Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

XVIII Dzień Papieski

16 października wspólnota naszej szkoły zgromadziła się na apelu, aby w sposób uroczysty świętować Dzień papieski. Młodzież z klasy VIII, wraz z kolegą z klasy V, pod opieką ks. Mateusza Adamskiego przygotowała przedstawienie, w którym zaprezentowali różnicę pokoleniową, która dzieli osoby pamiętające św. Jana Pawła II i osoby, które urodziły się już po jego śmierci.

 

Ojciec Święty pokazany został w tegorocznym apelu jako przyjaciel dzieci i młodzieży – prawdziwy ojciec. Wiąże się to z hasłem XVIII Dnia Papieskiego, obchodzonego w naszym kraju – „Promieniowanie Ojcostwa”.

 

Na apelu wykorzystano archiwalne filmy i nagrania z Janem Pawłem II, dzięki czemu można było chociaż przez chwilę poczuć i doświadczyć obecności Ojca Świętego w naszej szkole.

[tekst ks. M. Adamski; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Dzień Edukacji Narodowej

We wtorek, tj. 16 października 2018 roku w naszej szkole świętowaliśmy przypadający na 14 października DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. Niektórzy dopytują się: od kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Odpowiadamy. W ten sposób świętujemy kolejne rocznice ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

 

Uczniowie klasy drugiej i szóstej piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

 

Na zakończenie uroczystości zabrała głos p. dyrektor Alina Duda, która wręczyła nagrody dla wyróżniających się nauczycieli w naszej szkole w roku szkolnym 2017/2018 – p. B. Ulanowskiej, p. B. Łęczyckiej, p. Joannie Tołżewskiej i p. P. Majewiczowi. Podziękowała także przybyłym licznie na tę akademię rodzicom.

Smile Serdecznie gratulujemy koleżankom wyróżnionym za swoją pracę przez Wójta Gminy Głuchów - p. dyrektor A. Duda i p. M. Grefkowicz!

[tekst K. Szkup; zdjęcia N. Krysiak, ucz. kl. VIII]

Dzień Chłopca 2018

W tym roku z okazji Dnia Chłopca klasa VII i VIII zorganizowała wybory „Mistera” i „Mistera Juniora”. 2 października zebraliśmy się na dolnym korytarzu, gdzie dziewczyny z klasy VII wystąpiły w krótkim przedstawieniu, po którym odbyły się konkurencje dla chłopców, m.in. malowanie paznokci, robienie fryzur, tekst na poderwanie dziewczyny, humor lub żart oraz pytania na inteligencję. Przygotowaniem konkurencji dla chłopców zajęły się dziewczynki z klasy VII oraz VIII.

 

Komisja w składzie: p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły oraz p. Małgorzata Grefkowicz zdecydowały, że tytuł „Mistera 2018” otrzymał Karol Lipski z klasy VII, a „Mistera Juniora 2018” – Adrian Sarna z klasy IV. SKO ufundowało nagrody dla wszystkich chłopców, którzy wzięli udział w konkurencjach. SKO zadbało także, aby nikt nie był głodny i przygotowało pyszne hot – dogi. Potem było można kalorie „wyskakać” w czasie dyskoteki. Bawiliśmy się wyśmienicie.

[tekst: Natalia Popek, ucz. kl. VII]

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września nasza szkoła już po raz siódmy wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Akcja, której koordynatorem w szkole jest p. Beata Ulanowska, ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W naszej szkole uczniowie klas starszych przypominali sobie trudne przykłady z mnożenia w grze „Piłkarz – matematyk” oraz „Królowa skakanki”. Konkurencje przeprowadził p. Piotr Majewicz- nauczyciel wychowania fizycznego.

 

Wreszcie nadszedł 28 września – VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Komisja Egzaminacyjna w składzie: Bartłomiej Dziąg, Amelia Rosa i Karol Stachecki, sprawdzała „tabliczkową wiedzę” podczas krótkiego egzaminu, do którego podchodzili uczniowie klas IV –VIII oraz nauczyciele i rodzice uczniów. Każdy, kto bezbłędnie odpowiedział na 5 przykładów tabliczki mnożenia uzyskiwał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, co było potwierdzone uzyskaniem specjalnej legitymacji oraz otrzymywał naklejkę z napisem „ Jestem EKSPERTEM TABLICZKI MNOŻENIA”. Po pomyślnie zdanym egzaminie członkowie Komisji przybijali ze zdającym „żółwika”. 

