Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Śniadanie daje moc

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii. W związku z tym wydarzeniem nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego "Śniadanie Daje Moc".   Cele: - zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka,           

- przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.     

 

W tym szczególnym dniu nasi uczniowie do szkoły przynieśli niezbędne produkty do wykonania zdrowych kanapek, sałatek owocowych bądź koktajli. Następnie wspólnie przygotowywali i spożywali najważniejszy posiłek dnia, jakim jest śniadanie. Akcję koordynowała p. Barbara Łęczycka.

 

O tym, jak wspólne przygotowanie śniadania dało moc uczniom można przeczytać także www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/sniadanie-daje-moc/

Profilaktyka chorób układu krążenia

7 listopada uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych pt. "Zapobieganie chorobom układu krążenia". Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej w Głuchowie. Zajęcia te odbyły się w ramach programu profilaktycznego realizowanego przez Przychodnię Zdrowia Malinowa z Łodzi. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie klas szóstych z naszej gminy.

Wycieczka do Radziejowic i Mszczonowa

6 listopada 2017r. uczniowie klas IV – VII wraz z opiekunami wyjechali  na wycieczkę do Radziejowic i Mszczonowa.

 

Wyruszyliśmy około godz. dziewiątej spod  szkoły. Podróż była dość krótka i szybko dojechaliśmy do celu. Pierwszym punktem wycieczki był pałac w Radziejowicach. Powstał on w XVw. jako siedziba Radziejowskich, następnie posiadłość przejęli Ossolińscy a później Krasińscy. Przybywało tu wielu znamienitych gości, m.in. królowie, malarze, literaci. Obecnie pełni funkcję Domu Pracy Twórczej dla twórców kultury. Znajduje się tu również wystawa malarstwa Józefa Chełmońskiego, mieszkającego niegdyś w pobliskiej Kuklówce. Tę wystawę oglądaliśmy w pięknych wnętrzach pałacu. Obrazy polskiego malarza przedstawiającego głównie naturę w realistycznym ujęciu zrobiły na nas ogromne wrażenie. Spacerowaliśmy też po ogrodzie, w którym znajduje się wystawa rzeźby. Ciekawostką jest fakt, że w radziejowickim pałacu nagrywano popularny program o metamorfozach młodych dziewcząt. I my zrobiliśmy sobie w czasie spaceru krótki konkurs pięknego chodzenia, w którym zwycięzcami okazali się Kamila (V) i Adrian (VII).

 

Po tej dawce estetycznych wrażeń udaliśmy się do Mszczonowa na Termy, czyli baseny z ciepłą wodą. Pan ratownik powiedział, że zwykle woda ma około 34℃, a w dniu naszej wizyty - 36℃. Było naprawdę bardzo ciepło i nie czuło się zimnego powietrza nawet w basenie zewnętrznym. Mogliśmy skorzystać też z jacuzzi. Było fantastycznie.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy  na smaczne jedzonko.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Było wiele atrakcji i przyjemności. Chętnie pojedziemy znowu.

 

[M.Grefkowicz]

Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

30 października odbyły się powiatowe eliminacje XII Konkursu Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie pn. "Policyjna Akademia Bezpieczeństwa". Organizatorem konkursu była Komenda Miejska Policji w Skierniewicach. Konkurs adresowany był do uczniów klas drugich. Naszą szkołę reprezentowali zawodnicy: Anita Sarna i Kacper Fastyn pod opieką p. Barbary Łęczyckiej. W pierwszej części konkursu zawodnicy rozwiązywali test wiedzy dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w życiu codziennym. Drugim etapem konkursu były zmagania sportowe, które polegały na pokonaniu toru przeszkód, wykazując się szybkością i sprawnością fizyczną. W przerwie konkursu drużyny mogły ubrać umundurowanie policjantów oraz zrobić sobie pamiątkowy odcisk linii papilarnych. Po podsumowaniu wyników okazało się, że nasza drużyna zajęła III miejsce w eliminacjach powiatowych

 

O zmaganiach naszych reprezentantów przeczytać można również www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/policyjna-akademia-bezpieczenstwa/

 

Smile Cieszymy się z sukcesu naszej drużyny. Brawa dla Anity i Kacpra oraz dla p. Barbary Łęczyckiej!

Światowy Dzień Oszczędzania

31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Corocznie obchodzone święto powstało z inicjatywy banków europejskich w 1924 roku, podczas pierwszej Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w Mediolanie i w czasie której stwierdzili, iż aby zapewnić stabilny i długotrwały rozwój społeczeństw trzeba reklamować ideę oszczędzania.

