Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Andrzejki w klasach młodszych

Andrzejki w naszej szkole to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia przyszłego zawodu, czy samochodu jakim będzie w przyszłości się poruszał. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

 

[tekst: K. Szkup]

Moniuszko

Dnia 20 listopada 2019 r. po raz kolejny odbyła się audycja muzyczna. Tym razem została poświęcona wybitnemu polskiemu kompozytorowi, Stanisławowi Moniuszce. W bieżącym roku obchodzimy rok moniuszkowski w związku z dwusetną rocznicą urodzin naszego wybitnego twórcy.

 

Gościem specjalnym był pan Władysław Podsiadły (bas), który przy akompaniamencie pana Sławomira zaśpiewał dla nas kilka pieśni Moniuszki, m.in. ,,Ja Ciebie kocham’’, ,,Dziad i baba” oraz wybrane utwory z oper ,,Halka” i ,,Straszny Dwór”. Mimo, iż temat audycji mógł wydawać się trudny, to okazała się ona bardzo interesująca.

 

[tekst: A. Dominiak; zdjęcia: W. Winiarska, ucz. kl. VI]

Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy

19 listopada szkole odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy w ramach realizowanego programu "Bezpieczny rowerzysta w gminie Głuchów". Ratownicy przeprowadzili profesjonalne zajęcia w dwóch grupach dla klas 0 - III i IV - VIII. Celem ich było zapoznanie uczniów z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku zagrożenia zdrowia i życia. Uczniowie dowiedzieli się,  w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się,  jak należy postępować w razie oparzenia, zadławienia, bądź zranienia, jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno czekając na pogotowie. Uczniowie chętnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych pod okiem instruktorów.

 

[zdjęcia: W. Winiarska, ucz. kl. VI]

Spotkanie z policjantem

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów.  14 listopada gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszy policji z Komedy Policji w Skierniewicach z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii – aspirant Małgorzatę Białkowską i sierżant sztabową Katarzynę Gajewską, które spotkały się z uczniami w dwóch grupach:  klasy 0 - III oraz z uczniami  klas starszych IV-VIII. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo.

 

Policjantki rozmawiały z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, a w szczególności  omówiły zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniały również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba, uczyły także dzieci jak należy się zachować w razie ataku obcego psa. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz odpowiadały na pytania.

 

Tematem spotkania dla uczniów klas IV - VIII były zagrożenia związane z cyberprzemocą . Policjantki omówiły  jakie zagrożenia mogą spotkać nas w internecie oraz jak się chronić przed zagrożeniami, które niesie sieć. Ostrzegały uczniów przed pochopnym udostępnianiem w internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Zwrócił także uwagę na konieczność ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci.

Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistów w dużym stopniu przyczynia się do wzrostu świadomości  wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. Spotkanie zorganizowała Katarzyna Szkup.

 

[tekst: K. Szkup; zdjęcia: K. Karcz, ucz. kl. VIII]

Festiwal Piosenki Patriotycznej

 12 listopada w ramach obchodów Dnia Niepodległości wyruszyliśmy ze sztandarem szkoły w biało-czerwonym Marszu Niepodległości (zdjęcia TUTAJ). Pod pomnikiem „10-lecia odzyskania niepodległości” p. Sławomir Leśniak przypomniał, jak wyglądała droga Polaków do niepodległości. Reprezentanci społeczności szkolnej, czyli Anna Bielińska i Marcin Fastyn złożyli kwiaty i zapalili znicz, aby uczcić pamięć poległych za wolność naszej Ojczyzny. Wiązankę kwiatów złożył także Wójt Gminy Głuchów p. Jan Słodki, który zaszczycił nas w tym dniu swoją obecnością.

 

Po odśpiewaniu hymnu narodowego wróciliśmy do szkoły, gdzie rozpoczął się organizowany po raz pierwszy w naszej szkole Festiwal Piosenki Patriotycznej pod hasłem „Biało-czerwone nuty dla Niepodległej”. Na szkolnej scenie wystąpiło 15 wykonawców z klas V- VIII. Rolę konferansjera znakomicie pełnił Rafał Kozłowski z kl. VIII. Jury w składzie: p. Alina Duda, p. Jolanta Nagórka i p. Małgorzata Grefkowicz miało trudny orzech do zgryzienia, ponieważ prezentacje były na wysokim poziomie zarówno pod względem muzycznym, jak i aranżacji. Ostatecznie komisja przyznała następujące nagrody:

W kategorii solistów: I nagroda – Zofia Pawlik kl. VI, II nagroda – Julia Antosik kl. VI oraz wyróżnienie – Aleksandra Kowalczyk kl. VI.

