Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Światowy Dzień bez Papierosa 2015

Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa i wspólnie analizowaliśmy problemem szkodliwości tego nałogu. Zabija on 4 miliony palaczy rocznie, a bierne palenie niesie za sobą identyczne skutki zdrowotne, jak palenie aktywne. Dlatego 16 października na apelu, uczniowie klasy II pod kierunkiem wychowawczyni p. Jolanty Nagórki, zaprezentowali całej społeczności szkolnej, ciekawą inscenizację zatytułowaną "Papierosy to nie to!”. Poprzez to przedstawienie, skierowali do wszystkich wezwanie, by nigdy nie sięgali po papierosy, a uzależnieni uwolnili się od nałogu. Poza tym w naszej szkole od wielu lat realizujemy programy profilaktyczne: "Trzymaj formę”koordynator p. Alina Duda, i "Nie pal przy mnie, proszę”koordynator p. Jolanta Nagórka. Ich celem jest wyrobienie u uczniów i rodziców właściwych nawyków zdrowotnych.

Święto Niepodległości w naszej szkole

10 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona dziewięćdziesiątej siódmej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy czwartej, piątej oraz szóstej w przedstawieniu pod hasłem „Wstań, Polsko moja”, opowiedzieli całej społeczności szkolnej, jak rodziła się wolna Polska. Kolejnym elementem szkolnej uroczystości był Marsz Niepodległości, w którym udaliśmy się pod pomnik upamiętniający 10. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć bohaterów, wywodzących się spośród miejscowej ludności, którzy 11 listopada 1918 roku rozbroili żołnierzy niemieckich w pobliskich Skoczykłodach.
Opiekę nad przygotowaniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Wysokienicach sprawowali: nauczyciel historii p. Przemysław Rukat oraz nauczyciel języka polskiego i muzyki p. Małgorzata Grefkowicz.
Z okazji święta narodowego nasze SKO zorganizowało sprzedaż flag, które mieszkańcy wywiesili jako znak swojego patriotyzmu.

Zajęcia edukacyjne w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach

Uczniowie klasy szóstej i trzeciej w dniu 04.11.2015 r. skorzystali z zaproszenia Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach i uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych. Tematem warsztatów dla uczniów z klasy III była „Bajkowa kraina”, do której dzieci dotarły bajkowym samolotem, mając zaczarowany bilet. Magiczna mgła doprowadziła uczestników do głównych bohaterów baśni - Calineczki, Jasia i Małgosi, Czerwonego Kapturka. Trzecioklasiści świetnie poradzili sobie z zadaniami, jakie spotkali w czasie podróży. Całą wyprawą kierowała pani bibliotekarz Elżbieta Burzyńska.
Temat zajęć dla uczniów z klasy szóstej to „Jak się uczyć?” i „Czy można polubić lektury szkolne?”.
Bibliotekarz Agnieszka Rutkowska dawała cenne rady, w jaki sposób sobie pomóc, jak wykorzystywać swoje zasoby, żeby się czegoś nauczyć i poznawać świat. Następnie szóstoklasiści zastanawiali się Czy można polubić lektury szkolne?. Na spotkaniu pani bibliotekarz informowała, że w dzisiejszych czasach z lekturami szkolnymi możemy zapoznać się w różny sposób. Zaprezentowała tego przykłady, zapoznała uczniów z nowym urządzeniem e- bookiem, które jest małe i poręczne. Na zakończenie dodała jednak, że wybór należy do każdego z nas. Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach zorganizowały – Beata Ulanowska i Katarzyna Szkup. Mogliśmy i tym razem liczyć na pomoc rodziców. Pięknie dziękujemy p. Barbarze Supeł i p. Bożenie Wielanek.