 

Światowy Dzień Oszczędzania jest niewątpliwie okazją do rozmowy jak planować wydatki, zarządzać własnymi pieniędzmi oraz mądrze je wydawać. W związku z powyższym nasz aktyw SKO szukał pomysłów na oszczędzanie, przygotowując dla społeczności szkolnej przedstawienie pt."Ziarnko do ziarnka" pod kierunkiem p. Barbary Łęczyckiej - opiekunki SKO.

 

O apelu można przeczytać również www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/swiatowy-dzien-oszczedzania-3/

Warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej

27 października uczniowie klasy pierwszej, trzeciej i czwartej pojechali do Skierniewic. Głównym celem wyjazdu, który zorganizowała p. Katarzyna Szkup, były warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej.

 

Jak wyglądała pierwsza książka? Z czego była zrobiona? Skąd wzięły się litery? 
Na te i wiele innych pytań mieli okazje dowiedzieć się uczniowie klasy pierwszej i trzeciej podczas  wizyty w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach. Warsztaty prowadziła p. Mariola Szymczak. Uczniowie na wstępie obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną pt. „Od papirusu do e-booka”, z której dowiedzieli się m.in o różnych formach książki oraz rodzajach materiału stosowanego do ich wykonania na przestrzeni wieków: tabliczki kamienne, gliniane, zwój papirusowy i pergaminowy, kodeks pergaminowy, pierwsze książki drukowane oraz najnowocześniejsze czyli elektroniczne. Podczas oglądania prezentacji, uczestnicy bardzo chętnie i trafnie odpowiadali na zadawane przez panią bibliotekarkę pytania. Dużo emocji wzbudziła w nich ciekawostka, iż pismo chińskie posiada aż 42 tysiące znaków, podczas gdy polskie pismo ma tylko 26 liter. Druga część spotkania upłynęła na zabawie pismem obrazkowym - jednym z zadań do wykonania było napisanie swojego imienia stosując egipskie hieroglify.

 

Z kolei czwartoklasiści wzięli udział w warsztatach nt. „Zagrożenia w sieci”, które poprowadziły: p. Aneta Brzezińska i p. Anna Kowalczyk. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą  zagrożeń w sieci.  Poznali przykłady właściwych zachowań w trudnych sytuacjach związanych z korzystaniem z internetu. Na podsumowanie wzięli udział w quizie na temat bezpieczeństwa w internecie. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Oddziale 1 PKO Bank Polski w Skierniewicach, gdzie czwartoklasistów gościł p. Paweł Nowakowski - Dyrektor Oddziału.

 

O wizycie w banku można przeczytać www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/wizyta-w-oddziale-1-pko-bp-w-skierniewicach-1/

 

Smile Bardzo dziękujemy p. Agnieszce Kowalczyk, p. Joannie Bielińskiej, p. Bożenie Wielanek za pomoc w opiece nad dziećmi podczas wycieczki.

Zabawki w opałach

26 października odbyło się w naszej szkole przedstawienie ekologiczne pt. „Zabawki w opałach”, które obejrzały dzieci klas młodszych z naszej szkoły oraz dzieci ze szkoły w Michowicach i Złotej. Bohaterami przedstawienia były zabawki- robot Robi i lalka Basia. Zabawki były już niepotrzebne i zostały wyrzucone do piwnicy; miały zostać spalone. Od strasznego losu mogła ich uratować Janeczka- stara pajęczyca zamieszkująca piwnicę.  

Dzieci dowiedziały się, jakie konsekwencje dla środowiska niesie spalanie śmieci w piecach, co to jest smog, niska emisja, jak segregować odpady (wg nowych zasad obowiązujących od 1 lipca 2017r. w ramach Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów), co robić z elektrośmieciami. Przedstawienie miało charakter interaktywny. Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, odpowiadały na pytania i łamigłówki.

 

O przedstawieniu możesz przeczytać także www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/zabawki-w-opalach/

 

Smile Przedstawienie pt. "Zabawki w opałach" w wykonaniu artystów z Krakowskiego Biura Promocji Kultury, zostało zaplanowane i zorganizowane przez Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Głuchów. Dziękujemy!

Ogólnopolski Tydzień Kariery Zawodowej

W ubiegłym tygodniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego nt. „Mój przyszły zawód – moja pasja” zorganizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy - Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Skierniewicach. W konkursie wzięło udział prawie 80 szkół z trzech powiatów: łowickiego, rawskiego i skierniewickiego, natomiast ilość prac przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów, bo było ich ponad 700. Komisja konkursowa wyłoniła 60 laureatów z 36 szkół.

 

Wśród nagrodzonych uczniów klas czwartych znaleźli się: Ola Bielińska i Maciek Wilczak. W kategorii klas piątych nagrodę otrzymał Karol Stachecki.