W kategorii zespołów: I nagroda – duet Zuzanna Karcz i Natalia Popek kl. VIII, II nagroda – duet Milena Brocka i Aleksandra Bielińska kl. VI oraz wyróżnienie – trio Magdalena Bisińska, Magdalena Słodka, Joanna Świderek kl. V.

Nagrody uczestniczkom wręczyli pan wójt i pani dyrektor. W czasie obrad jury publiczność zabawiały „Wysokińskie paninecki” wykonaniem znanych pieśni i piosenek patriotycznych.  

 

[tekst: M. Grefkowicz; zdjęcia: Z. Pawlik, P. Szochner - ucz. kl. VI]

 

Smile Bardzo dziękujemy sponsorom nagród: Radzie Rodziców, pani Zofii Telus – właścicielce księgarni w Rawie Mazowieckiej, Towarzystwu Ubezpieczeniowemu „Warta” oraz pani M. Grefkowicz.

Szkoła do hymnu

W piątek przed Dniem Niepodległości w wielu szkołach uczniowie odśpiewali hymn narodowy. Akcja „Szkoła do hymnu” została już po raz drugi ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Ponad 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewało 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży.” - Czytamy na stronie ministerstwa.

 

Społeczność naszej szkoły już o 11:05 zebrała się na głównym holu, gdzie p. Małgorzata Grefkowicz przypomniała, że „Mazurek Dąbrowskiego” powstał w 1797r. we włoskim mieście Reggio, a jego pierwotny tytuł to „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, słowa ułożył Józef Wybicki do melodii nieznanego kompozytora. Pieśń została oficjalnie uznana za hymn Rzeczypospolitej Polskiej w 1927r. Przypomnieliśmy jeszcze, jak zaczynają się kolejne zwrotki i punktualnie o 11:11 na hasło „Do hymnu” odśpiewaliśmy uroczyście cały hymn, mając świadomość, że śpiewamy razem ze  wszystkimi uczniami we wszystkich szkołach. Udziałem w tej pięknej akcji daliśmy wyraz naszemu patriotyzmowi.

 

[tekst: M. Grefkowicz; zdjęcia: K. Karcz, ucz. kl. VIII]

Jaś i Małgosia uczą oszczędzania

Rokrocznie 31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania.  Obchodzone święto powstało z inicjatywy banków europejskich w 1924 roku, podczas pierwszej Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w Mediolanie i w czasie której stwierdzili, iż aby zapewnić stabilny i długotrwały rozwój społeczeństw trzeba reklamować ideę oszczędzania. W obecnych czasach wielu ekspertów zachęca do systematycznego oszczędzania, ponieważ oszczędzanie zapewnia komfort finansowy  i nie musimy martwic się o swoją przyszłość. 

 

Aby uczcić Światowy Dzień Oszczędzania w naszej szkole, klasa VIII pod kierunkiem opiekunki SKO – p. Barbary Łęczyckiej, przygotowała przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia uczą oszczędzania”. W przedstawieniu podkreślono ideę  oszczędzania oraz metody zarządzania osobistymi finansami. Spektakl w wykonaniu ósmoklasistów od samego początku przykuł uwagę nawet najmłodszych widzów. Mimo ważnego przesłania płynącego z przedstawienia, został on utrzymany w wesołym tonie. Pamiętajmy, że oszczędzanie nie powinno być metodą gospodarowania nadwyżki finansowej, ale sposobem życia.

 

[tekst: B. Łęczycka; zdjęcia: Z. Pawlik, ucz. kl. VI]