Światowy Dzień Oszczędzania 2015

Światowy Dzień Oszczędzania obchodzony jest od 1929 roku. Tego dnia organizowane są różne akcje promujące oszczędzanie. Święto zostało wprowadzone z inicjatywy przedstawicieli europejskich banków obecnych na I Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie.
Z tej okazji 30 października 2015 roku uczniowie klasy piątej pod kierunkiem p. Beaty Ulanowskiej – opiekunki SKO, przygotowali dowcipne przedstawienie o oszczędzaniu (wg scenariusza K. Józefczyk i J. Hirsz). W przedstawieniu najpierw została przypominana bajka o trzech świnkach, a następnie uczniowie wystąpili w zmienionej wersji tej bajki. Ta zmiana służyła do pokazania uczniom korzystnego sposobu oszczędzania.
Obsada: mama świnek - Natalia Dziąg, świnki – Olga Lipska, Natalia Krysiak i Kinga Matysek, wilk/złodziej-Martyna Dyśkowska, narrator: Agata Walas. Ponadto wystąpił Paweł Aleksandrzak.
Następnie p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody laureatom konkursu na najbardziej przedsiębiorczego ucznia października 2015 roku. Konkurs polegał na dostarczeniu do szkoły jak największej ilości puszek aluminiowych, makulatury, plastikowych nakrętek, butelek typu PET oraz zużytych baterii, płyt CD, telefonów, itp. Najbardziej przedsiębiorczym uczniem października 2015 roku został Adrian Lipski – uczeń klasy 5.

Otrzęsiny uczniów klasy I

27 października 2015r. w Szkole Podstawowej w Wysokienicach odbyły się otrzęsiny uczniów klasy I.
Zadania do wykonania zostały przygotowane przez członków Samorządu Uczniowskiego. Pierwszaki wykazały się wiedzą matematyczną, polonistyczną, sprawnością ruchową, a także dużą odwagą. Wszyscy uczniowie poprawnie udzielali odpowiedzi na zadane pytania, celnie strzelali piłką do bramki, dzielnie odbijali rakietką piłeczkę pingpongową, odważnie przechodzili po ławeczce, a także z szerokim uśmiechem na buźkach degustowali sok cytrynowy.
Za wszystkie trudy i zmagania uczniowie klasy I wraz z wychowawcą p. Anną Dominiak otrzymali szkolny order uśmiechu.

Wszystkich Świętych

Uczniowie naszej szkoły od lat dbają o miejsca pamięci w okolicy. We czwartek przed dniem Wszystkich Świętych klasa IV pod opieką wychowawcy wybrała się na miejscowy cmentarz, aby uporządkować groby poległych w walce o wolność naszej ojczyzny. Usunęli chwasty, zgrabili liście, wyrównali ziemię, sprzątnęli wypalone znicze i postawili nowe. Pomodlili się też w intencji zmarłych, a przy grobie Nieznanego Żołnierza uczcili pamięć poległych minutą ciszy.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Na początku był to tylko jeden dzień. Od 2008 r. biblioteka szkolna świętuje cały październik.
Z tej okazji 23 października 2015 r. czytelnicy z klasy 4 i 6 wystąpili w przedstawieniu pt. "Królewna się nudzi" (scenariusz został zaczerpnięty z "Biblioteki w szkole" 9/2015). Opowiada o historii, która wydarzyła się pewnej królewnie, którą znudziły zabawki . Król wydaje zarządzenie, że nagrodzi każdego, kto rozbawi królewnę. Jednak sprostać temu zadaniu nie jest łatwo, gdyż ze wszystkiego królewna jest niezadowolona. Z pomocą przychodzi wiedźma, która zaklina wszystkie zabawki i one znikają. Królewna musi wykupić zabawki. W tym celu udaje się do domku wiedźmy. Tam zaprzyjaźnia się z Matyldą oraz kotem i sową. W trakcie prac w domku wiedźmy, królewna zauważa mapę z znaczoną biblioteką, która znajduje się w zamku. Biblioteka tak zaciekawia królewnę, że postanawia ją odnaleźć. To wiedźma sprawiła, że królewna sama odnalazła bibliotekę. Dzięki książkom królewna przestaje się nudzić, gdyż czytając je, może przeżyć miliony przygód.
Obsada: król – Zuzanna Karcz, królowa – Aleksandra Kuba, królewna – Patrycja Winiarska, wiedźma – Kinga Mateja, mała czarownica Matylda – Natalia Popek, bibliotekarz – Klaudia Wielanek, sowa –Lilianna Koczywąs, kot – Dominika Sujka, narratorzy: Anna Bielińska i Katarzyna Karcz; ponadto wystąpili: Katarzyna Szochner, Karol Lipski, Natalia Brocka, Paweł Gromek.
Scenografia: uczniowie klasy 6.
Po przedstawieniu p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła dyplomy uczniom, którzy wzięli udział w konkursie „ Zmieniając nawyki, zmieniasz Ziemię i klimat”. W konkursie wzięło udział 24 uczniów z naszej szkoły.
Następnie uczniowie zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, w której czekały na nich książki zapakowane w piękny prezentowy papier. W ten sposób uczniowie wypożyczyli książki, które były dla nich niespodzianką. W pakowaniu książek pomagali rodzice: p. Joanna Bielińska i p. Barbara Supeł. Dodatkowo do książki uczniowie otrzymali upominek w postaci zakładki do książki.
Uroczystość biblioteki szkolnej przygotowały panie: Katarzyna Szkup i Beata Ulanowska.

