dla upamiętnienia strajku, w którym wzięło udział 15 000 nowojorskich pracownic fabryki tekstylnej. Zdarzenie miało miejsce w 1908 r. , a kobiety domagały się wówczas praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Dzisiaj ten dzień ma inny charakter, pozwala na docenienie roli kobiet w życiu rodzinnym i społecznym.

 

Dla uczczenia tego wyjątkowego dnia w roku, uczniowie klasy II i dzieci z oddziału 0 , uczennice z kl. VI: Zuzia Karcz i Kasia Karcz, Oliwia Krocz z kl. VII oraz Tomasz Bieliński z kl. V przygotowali pod kierunkiem pań: Barbary Łęczyckiej i Emilii Hac humorystyczne przedstawienie pt. ,,Dzień Kobiet na wesoło”. Przedstawienie miało uświadomić wszystkim, jak ważną rolę w codziennym życiu pełni kobieta.

 

Występ młodszych artystów, to strzał w dziesiątkę. Dzieci świetnie potrafiły ze sobą współpracować i dzięki temu cała społeczność szkolna została włączona do uroczystości. Akademię rozpoczął taniec hiszpański w wykonaniu dziewczynek. Następnie dzieci dokonały humorystycznej charakterystyki kobiet oraz przedstawiły wiele wierszy tematycznych i utworów muzycznych. Niespodzianką był układ choreograficzny w wykonaniu chłopców do piosenki „Chocolate”.  Nie zabrakło również serdecznych życzeń skierowanych do wszystkich kobiet, zarówno tych dużych jak i małych.

 

Na zakończenie programu artystycznego Panie zostały obdarowane kwiatami, a dziewczynki lizakami  ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Podsumowanie XV Konkursu Przyrodniczegoo

1 marca o godz. 9:00 w Gimnazjum im. Księdza Stanisława Konarskiego w Skierniewicach odbyło się podsumowanie XV Konkursu Przyrodniczego, w którym uczestniczyła nasza drużyna w składzie: Amelia Rosa z klasy piątej, Lilianna Koczywąs i Zuzanna Karcz z klasy szóstej. W konkursie uczestniczyło 104 uczniów z 14 szkół podstawowych.

 

Miło nam poinformować, że nasza drużyna, którą  przygotowała p. dyrektor Alina Duda, osiągnęła wyróżniający się wynik w dziedzinie biologii z testu, który rozwiązywała w pierwszej części konkursu.

 

Amelka była najlepsza wśród wszystkich startujących piątoklasistów. Otrzymała nagrodę i dyplom za osiągnięcie tytułu zwycięzcy za najlepszy wynik i najwyższy wynik testu w kategorii klas V.

 

Lilka osiągnęła tytuł laureata, a Zuzia- wyróżnienie.


SmileBardzo cieszymy się z ogromnego sukcesu naszej drużyny! Życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach konkursowych. A wszystkich zachęcamy – Odważ się być mądrym!


Zobacz także www.klasykskierniewice.pl/index.php/szkola-podstawowa/563-xv-konkurs-przyrodniczy-dla-szkol-podstawowych

 

TUTAJ znajdziesz artukuł pt. "Biologiczny sukces" z dn. 8 marca 2018r.

Tomcio Łakomczuszek w Krainie Czekoladowych Serduszek

27.02.2018r. dla uczniów klas 0 - III  w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczny „Tomcio Łakomczuszek w krainie czekoladowych serduszek” przedstawiony przez aktorów Teatru Animacji „Magik” z Białegostoku.
Aktorzy w ciekawy i zabawny sposób na przykładzie przygód i kłopotów Tomcia zachęcali uczniów do spożywania warzyw i owoców oraz ograniczanie słodyczy. Warzywa i owoce są wyjątkowo bogatym źródłem witamin: A, B, C, E oraz składników mineralnych, więc, aby długo cieszyć się zdrowiem i witalnością wszystkie dzieci powinny je jeść przez cały rok.

Na zakończenie spektaklu Tomcio dał wszystkim dzieciom taką radę:, „Kiedy masz dużą ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego, to sięgnij po owoc lub warzywo”.

Międzynarodwy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu każdy naród ma święto swojego języka. Naszym językiem ojczystym jest język polski. Z tej okazji został zorganizowany w szkole konkurs dla wszystkich klas. Każdy uczeń miał za zadanie przeliterować słowo ze słownika języka polskiego. Zestawy dla klas były dostosowane do wieku uczniów.

 

Rywalizacja była naprawdę wytrwała, ale jak w każdym konkursie należało wyłonić zwycięzcę. Klasyfikacja przedstawia się następująco:

Klasa I: zwycięzca – Maja Łopatka, II miejsce Paulinka Rosa, III miejsce Kamil Kobyłecki

Klasa II: zwycięzca – Janek Rosa, II miejsce Anitka Sarna, III miejsce Radek Bieliński

Klasa III: zwycięzca – Madzia Bisińska, II miejsce Małgosia Słodka, III miejsce Madzia Słodka

Klasa IV: zwycięzca – Nastka Rosa, II miejsce Kuba Matysek, III miejsce Zosia Pawlik

Klasa V: zwycięzca – Karol Stachecki, II miejsce Marcin Dudek, III miejsce Tomek Bieliński

Klasa VI: zwycięzca – Lilka Koczywąs, II miejsce Zuzia Karcz, III miejsce Ania Bielińska

Klasa VII: zwycięzca – Natalka Krysiak, II miejsce, Kinga Matysek, III miejsce Patryk Lesiak.

