Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Sąd nad papierosem

17 listopada uczniowie klasy piątej i siódmej pod kierunkiem p. Beaty Ulanowskiej wystąpili w przedstawieniu pt. „Sąd nad papierosem”, ukazujące szkodliwy wpływ papierosów na organizm człowieka. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.

 

”Palenie zabija” – to ostrzeżenie widoczne jest na każdej paczce papierosów.  Zamieszczane są też zdjęcia zniszczonych organów wewnętrznych. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych.

 

Papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

 

W przedstawieniu wystąpili: sędzia- Oliwia Krocz, prokurator- Agata Walas, obrońca – Olga Lipska, sekretarka – Jagoda Walas, serce – Kamila Ciach, płuca – Karol Stachecki, nauczycielka – Bartek Dziąg, kosmetyczka – Mikołaj Supeł, dziecko nałogowych palaczy – Amelia Rosa,  lekarz – Tomek Bieliński, papierosy – Kamil Dyśko, Marcin Dudek, Janek Lipski;  policjanci – Krystian Rosiński, Damian Ciach i Paweł Aleksandrzak.

Legiony to żołnierska nuta...

10 listopada uroczyście świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia pod tytułem "Legiony to żołnierska nuta". Chór szkolny pod kierunkiem p. Małgorzaty Grefkowicz zaśpiewał najbardziej popularne legionowe piosenki. Historię powstania pieśni Legionów przedstawiły uczennice klasy VII - Oliwia Krocz i Natalia Dziąg. Nad całością czuwał p. Sławomir Leśniak - nauczyciel historii w naszej szkole.

 

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście: p. Andrzej Kowara - Wójt Gminy Głuchów oraz p. Lech Kowara - Sekretarz Gminy Głuchów.

 

Po uroczystości uczniowie wraz z nauczycielami udali się pod pomnik Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości, gdzie złożyli wieniec i zapalili znicze.

Śniadanie daje moc

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii. W związku z tym wydarzeniem nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego "Śniadanie Daje Moc".   Cele: - zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka,           

- przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.     

 

W tym szczególnym dniu nasi uczniowie do szkoły przynieśli niezbędne produkty do wykonania zdrowych kanapek, sałatek owocowych bądź koktajli. Następnie wspólnie przygotowywali i spożywali najważniejszy posiłek dnia, jakim jest śniadanie. Akcję koordynowała p. Barbara Łęczycka.

 

O tym, jak wspólne przygotowanie śniadania dało moc uczniom można przeczytać także www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/sniadanie-daje-moc/

Profilaktyka chorób układu krążenia

7 listopada uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych pt. "Zapobieganie chorobom układu krążenia". Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej w Głuchowie. Zajęcia te odbyły się w ramach programu profilaktycznego realizowanego przez Przychodnię Zdrowia Malinowa z Łodzi. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie klas szóstych z naszej gminy.

Wycieczka do Radziejowic i Mszczonowa

6 listopada 2017r. uczniowie klas IV – VII wraz z opiekunami wyjechali  na wycieczkę do Radziejowic i Mszczonowa.

 

Wyruszyliśmy około godz. dziewiątej spod  szkoły. Podróż była dość krótka i szybko dojechaliśmy do celu. Pierwszym punktem wycieczki był pałac w Radziejowicach. Powstał on w XVw. jako siedziba Radziejowskich, następnie posiadłość przejęli Ossolińscy a później Krasińscy. Przybywało tu wielu znamienitych gości, m.in. królowie, malarze, literaci. Obecnie pełni funkcję Domu Pracy Twórczej dla twórców kultury. Znajduje się tu również wystawa malarstwa Józefa Chełmońskiego, mieszkającego niegdyś w pobliskiej Kuklówce. Tę wystawę oglądaliśmy w pięknych wnętrzach pałacu. Obrazy polskiego malarza przedstawiającego głównie naturę w realistycznym ujęciu zrobiły na nas ogromne wrażenie. Spacerowaliśmy też po ogrodzie, w którym znajduje się wystawa rzeźby. Ciekawostką jest fakt, że w radziejowickim pałacu nagrywano popularny program o metamorfozach młodych dziewcząt. I my zrobiliśmy sobie w czasie spaceru krótki konkurs pięknego chodzenia, w którym zwycięzcami okazali się Kamila (V) i Adrian (VII).