Dzień Edukacji Narodowej 2015

Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli w trakcie uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 13.10 2015 r. Na początku uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali konkurs wiedzy o nauczycielach naszej szkoły. Potem zabrali głos ich młodsi koledzy z klasy III. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Cenne rady, jak przygotować wzorowego ucznia, gronu pedagogicznemu udzielił MISTRZ KUCHARSKI – MIKOŁAJ.
Podczas uroczystości pani dyrektor Alina Duda wręczyła nagrody nauczycielom za pracę w roku szkolny 2014/2015. Wyróżnieni nauczyciele to: Anna Dominiak, Małgorzata Grefkowicz i Beata Ulanowska.
Gratulujemy!

Odblaskowe pierwszaki

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów naszej szkoły, 9 października 2015 roku zostało zorganizowane spotkanie z policjantem dla klasy I i „0”. Z tej okazji przybył do nas starszy sierżant Jacek Piechut z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Skierniewicach, który omówił podstawowe zasady obowiązujące pieszych na drodze i w jej pobliżu oraz przechodzenia przez jezdnię. Dzieci odpowiadały na szereg pytań pana policjanta dotyczących bezpieczeństwa na drodze.
Na zakończenie każdy uczeń otrzymał znaczek odblaskowy.

Laureatka konkursu plastycznego "Zmieniając nawyki chronisz Ziemię i klimat"

Dnia 09. 10. 2015 r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów w konkursie plastycznym pt: ”Zmieniając nawyki chronisz Ziemię i klimat”. Konkurs został ogłoszony przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skierniewicach na bajecznie prostych zasadach: trzeba było wykonać dowolną techniką pracę plastyczną obrazującą wyżej wymieniony temat.
W zmaganiach brało udział 21 placówek, jury spośród 311 nadesłanych prac przyznało III miejsce dla naszej uczennicy Amelii Rosy z klasy III-ej.
W czasie uroczystości córce Amelii towarzyszył dumny tata Roman. Gratulujemy sukcesu!

Próbna ewakuacja

W trosce o bezpieczeństwo uczniów nasza szkoła co roku organizuje ćwiczenia w zakresie ewakuacji. 7 października przed końcem drugiej lekcji rozległ się alarmowy dzwonek. Ogłoszono próbny alarm i przeprowadzono ewakuację. Na miejscu pojawiły się dwa samochody strażackie: z OSP w Wysokienicach i OSP w Głuchowie. Obie ekipy niezwłocznie rozpoczęły akcję ratowniczą. Wszystko poszło sprawnie, nawet symulacja ratowania zagrożonego ucznia. Rafał zawieruszył się w czasie ewakuacji i „z pożaru” ocalili go strażacy. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły spotkali się w bezpiecznym miejscu, gdzie wraz z Komendantem Gminnym OSP p. Markiem Dudą przypomnieli numery telefonów alarmowych.
Dzięki takim ćwiczeniom jesteśmy dobrze przygotowani na wszelkie zagrożenia.
Wygenerowano w sekund: 0.05
612,630 unikalne wizyty