W rytm szkolnego dzwonka

26 września odbyła się pierwsza w tym roku audycja muzyczna, tym razem poświęcona skrzypcom i akordeonowi. Gościem specjalnym audycji była p. Magdalena Gruszczyńska, która grała na skrzypcach.

 

Skrzypce to instrument strunowy z grupy smyczkowych. Pudło skrzypiec składa się z dwóch lekko wypukłych płyt. Płyty mają boczne wycięcia w kształcie litery C. Na wierzchniej płycie umieszczone są otwory rezonansowe w kształcie litery f. Górna płyta wzmocniona jest belką przebiegającą pod struną g. Od wewnątrz płytę górną i dolną rozpiera drewniany kołeczek zwany duszą. Do pudła rezonansowego przymocowana jest szyjka, na niej znajduje się gryf, a całość kończy komora kołkowa z główką w charakterystycznym kształcie ślimaka. Skrzypce mają cztery struny podparte na podstawku (zwanym też mostkiem), które napinane są za pomocą kołków. Na skrzypcach gra się za pomocą smyczka.

 

Pani Magdalena Gruszczyńska zagrała takie utwory jak: węgierski „Czardasz”, argentyńskie tango El Choclo, góralską „Karczmareczkę”, „Czarne oczy”, utwór Abby „Mama Mia”.

Początki państwowości i chrześcijaństwa na ziemiach polskich

Już o 6.30 rano 26 września spod naszej szkoły odjechał autokar z uczniami klas 4-8 na pierwszą ,w tym roku szkolnym wycieczkę autokarową. Szlak Piastowski to bardzo popularny i zarazem pouczający kierunek wycieczkowy. W okolicach Poznania i Gniezna powstawało państwo polskie i rodziło się chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy to miejscowość Giecz. Zwiedzaliśmy tam Rezerwat Archeologiczny "Gród Piastowski". W pierwszej połowie X wieku Giecz, w przeciwieństwie do innych ważnych grodów wielkopolskich jak Poznań i Gniezno, nie został spalony i zbudowany od podstaw, a jedynie znacznie powiększony u schyłku lat 20. X wieku. Ten nietypowy fakt posłużył do wysnucia teorii, że to Giecz stanowił ośrodek, skąd Piastowie opanowali pozostałe grody Polan. Liczne znaleziska broni sugerują, że w Gieczu stacjonował silny garnizon wojów. Prawie wszystkie eksponaty prezentowane w sali wystawowej są oryginalne i zostały odkryte w grodzisku lub w okolicy. Bardzo rzadkim znaleziskiem jest część monety Bolesława Chrobrego. Denar Princes Polonie to pierwsza moneta zawierająca w inskrypcji otokowej nazwę Polski(po łacinie) a w środku rysunek ptaka (być może orła).

 

Kolejnym miejscem do którego się udaliśmy to wczesnopiastowski gród na Ostrowie Lednickim. Ostrów Lednicki to największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz Muzeum Pierwszych Piastów. 16 września 1994 roku wyspa została wpisana na listę pomników historii. Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Na wyspie, w centrum plemienia Polan zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 rokiem). Jedynym sposobem dostania się na wyspę było przepłynięcie jeziora na promie linowym. Po opuszczeniu wyspy zwiedziliśmy zabudowania Małego Skansenu z wiatrakiem typu "koźlak" na czele.

 

Gniezno-to kolejny etap naszej wycieczki. Na początek zwiedzanie katedry gnieźnieńskiej. Jest to pierwsza chrześcijańska świątynia na terenie leżącym na podgrodziu na Wzgórzu Lecha została ufundowana za życia Mieszka I, a więc przed rokiem 992. Według tradycji przekazanej przez Jana Długosza fundatorką miała być Dąbrówka, pochowana tu w 977 roku. Katedra nazywana matką kościołów polskich jest miejscem pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz miejscem pięciu koronacji królewskich. Najważniejszym i najcenniejszym zabytkiem sztuki romańskiej w Polsce są Drzwi Gnieźnieńskie. By je zobaczyć udaliśmy się do południowej kruchty katedry ,gdzie czekała już na nas pani przewodniczka. Poznaliśmy historię tego dzieła sztuki odlewniczej oraz historię życia św. Wojciecha przedstawioną na drzwiach. Podsumowaniem całego dnia było zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego. Główną ideą muzeum jest pokazanie roli Wielkopolski jako kolebki polskiej państwowości, ze szczególnym wyróżnieniem Gniezna, a także ukazanie akcesji państwa piastowskiego do kręgu cywilizacji łacińskiej i chrześcijaństwa.Na wystawie, składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyć mogliśmy m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów pochodzące z Gniezna i okolic, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów i insygnia władzy biskupiej. W każdej z 3 sal wystawowych oglądaliśmy tematyczne 8-minutowe filmy o państwie, źródłach i kulturze tamtych czasów.