 

Po tej dawce estetycznych wrażeń udaliśmy się do Mszczonowa na Termy, czyli baseny z ciepłą wodą. Pan ratownik powiedział, że zwykle woda ma około 34℃, a w dniu naszej wizyty - 36℃. Było naprawdę bardzo ciepło i nie czuło się zimnego powietrza nawet w basenie zewnętrznym. Mogliśmy skorzystać też z jacuzzi. Było fantastycznie.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy  na smaczne jedzonko.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Było wiele atrakcji i przyjemności. Chętnie pojedziemy znowu.

 

[M.Grefkowicz]

Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

30 października odbyły się powiatowe eliminacje XII Konkursu Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie pn. "Policyjna Akademia Bezpieczeństwa". Organizatorem konkursu była Komenda Miejska Policji w Skierniewicach. Konkurs adresowany był do uczniów klas drugich. Naszą szkołę reprezentowali zawodnicy: Anita Sarna i Kacper Fastyn pod opieką p. Barbary Łęczyckiej. W pierwszej części konkursu zawodnicy rozwiązywali test wiedzy dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w życiu codziennym. Drugim etapem konkursu były zmagania sportowe, które polegały na pokonaniu toru przeszkód, wykazując się szybkością i sprawnością fizyczną. W przerwie konkursu drużyny mogły ubrać umundurowanie policjantów oraz zrobić sobie pamiątkowy odcisk linii papilarnych. Po podsumowaniu wyników okazało się, że nasza drużyna zajęła III miejsce w eliminacjach powiatowych

 

O zmaganiach naszych reprezentantów przeczytać można również www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/policyjna-akademia-bezpieczenstwa/

 

Smile Cieszymy się z sukcesu naszej drużyny. Brawa dla Anity i Kacpra oraz dla p. Barbary Łęczyckiej!

Światowy Dzień Oszczędzania

31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Corocznie obchodzone święto powstało z inicjatywy banków europejskich w 1924 roku, podczas pierwszej Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w Mediolanie i w czasie której stwierdzili, iż aby zapewnić stabilny i długotrwały rozwój społeczeństw trzeba reklamować ideę oszczędzania.

 

Światowy Dzień Oszczędzania jest niewątpliwie okazją do rozmowy jak planować wydatki, zarządzać własnymi pieniędzmi oraz mądrze je wydawać. W związku z powyższym nasz aktyw SKO szukał pomysłów na oszczędzanie, przygotowując dla społeczności szkolnej przedstawienie pt."Ziarnko do ziarnka" pod kierunkiem p. Barbary Łęczyckiej - opiekunki SKO.

 

O apelu można przeczytać również www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/swiatowy-dzien-oszczedzania-3/

Warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej

27 października uczniowie klasy pierwszej, trzeciej i czwartej pojechali do Skierniewic. Głównym celem wyjazdu, który zorganizowała p. Katarzyna Szkup, były warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej.

 

Jak wyglądała pierwsza książka? Z czego była zrobiona? Skąd wzięły się litery? 
Na te i wiele innych pytań mieli okazje dowiedzieć się uczniowie klasy pierwszej i trzeciej podczas  wizyty w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach. Warsztaty prowadziła p. Mariola Szymczak. Uczniowie na wstępie obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną pt. „Od papirusu do e-booka”, z której dowiedzieli się m.in o różnych formach książki oraz rodzajach materiału stosowanego do ich wykonania na przestrzeni wieków: tabliczki kamienne, gliniane, zwój papirusowy i pergaminowy, kodeks pergaminowy, pierwsze książki drukowane oraz najnowocześniejsze czyli elektroniczne. Podczas oglądania prezentacji, uczestnicy bardzo chętnie i trafnie odpowiadali na zadawane przez panią bibliotekarkę pytania. Dużo emocji wzbudziła w nich ciekawostka, iż pismo chińskie posiada aż 42 tysiące znaków, podczas gdy polskie pismo ma tylko 26 liter. Druga część spotkania upłynęła na zabawie pismem obrazkowym - jednym z zadań do wykonania było napisanie swojego imienia stosując egipskie hieroglify.

