Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Dzień Ziemi

Jak co roku,  w kwietniu, na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Z tej okazji klasa I, pod opieką wychowawczyni p. Jolanty Nagórki, przedstawiła inscenizację ekologiczną pt. ,,Kto ma olej w głowie?”. Została ona przygotowana w oparciu o scenariusz Małgorzaty Strzałkowskiej, pod tym właśnie tytułem. Dzięki ciekawym treściom, poetyckim i muzycznym, pierwszoklasiści przypomnieli wszystkim obecnym o konieczności dbania o najbliższe środowisko.

 

W przedstawieniu wystąpili: Jaś Adamczyk, Sławek Libera, Marta Lipska, Wojtek Kowalczyk, Franek Rosa i Kinga Słodka.

 

[tekst J. Nagórka; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Wiosenne trele

Wiosenna tematyka zagościła w naszej szkole już na dobre. Nawet kwietniowa audycja muzyczna, która odbyła się 29 kwietnia, miała tytuł: ,,Wiosenne trele”. Gościem audycji była pani Izabela Supera, muzyk i solistka, grająca na flecie. Zaprezentowała nam utwory o tematyce wiosennej, na flecie małym i dużym. Były to utwory: ,,Badinerie”, ,,Prząśniczka”, ,,Dla Diany”, walc z bajki Disneya ,,Śpiąca Królewna”, ,,Wiosna” z ,,Czterech  pór roku” Vivaldiego oraz „Marsz Turecki”.

 

[tekst A. Dominiak; zdjęcia N. Krysiak, ucz. kl. VIII]

Turniej BRD w Skierniewicach

26 kwietnia w Skierniewicach odbyły się eliminacje powiatowe XLII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (II kategoria wiekowa). W eliminacjach wzięło udział 7 drużyn (Godzianów, Złota, Wysokienice, nr 1 w Skierniewicach, nr 2 w Skierniewicach, nr 4 w Skierniewicach, nr 5 w Skierniewicach, nr 9 w Skierniewicach).  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kinga Matysek, Agata Walas i Oliwia Krocz.

 
Uczestnicy turnieju rozwiązywali testy teoretyczne (test wiedzy i test skrzyżowań) oraz wykonywali zadania praktyczne: jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego, jazda sprawnościowa po torze przeszkód oraz zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.


W klasyfikacji ostatecznej nasze reprezentantki wywalczyły III miejsce. W nagrodę otrzymały puchar dla szkoły oraz indywidualne nagrody i podziękowania za udział w konkursie. Bardzo cieszymy się z sukcesu naszej drużyny. Gratulujemy!!!

 

Smile Bardzo dziękujemy p. Monice Krocz - mamie Oliwii za przywiezienie dziewczynek z konkursu ze Skierniewic.

Portret Stanisława Moniuszki

5 kwietnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Portret Stanisława Moniuszki” zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Głuchowie. Wcześniej odbył się etap szkolny, w którym wzięło udział ponad 60 uczniów z klas I – VIII. Szkolna komisja postanowiła zakwalifikować do finału gminnego prace następujących uczniów:

w kategorii klas I – III: Kacper Fastyn, Kinga Słodka, Patrycja Słodka,

w kategorii klas IV – VI: Anna Bielińska, Zofia Pawlik, Tomasz Bieliński, Jan Lipski;

w kategorii klas VII – VIII: Zuzanna Karcz, Katarzyna Szochner.

 

W piątek przedstawiciele wszystkich szkół zebrali się w bibliotece w Głuchowie, gdzie nagrody wręczył zwycięzcom Wójt Gminy Głuchów pan Jan Słodki. Komisja gminna przyznała I nagrodę Jankowi Lipskiemu oraz II nagrodę Tomkowi Bielińskiemu (obaj w kategorii klas IV – VI). Wszyscy uczestnicy finału otrzymali dyplomy i upominki za udział, które naszym uczniom wręczyła na apelu szkolnym Dyrektor Szkoły pani Alina Duda.

 

SmileZwycięzcom gratulujemy, a wszystkich pozostałych zachęcamy do udziału w innych konkursach.