Wycieczka do Łodzi

Pobyt na wycieczce w Łodzi rozpoczął się w Parku Trampolin "SALTOS".Po krótkim instruktażu i obowiązkowej rozgrzewce do wyboru były:
1. Dodgeball to inaczej strefa zbijaka: oddzielona siatką przestrzeń do gier zespołowych( skośne trampoliny umożliwiały wyjątkowe ewolucje),
2. Duży basen z gąbkami (trzy stanowiska z trampolinami nabiegowymi,a dla odważnych: skoki z wysokich ścianek),
3. Parkour strefa wypełniona sześciokątnymi trampolinami. A na niej przeszkody - duże, małe, trudne i łatwe.
4. Halfownia - Wyjątkowo długie trampoliny do ćwiczenia sekwencji akrobatycznych. Do tego trampolino-zjeżdżalnie - wiadomo, do czego. A po środku przeszkody - do tego, co podpowie wyobraźnia.
5. Ninja zwane również saltolino. Liczy się siła + wytrzymałość. Mało kto przechodzi całość ale niektórym się udało!!!
6. Kosze trening wsadów na trampolinach. Wybiera się wysokość kosza i rodzaj piłki. Reszta zależy od grawitacji.
Po całej godzinie zabawy czas na odpoczynek. 2 godziny trwał seans filmowy w Cinema City. Obejrzeliśmy film w formacie IMAX 3D pt."Czarownica 2". Na koniec wizyta w FOOD COURT i możliwość zjedzenia ulubionych dań.
W wycieczce wzięło udział 33 uczniów z klas V, VI i VII.
[tekst i zdjęcia P. Majewicz - organizator wycieczki]

Papież pielgrzym

Dnia 29 października 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole dzień papieski pod hasłem „św. Jan Paweł II – papież pielgrzym”. Z tej okazji ks. Mateusz Adamski i uczniowie z klasy VII zaprezentowali podczas uroczystego apelu historię pielgrzymek św. Jana Pawła II. Uczniowie opowiadali o tym, dlaczego Ojciec Święty tak dużo podróżował, jak wyglądały jego pielgrzymki i przygotowania do nich. Wykorzystane zostały fragmenty filmów, które przybliżyły  postać św. Jana Pawła II zwłaszcza najmłodszym uczestnikom. Dekorację przygotowali uczniowie klasy VIII.

 

[tekst: ks. M. Adamski; zdjęcia: Z. Pawlik, ucz. kl. VI]

Ślubowanie pierwszoklasistek

28 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci z klasy pierwszej. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klasy I zaprezentowały  swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców, nauczycieli i uczniów. Następnie „pierwszoklasistki” uroczyście ślubowały na sztandar szkoły. Dyrektor Szkoły pani Alina Duda dokonała ceremonii  pasowania, dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. W ten sposób uczennice  zostały przyjęte w poczet społeczności szkolnej. Wychowawczyni klasy pani Anna Dominiak wręczyła uczennicom pamiątkowe dyplomy. O pierwszoklasistkach pamiętali również uczniowie klas starszych, którzy obdarowali je upominkami. Pani Dyrektor, złożyła uczennicom najlepsze życzenia, aby dobrze wykorzystały czas spędzony w szkole oraz zdobywały jak największą wiedzę i umiejętności, a tym samym godnie reprezentowały szkołę.

 

Uczennice klasy I wraz z wychowawczynią składają serdeczne podziękowanie wszystkim osobom uczestniczącym w uroczystości ślubowania, uczniom klasy siódmej za pomoc w prowadzeniu uroczystości, uczniom pocztu sztandarowego, a szczególnie rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

 

[tekst: A. Dominiak; zdjęcia: Z. Pawlik, ucz. kl. VI]

Ordery uśmiechu dla pierwszoklasistek

25 października był wyjątkowym dniem dla uczennic klasy I.  Tego dnia cała szkolna społeczność uczestniczyła w otrzęsinach pierwszoklasistów.  Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Joanny Tołżewskiej  i p. Barbary Łęczyckiej.  Uczennice klasy I wykazały się umiejętnościami sportowymi oraz ogólną wiedzą zdobytą w szkole i w domu.

 

Pierwsza konkurencja polegała na wykonaniu rzutu woreczkami do kosza. Pierwszoklasistki wykazały się w tym zadaniu niezwykłą trafnością. W drugiej konkurencji uczennice skakały na skakance. Trzecie zadanie polegało na odbijaniu piłeczką od tenisa stołowego. Kolejne zadanie sprawdzało równowagę i polegało na staniu na jednej nodze. W piątej konkurencji dziewczynki z klasy I udzielały odpowiedzi na pytania z kategorii  języka polskiego, matematyki i ogólnej wiedzy o szkole. Ostatnim zadaniem, która każda uczennica pierwszej klasy wykonała z uśmiechem na buźce, było zjedzenie plasterka cytryny i wypowiedzenie słowa PYCHOTA. I tradycyjnie, na zakończenie tej imprezy uczennice zostały obdarowane orderami uśmiechu za wszystkie zmagania, w których uczestniczyły tego szczególnego dnia.

 

[tekst: J. Tołżewska; zdjęcia: Z. Pawlik, ucz. kl. VI]

Wygenerowano w sekund: 0.04
1,104,639 unikalne wizyty