Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Powiatowy Mistrz Ortografii 2016

21 kwietnia w budynku Starostwa Powiatowego w Skierniewicach odbył się finał konkursu ortograficznego organizowanego przez Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Była to druga edycja powiatowa tego konkursu. 28 najlepszych „pogromców byków” z całego powiatu skierniewickiego zjawiło się, by stawić czoło zadaniom przygotowanym przez ekspertów z poradni. A nie było to łatwe. Naszą gminę reprezentowało troje uczniów: Marta Majewicz i Oliwia Krocz z naszej szkoły oraz Maciej Barańczak ze szkoły w Głuchowie. W konkursie należało napisać bezbłędnie dyktando oraz wykonać zadania ortograficzne, by wykazać się znajomością zasad pisowni. Dziewczynki miały pozytywne wrażenia, ale wyniki konkursu zostaną ogłoszone dopiero 12 maja w czasie Dnia Rodziny - konferencji organizowanej przez poradnię. Trzymamy kciuki za nasze reprezentantki.

Międzynarodowe Badanie Postępów Biegłości w Czytaniu (PIRLS)

Badanie PIRLS w skali międzynarodowej jest koordynowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mierzenia Osiągnięć Szkolnych – IEA z siedzibą w Amsterdamie, a w Polsce przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Badanie to odbywa się w cyklu pięcioletnim i przeprowadzono je dotychczas trzykrotnie – w latach 2001, 2006 i 2011. Polska wzięła udział w badaniu w 2006 i 2011 roku. W roku 2006 w badaniu wzięło udział 45 krajów. Taka sama liczba krajów przystąpiła do badania PIRLS w roku 2011.
W ubiegłym roku współpracownicy terenowi IBE przeprowadzili badanie pilotażowe w 60 oddziałach klasy czwartej z 34 losowo wybranych szkół podstawowych. W badaniu wzięło udział ponad 1130 uczniów.
W tym roku do badania została wylosowana nasza IV klasa. 18 kwietnia, gdy w sali gimnastycznej toczyły się zmagania uczestników konkursu „Matematyka w banku”, w innej sali czwartoklasiści wykonywali test czytania składający się z dwóch części oraz odpowiadali na pytania Ankiety ucznia dotyczące ich stosunku do szkoły i do lekcji czytania, a także upodobań czytelniczych. W badaniu wzięli udział również rodzice uczniów, nauczyciel języka polskiego oraz pani dyrektor. Po zebraniu danych będziemy mogli poznać wyniki i porównać, jak czytają nasi uczniowie na tle 10-latków z całego świata.
W przerwie między testem i ankietą uczniowie mogli wypić ciepłą herbatę, a bardzo miłym akcentem była zdrowa przekąska ufundowana przez sklepik szkolny. Na pamiątkę udziału w badaniu wszyscy dostali magnetyczne zakładki.

Światowy Dzień Ziemi 2016

Jak co roku, 22 kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Z tej okazji klasa II, pod opieką wychowawczyni p. Jolanty Nagórki, przedstawiła inscenizację pt. ,,Kłótnia w tornistrze”. Została ona przygotowana w oparciu książkę p. Elżbiety Bednarczyk, pod tym właśnie tytułem. Pisarka mieszkająca na stałe w Australii, była gościem w naszej szkole kilka miesięcy temu. Dzięki ciekawym treściom, poetyckim i muzycznym, drugoklasiści przypomnieli wszystkim obecnym o konieczności dbania o najbliższe środowisko.

Matematyka w banku 2016

18 kwietnia 2016r. już po raz dziesiąty odbył się Międzyszkolny Konkurs „Matematyka w banku”. W tym roku do rywalizacji w dziedzinie wiedzy bankowej i matematycznej wzięło udział 30 uczniów z 11 szkół (Białynin, Głuchów, Janisławice, Lnisno, Michowice, Nowy Dwór, Pszczonów, Słomków, Wola Makowska, Złota, Wysokienice). W tegorocznej edycji konkursu naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy szóstej: Julia Dyśkowska, Marta Majewicz i Patryk Rosa. Julia i Marta oraz reprezentant ze szkoły w Głuchowie wzięli udział w dogrywce o zwycięstwo w konkursie. Ostatecznie Marta zajęła II miejsce, a Julia – III miejsce. Patryk za bardzo dobry wynik w konkursie otrzymał wyróżnienie. Cieszymy się bardzo z wyników konkursowych naszych uczniów i życzymy im dalszych sukcesów matematycznych.

Konkurs plastyczny "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Szkoła Podstawowa w Złotej zaprosiła nas do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Dzieciaki kochają zwierzaki”, realizowanym w ramach projektu ekologicznego „Co lata i hasa po łąkach i lasach”. Zadaniem uczestników było wykonanie postaci zwierzęcia z surowców wtórnych. Do udziału zgłosiły się uczennice klasy VI: Patrycja, Marta i trzy Julki. Postanowiły zrobić mysz, która jest bardzo popularnym mieszkańcem łąk i pól. Do swojego przedsięwzięcia dziewczęta użyły butelek plastikowych typu PET, tekturowych rurek po ręcznikach papierowych, puszek, zużytych patyczków do szaszłyków i dużych ilości makulatury oraz poświęciły kilkanaście godzin, by powstała ogromna postać myszy. 12 kwietnia zawiozły ją na konkurs do Złotej. Niestety nasza „myszka” nie spodobała się jurorom i nie udało nam się zdobyć miejsca na podium. Jednak mimo wszystko warto było wziąć udział w konkursie, bo dziewczęta za swoją pracę otrzymały atrakcyjne gry planszowe dla szkoły, które na apelu szkolnym, przy aplauzie wszystkich uczniów, przekazały opiekunowi świetlicy.