Posiłek w znanej restauracji zakończył ten pełen wrażeń dzień.

[P. Majewicz]

Dywizjon 303

25 września wszyscy uczniowie klasy VI, VII i VIII wraz z wychowawcami wybrali się do Rawy Mazowieckiej. W kinie "Roma" obejrzeli najnowszy polski film o bohaterach II wojny światowej pt. "Dywizjon 303".

 

Film opowiada o polskich lotnikach, którzy uczestniczyli w bitwie o Anglię i w znacznym stopniu przyczynili się do rozgromienia lotnictwa niemieckiego. Scenariusz filmu jest inspirowany książką Arkadego Fiedlera pod tym samym tytułem. Dzieło wyreżyserował Denis Delić, a na ekranie przewija się plejada polskich gwiazd kina i telewizji, m.in. Karol Adamczyk, Maciej Zakościelny, Antoni Królikowski, Jan Wieczorkowski. W filmie zachwyca muzyka i efekty specjalne. Obejrzeliśmy z zainteresowaniem i polecamy.

 

[M. Grefkowicz]

Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw

Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali się podczas parady otwierającej Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Przebrani w śliweczki godnie reprezentowali naszą szkolną brać i gminę.

Ku czci poległych

W niedzielę 9 września odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę bombardowania Głuchowa. O godzinie 11.00 ksiądz Robert Bernagiewicz odprawił w kościele św. Michała Archanioła w Głuchowie mszę św., w której uczestniczyły poczty sztandarowe wszystkich szkół naszej gminy oraz poczty sztandarowe wszystkich oddziałów Ochotniczych Straży Pożarnych, władze gminy, delegacje szkół, a także mieszkańcy Głuchowa.

 

Po mszy uczestnicy przemaszerowali na cmentarz miejscowy, gdzie Wójt Gminy Głuchów p. Andrzej Kowara odczytał apel poległych, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów na grobach poległych w II wojnie światowej żołnierzy z naszego terenu oraz mieszkańców Głuchowa. Na koniec głos zabrał jeden z ostatnich żyjących weteranów II wojny światowej p. Mieczysław Kordala, który podziękował za zorganizowanie tak pięknej uroczystości i za pamięć o poległych.

 

Smile Bardzo dziękujemy rodzicom: p. Bożenie Lipskiej, p. Beacie Karcz i p. Markowi Karcz za dowóz uczniów na uroczystość w Głuchowie.

 

[M. Grefkowicz]

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

3 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Po wprowadzeniu sztandaru oraz odśpiewaniu hymnu państwowego, Dyrektor Szkoły p. Alina Duda powitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły przybyłych na tę uroczystość. Następnie odczytała list pani Anny Zalewskiej - Minister Edukacji Narodowej.

 

Pierwszoklasiści w ramach akcji „Mój pierwszy zeszyt” zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej  z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości,  otrzymali zeszyty z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

 

Na zakończenie uroczystości pani dyrektor życzyła wszystkim uczniom pracowitości i uśmiechu w codziennych szkolnych zmaganiach. Nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzyła cierpliwości, pozytywnej energii i radości z pracy w Szkole Podstawowej w Wysokienicach. Rodzice usłyszeli życzenia dumy i radości z osiągnięć swoich pociech.

 

Następnie uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami rozeszli się na pierwsze klasowe spotkanie w nowym roku szkolnym.

XXII MISTRZOSTWA NAUCZYCIELI W BRYDŻU SPORTOWYM

Pod koniec czerwca nasz nauczyciel p. Piotr Majewicz po raz kolejny został Mistrzem Polski Nauczycieli w Brydżu Sportowym (poprzednio w 2015 roku).


Mistrzostwa zostały rozegrane w Grudziądzu, w dwóch kategoriach: par i teamów (dwie pary). Pan Piotr Majewicz wywalczył tytuł mistrzowski grając w parze z p. Andrzejem Andrychowiczem z klubu Czarny Koń Łódź III liga. Drugą parę tworzyli: p. Radosław Szymczak i p. Marcin Wiliński z klubu TKKF Energa Łobez III liga.

 

Jest to ósmy medal mistrzowski p. Piotra Majewicza (2 medale złote, 4 srebrne i 2 brązowe).


Smile Bardzo cieszymy się z sukcesu naszego nauczyciela. Gratulujemy!!!

Wygenerowano w sekund: 0.04
705,933 unikalne wizyty