 

Nagrody były bardzo atrakcyjne, ponieważ wielu sponsorów chciało wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Uroczystość odbyła się w auli PWSZ i miała bardzo podniosły charakter, a nagrody wręczała między innymi p. Irena Maria Lesiak – Dyrektor KOiW Delegatura w Skierniewicach.  

 

O konkursie można także przeczytać tutaj:

http://www.eglos.pl/moj-przyszly-zawod-moja-pasja-konkurs-rozstrzygniety/0,-43d,3/

 

Smile Bardzo dziękujemy p. Paulinie  Wilczak - mamie Maćka, za dowóz dzieci na uroczystość rozdania nagród. Naszym laureatom serdecznie gratulujemy!

[Małgorzata Grefkowicz] 

Harfa w roli głównej...

W poniedziałek 23 października odbyła się druga audycja muzyczna w bieżącym roku szkolnym. Prowadzący koncert zapoznali uczniów naszej szkoły z harfą celtycką. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania pięknej gry na harfie oraz śpiewu w wykonaniu p. Pauliny Żurawik. Chętni uczniowie spróbowali swych sił w grze na tym jakże trudnym instrumencie.

 

Harfa należy do grupy instrumentów strunowych szarpanych. Z wyglądu przypomina trójkąt, którego jeden bok rozszerza się ku dołowi stanowiąc pudło rezonansowe. Harfa liczy 46 lub 47 mocno naciągniętych strun. 

 

Harfa celtycka jest godłem Irlandii.

Wycieczka do Warszawy

18 października uczniowie starszych klas wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Warszawy.

Wyjechaliśmy o 7:15. Czas w autobusie minął bardzo szybko. Pierwszym punktem programu było Muzeum Sportu i Turystyki. Pani przewodniczka pokazała nam między innymi kajak Jana Pawła II, buty marcina Gortafa, średniowieczne łyżwy, medale olimpijskie Polaków, ktorzy oddali je do muzeum. Karol Stachecki i Oliwia Krocz dostali upominki za udzielenie dobrych odpowiedzi. Robiliśmy sobie tam zdjęcia.

W drodze do metra mijaliśmy Pałac Kultury i Nauki. Przed wejściem do metra czekaliśmy na bilety. Przejechaliśmy dwie stacje, a potem wróciliśmy do autokaru. Dla niektórych była to pierwsza przejażdżka metrem.

Jadąc na stadion widzielismy Grób Nieznanego Żołnierza. Po stadionie PGE Narodowym oprowadzał nas przewodnik. Siedzieliśmy na ławce rezerwowych, byliśmy w szatniach, gdzie wisiały koszulki reprezentacji Polski. Weszliśmy też na najwyższą trybunę stadionu - dla Vip-ów.

Zwiedziliśmy z przewodnikiem Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta i Rynek Starego Miasta, gdzie znajduje się Warszawska Syrenka. Na koniec wstąpiliśmy do Mc Donalda, bo wycieczka bez tego byłaby nie do końca udana. Wracaliśmy z pełnymi brzuchami. Wycieczka wszystkim się podobała i chyba każdy chciałby pojechać jeszcze raz.

 

[Bartłomiej Dziąg, Marcin Dudek, Jan Lipski, Mikołaj Supeł, Kamil Dyśko, Tomasz Bieliński, Kamila Ciach, Jagoda Walas]

Ślubowanie Pierwszoklasistów 2017

17 października odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści, przygotowani przez panią Katarzynę Szkup, recytowali wiersze, śpiewali piosenki przedstawiające ich pierwsze dni w szkole, rozstanie z przedszkolem. Najważniejszym punktem uroczystości było pasowanie na ucznia przez panią dyrektor Alinę Dudę. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczysty tekst ślubowania, w którym obiecywali być dobrymi uczniami i wspaniałymi kolegami. Przyrzeczenie złożone na sztandar szkoły oficjalnie zakończyło okres próby i przypieczętowało przynależność uczniów klasy pierwszej do naszej szkoły. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom i upominki od starszych kolegów. Bardzo miłą niespodziankę sprawił naszym milusińskim aktyw SKO i podarował im odblaskowe znaczki. Ceremonię prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Karcz oraz Natalia Popek. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek, zorganizowany przez swoich rodziców.

Smile Dziękujemy rodzicom pierwszoklasistów za pyszne ciasto. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina. Uczniom klasy pierwszej życzymy najlepszej oceny na pierwszym szkolnym świadectwie.

 

O niespodziance od SKO dla pierwszoklasistów możesz przeczytać www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/mila-niespodzianka-od-sko/

Wygenerowano w sekund: 0.07
415,714 unikalne wizyty