 

SmileDziękujemy pani Joannie Bielińskiej, która zawiozła uczniów na uroczystość  rozdania nagród.

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

Gminny etap Powiatowego Konkursu Ortograficznego

29 marca w Publicznej Szkole Podstawowej w Janisławicach odbył się gminny etap Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Przybyli tam najwięksi pogromcy „byków” ze wszystkich szkół z całej gminy. Naszą szkołę reprezentowali: Radosław Bieliński (kl. III), Bartłomiej Dziąg, Julia Machcińska i Zofia Pawlik (kl. IV – VI) oraz Lilianna Koczywąs, Kinga Matysek i Agata Walas (kl. VII – VIII).

 

Po ciężkich zmaganiach uczestników z dyktandem oraz testem komisja przystąpiła do pracy i wyłoniła zwycięzców. Drugie miejsce w kategorii klas IV – VI zdobyła nasza uczennica Zosia Pawlik, a Radek Bieliński w kategorii klas III otrzymał wyróżnienie. Zosia wraz ze zdobywcami pierwszego i trzeciego miejsca weźmie udział w finale powiatowym w Skierniewicach.

SmileGratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

[tekst i zdjęcia M. Grefkowicz]

Dzień Talentów i Hobbystów

21 marca to szczególny dzień, pierwszy dzień wiosny, ale również ekscytujący Dzień Talentów i Hobbystów. Uczniowie naszej szkoły mieli szansę zaprezentować w tym dniu, swoje nietuzinkowe umiejętności, oraz opowiedzieć o hobby. Swoje kolekcje zbierane w ramach hobby zaprezentowali: Natalia Brocka – konie, Magda Słodka – magnesy, Anita Sarna pochwaliła się imponującym zbiorem długopisów, Ania Bielińska przyniosła klaser ze znaczkami pocztowymi,  a Julia Antosik zaprezentowała bilety i pocztówki z różnych ciekawych miejsc, w których była. Wszyscy kolekcjonerzy potrafili zajmująco opowiadać o swoich zbiorach, przytaczali o nich różne anegdoty.

 

Najważniejszym i najciekawszym elementem tego dnia był przegląd uczniowskich talentów. Zgłoszeni uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w takich dziedzinach jak: talent plastyczny, kulinarny, sportowy, muzyczny, wokalny, aktorski, taneczny i manualny. Komisja w składzie: p. Dyrektor Alina Duda, p. Małgorzata Grefkowicz oraz p. Barbara Łęczycka przyglądała się wszystkim talentom i wyłoniła pięcioro zwycięzców. Talentem Kulinarnym już po raz kolejny okazał się Damian Ciach, Talent Sportowy z gracją zaprezentowała – Natalia Krysiak, Talent Taneczny na bardzo wysokim poziomie - Milena Brocka, a Talent Wokalny – Kasia Karcz i Ania Bielińska. Komisja, jak również wszyscy obserwatorzy, byli pod wrażeniem postępów, jakie poczynili uczestnicy wspomnianych wyżej zmagań. Widać było, że pracują nad doskonaleniem swoich umiejętności i w dalszym ciągu  rozwijają swoje zdolności.

Organizacją Dnia Talentów i Hobbystów zajęły się: p. Grażyna Dyśko, p. Jolanta Nagórka. Konferansjerkę poprowadziły: Natalka Popek i Zuzia Karcz.

[tekst J. Nagórka; zdjęcia: ucz. K. Karcz, ucz. N. Krysiak]

Co to za instrument?

„Co to za instrument?” to tytuł audycji muzycznej, która odbyła się 20 marca br. Gościem specjalnym był saksofonista -  Hubert Gruchała. Pani Ewa Bartkiewicz opowiedziała uczniom o tym niezwykłym instrumencie. Saksofon barytonowy jest instrumentem dużych rozmiarów wydający bardzo niskie dźwięki. Jest zatem cięższy oraz większy od innych rodzajów saksofonu. Jest to instrument dęty drewniany. Saksofon barytonowy odróżnia się od mniejszych rodzajów saksofonu przez dodatkowe zawinięcie kanału instrumentu w górnej jego części, blisko ustnika. Jest stosowany w muzyce symfonicznej oraz jazzowej. W trakcie audycji uczniowie mogli posłuchać brzmienia tego niezwykłego instrumentu w utworach: „Stary niedźwiedź”, „Różowa pantera”, melodii z filmu „Benny Hill” oraz niektórych standardów jazzowych.