 

Z kolei czwartoklasiści wzięli udział w warsztatach nt. „Zagrożenia w sieci”, które poprowadziły: p. Aneta Brzezińska i p. Anna Kowalczyk. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą  zagrożeń w sieci.  Poznali przykłady właściwych zachowań w trudnych sytuacjach związanych z korzystaniem z internetu. Na podsumowanie wzięli udział w quizie na temat bezpieczeństwa w internecie. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Oddziale 1 PKO Bank Polski w Skierniewicach, gdzie czwartoklasistów gościł p. Paweł Nowakowski - Dyrektor Oddziału.

 

O wizycie w banku można przeczytać www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/wizyta-w-oddziale-1-pko-bp-w-skierniewicach-1/

 

Smile Bardzo dziękujemy p. Agnieszce Kowalczyk, p. Joannie Bielińskiej, p. Bożenie Wielanek za pomoc w opiece nad dziećmi podczas wycieczki.

Zabawki w opałach

26 października odbyło się w naszej szkole przedstawienie ekologiczne pt. „Zabawki w opałach”, które obejrzały dzieci klas młodszych z naszej szkoły oraz dzieci ze szkoły w Michowicach i Złotej. Bohaterami przedstawienia były zabawki- robot Robi i lalka Basia. Zabawki były już niepotrzebne i zostały wyrzucone do piwnicy; miały zostać spalone. Od strasznego losu mogła ich uratować Janeczka- stara pajęczyca zamieszkująca piwnicę.  

Dzieci dowiedziały się, jakie konsekwencje dla środowiska niesie spalanie śmieci w piecach, co to jest smog, niska emisja, jak segregować odpady (wg nowych zasad obowiązujących od 1 lipca 2017r. w ramach Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów), co robić z elektrośmieciami. Przedstawienie miało charakter interaktywny. Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, odpowiadały na pytania i łamigłówki.

 

O przedstawieniu możesz przeczytać także www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/zabawki-w-opalach/

 

Smile Przedstawienie pt. "Zabawki w opałach" w wykonaniu artystów z Krakowskiego Biura Promocji Kultury, zostało zaplanowane i zorganizowane przez Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Głuchów. Dziękujemy!

Ogólnopolski Tydzień Kariery Zawodowej

W ubiegłym tygodniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego nt. „Mój przyszły zawód – moja pasja” zorganizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy - Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Skierniewicach. W konkursie wzięło udział prawie 80 szkół z trzech powiatów: łowickiego, rawskiego i skierniewickiego, natomiast ilość prac przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów, bo było ich ponad 700. Komisja konkursowa wyłoniła 60 laureatów z 36 szkół.

 

Wśród nagrodzonych uczniów klas czwartych znaleźli się: Ola Bielińska i Maciek Wilczak. W kategorii klas piątych nagrodę otrzymał Karol Stachecki.

 

Nagrody były bardzo atrakcyjne, ponieważ wielu sponsorów chciało wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Uroczystość odbyła się w auli PWSZ i miała bardzo podniosły charakter, a nagrody wręczała między innymi p. Irena Maria Lesiak – Dyrektor KOiW Delegatura w Skierniewicach.  

 

O konkursie można także przeczytać tutaj:

http://www.eglos.pl/moj-przyszly-zawod-moja-pasja-konkurs-rozstrzygniety/0,-43d,3/

 

Smile Bardzo dziękujemy p. Paulinie  Wilczak - mamie Maćka, za dowóz dzieci na uroczystość rozdania nagród. Naszym laureatom serdecznie gratulujemy!

[Małgorzata Grefkowicz] 

Harfa w roli głównej...

W poniedziałek 23 października odbyła się druga audycja muzyczna w bieżącym roku szkolnym. Prowadzący koncert zapoznali uczniów naszej szkoły z harfą celtycką. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania pięknej gry na harfie oraz śpiewu w wykonaniu p. Pauliny Żurawik. Chętni uczniowie spróbowali swych sił w grze na tym jakże trudnym instrumencie.

 

Harfa należy do grupy instrumentów strunowych szarpanych. Z wyglądu przypomina trójkąt, którego jeden bok rozszerza się ku dołowi stanowiąc pudło rezonansowe. Harfa liczy 46 lub 47 mocno naciągniętych strun. 

 

Harfa celtycka jest godłem Irlandii.

Wygenerowano w sekund: 0.04
460,784 unikalne wizyty