Laureaci otrzymali w nagrodę oceny celujące z języka polskiego. Serdecznie gratulujemy!

[M. Grefkowicz]

XV Konkurs Przyrodniczy

16 lutego w Gimnazjum im. Ks. Stanisława Konarskiego odbył się XV Konkurs Przyrodniczy przeznaczony dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych z terenu Skierniewic i powiatu Skierniewickiego. W konkursie wzięliśmy udział po raz drugi. Naszą szkołę reprezentowały: Amelia Rosa z klasy piątej oraz Lilianna Koczywąs i Zuzanna Karcz z klasy szóstej. Uczniów do konkursu przygotowała p. dyrektor Alina Duda.

 

Konkurs przyrodniczy obejmuje zakresem wiadomości  i umiejętności określone podstawą programową w zakresie przyrody. W części dotyczącej geografii zakres wiadomości związany z Europą, skalą i mapą, a w części biologii zakres wiadomości dotyczący kręgowców i bezkręgowców.

 

Konkurs składał się z dwóch części w formie pisemnej.  W pierwszej części uczniowie pracowali w zespołach trzyosobowych rozwiązując zagadki, rebusy, krzyżówki, uzupełnianki, itp. a w części drugiej każdy z uczestników rozwiązywał test złożony z 22 pytań zamkniętych i otwartych.

 

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 27 lutego. Smile Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

Gorące rytmy na zimowe dni

14 lutego odbyła się kolejna audycja muzyczna, tym razem pt. „Gorące rytmy na zimowe dni”.

Mogliśmy wysłuchać utworów zagranych na gitarze w wykonaniu pana Rafaela.

 

Na zakończenie wysłuchaliśmy utworu pt. „Gdzieś tam, za tęczą”, będącego linią melodyczną do filmu pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Tym razem pan Rafael zagrał na ukulele.

 

Ukulele to instrument muzyczny z grupy instrumentów instrumentów szarpanych. W najpopularniejszej formie podobny jest do niewielkiej gitary, chociaż istnieją ukulele o innych kształtach pudła rezonansowego.Zwykle ma czterystruny, rzadziej sześć lub osiem. Gra się palcami. Najczęściej wykorzystywane jako instrument akompaniujący, ale używane również do gry solowej.

Gdy Amor śpi, miłość płata figle

Z okazji walentynek polonistka Grażyna Dyśko oraz uczniowie klasy IV przygotowali inscenizację pod tytułem "Gdy Amor śpi, miłość płata figle".

 

Na program złożyły się scenki: Pan żaba (w roli Pana żaby wystąpiła Paulina Rosińska), Kot (w rolę kota wcielił się Kacper Kośla), Kamil i Agnieszka (w roli Kamila wystąpił Bartek Walas, a w roli Agnieszki - Julia Antosik), Agata i Mirek (postać Agaty wykreowała Zofia Pawlik, a Jakub Matysek wcielił się w rolę Mirka), Amor się budzi (Amora zagrał Maciej Woicki), W sidłach miłości (w tej scenie wystąpili: Aleksandra Kowalczyk i Maciej Wilczak).

 

Rolę narratorów pełniły uczennice: Aleksandra Kubiak i Wiktoria Winiarska.

 

Oprawę muzyczną stanowił utwór pt. "Romans", wykonany przez Zosię Pawlik oraz inne znane utwory takie jak: "Dozwolone od lat 18" - Czerwone gitary, czy "Przez Twe oczy zielone" Zenka Martniuka.

 

Uczniowie kl. IV wykonali także kostiumy potrzebne na inscenizację oraz przygotowali dekorację sceny.

[G. Dyśko]

 

Już kolejny rok Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową, która uprzyjemniła uczniom naszej szkoły Dzień Świętego Walentego. Dwa dni wcześniej uczniowie mieli możliwość umieszczania walentynkowych kartek w specjalnie przygotowanym pudełku, które 14 lutego zostało otwarte, a zawartość dostarczona do adresatów.   Liczba miłosnych liścików przeszła oczekiwania członków SU. Każdy dostarczony liścik rozpromienił uczniowskie twarzyczki i wypełnił serduszka pozytywnymi emocjami.

Tegoroczne obchody walentynek zostały wzbogacone dyskoteką, która została zorganizowana z inicjatywy SU. Przy dźwiękach znanych i lubianych utworów uczniowie bawili się wyśmienicie.

 

Z kolei Szkolna Kasa Oszczędności przygotowała kiermasz walentynowy, o którym można przeczytać na stronie www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/to-juz-dzisiaj-walentynki/

 

Wygenerowano w sekund: 0.04
512,079 unikalne wizyty