 

[tekst A. Dominiak; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Pokazy iluzjonisty

W dniu 19 marca w naszej szkole pojawił się iluzjonista Wojciech Janeczek - artysta  z Krakowskiego Teatru Iluzji . Byliśmy świadkami niecodziennych czarów, których dokonywali nasz magiczny gość oraz instruowani przez niego uczniowie. W atmosferze tajemnicy dzieci wypowiadały zaklęcie, jakiego w zaufaniu nauczył je pan Wojciech, zmieniając białe wstążki i kulki w kolorowe, jednym ruchem wiążąc i rozwiązując barwne sznurki, zaczarowując pelerynkę, by zmieniła kolor i kształt… . Przedstawieniu towarzyszyły burza oklasków i salwy śmiechu.

[tekst A. Dominiak]

Cukierki

15 marca uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w programie profilaktycznym pt. „Cukierki”. Zajęcia przeprowadziła p. Justyna Nowak.

 

Program profilaktyczny „Cukierki” opiera się na wspólnej lekturze bajki pt. „Cukierki” i pracy z dziećmi na bazie tekstu z wykorzystaniem różnych metod aktywnych. Celem zajęć jest przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie postawy dystansu i relacje z osobami nieznajomymi, rozwijanie u uczniów postawy szacunku i zaufania w stosunku do nauczycieli jako osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

Matematyka dzika

Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve. U nas w szkole Dzień Matematyki został przeprowadzony po raz czwarty.

 

14 marca 2019r. z okazji Dnia Matematyki odbył się w naszej szkole Turniej Matematyczny, który przeprowadziła p. Beata Ulanowska. Materiały do przeprowadzenia Turnieju zostały udostępnione przez organizatora.

 

Turniej, w którym wzięli udział uczniowie klasy IV, V i VI przebiegał pod hasłem „Matematyka dzika”. Do każdego zadania konkursowego dołączona została prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis „Na temat” pełniący rolę edukacyjną. Uczniowie podzieleni na zespoły, wybierali numer zadania spośród 24 zadań wyświetlonych na ekranie. Zadania zostały zróżnicowane pod względem punktacji (za 2 i 3 punkty). Za prawidłową odpowiedź kapitanowie zespołów odbierali punkty w postaci owocowych cukierków.

 

Matematyczna rywalizacja była pełna emocji, gdyż można było przejąć zadanie konkurencyjnej drużyny za podwojoną liczbę punktów, co dodatkowo mobilizowało wszystkich uczniów do rozwiązywania zadań.

 SmileMatematycznym Mistrzom gratulujemy, a wszystkim życzymy sukcesów w matematycznych zmaganiach!

Zadania z oszczędzania

14 marca odbył się   XII Gminny Konkurs Matematyczny dla klas I – III "Zadania z oszczędzania"   zorganizowany przez SKO działające w Szkole Podstawowej w Michowicach. Konkurs miał formę pisemną, a zadaniem każdego uczestnika było rozwiązanie zadań dotyczących obliczeń pieniężnych.

 

Naszą szkołę reprezentowali: Marta Lipska (opiekun: p. Jolanta Nagórka), Paulina Rosa (opiekun: p. Katarzyna Szkup), Kacper Fastyn (opiekun: p. Barbara Łęczycka) . Uczniowie zostali wyłonieni w szkolnych eliminacjach - byli najlepsi w szkolnym konkursie "Liczę i oszczędzam!" (więcej o szkolnym konkursie znajdziesz TUTAJ)

 

[zdjęcia SP Michowice]

Wygenerowano w sekund: 0.04
936,526 unikalne wizyty