Gminny etap Powiatowego Konkursu Ortograficznego

Szkolne eliminacje tegorocznego Powiatowego Konkursu Ortograficznego przeprowadzone były w dniach 1-4 kwietnia, a wzięło w nich udział aż 11 osób. I miejsce zdobyła Marta Majewicz, kolejne dwa – Oliwia Krocz i Agata Walas. Tym samym wywalczyły sobie możliwość uczestnictwa w etapie gminnym, który odbył się 11 kwietnia w Szkole Podstawowej w Janisławicach.
Ze wszystkich szkół naszej gminy przyjechali mistrzowie „walki z bykami”. Po godzinnych zmaganiach z dyktandem i zasadami ortograficznymi dwie komisje wyłoniły zwycięzców spośród 22 uczestników. Klasę III reprezentował Bartek Dziąg – niestety bez sukcesu, ale (jak powiedziała p. Ewa Jochym, Dyrektor Szkoły w Janisławicach) „on dopiero zaczyna”. Mamy więc nadzieję, że w przyszłym roku pójdzie mu lepiej. Wśród uczniów klas V Oliwia Krocz zajęła II miejsce. Agata Walas dostała nagrodę za udział. Natomiast w kategorii klas VI swój ubiegłoroczny sukces powtórzyła Marta Majewicz zdobywając I miejsce.
Nagrody uczestnikom wręczali p. Lech Kowara, Sekretarz Gminy Głuchów i p. Agnieszka Burzyńska, Inspektor ds. Oświaty. Troje najlepszych z najlepszych będzie reprezentować naszą gminę w finale powiatowym w Skierniewicach, a w tej trójce znalazły się Marta i Oliwia! Wielkie brawa i gratulacje dla dziewcząt. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku również dwie uczennice z naszej szkoły były w trzyosobowej reprezentacji gminy. Mamy w szkole prawdziwych mistrzów ortografii!

Sprawdzian szóstoklasisty 2016

5 kwietnia to wielki dzień dla wszystkich szóstoklasistów w całej Polsce. Uczniowie klasy szóstej przystąpili do sprawdzianu kompetencji po szkole podstawowej. Szóstoklasiści przyszli ubrani na galowo. Widać było, że się jednak denerwują…
Na początek wysłuchali ostatnich wskazówek, udzielonych przez Panią Dyrektor, dla rozluźnienia zrobili sobie sesję zdjęciową w sali gimnastycznej, bo później już nie można było wchodzić do środka, dopiero z komisją. Przy wejściu losowali numer stolika i zajmowali wyznaczone miejsca. A potem drzwi zamknęły się za nimi na całe 80 minut – uczniowie przystąpili do sprawdzianu z języka polskiego i matematyki.
Po części pierwszej szóstoklasiści zjedli drożdżówki ufundowane przez SKO oraz wypili ciepłą herbatę. Wszyscy chcieli podzielić się wrażeniami i porównywali swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.
Po przerwie uczniowie przystąpili do sprawdzianu z języka angielskiego, trwającego 45 minut. Od uczniów można było usłyszeć, że sprawdzian nie był zbyt trudny, a jak było naprawdę – czy rzeczywiście było łatwo i kto ile zdobędzie punktów – dowiemy się na przełomie maja i czerwca, kiedy już egzaminatorzy uporają się ze sprawdzeniem prac.
Mamy jednak nadzieję, że wyniki będą wysokie i tego życzymy naszym szóstoklasistom.

Marzec miesiącem MATEMATYKI

Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny programu e-math.pl. Dzień Matematyki został stworzony po to, żeby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki…
30 marca 2016r. z okazji Dnia Matematyki odbył się w naszej szkole Turniej Matematyczny, który przeprowadziła w klasach starszych p. Beata Ulanowska. Materiały do przeprowadzenia Turnieju zostały udostępnione przez organizatora. Turniej składał się z pytań z zakresu matematyki i dotyczył polskich przysłów. Do każdego zadania konkursowego dołączona została prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis „Na temat” pełniący rolę edukacyjną. Uczniowie podzieleni na grupy, wybierali numer zadania spośród 24 zadań wyświetlonych na ekranie. Zadania zostały zróżnicowane pod względem punktacji (za 2 i 4 punkty). Za prawidłową odpowiedź kapitanowie drużyn odbierali punkty w postaci owocowych cukierków ufundowanych przez SKO.
Oto składy mistrzowskich drużyn: w klasie czwartejZuzia Karcz, Kasia Szochner, Marcin Fastyn, Mateusz Tracz i Dawid Zdanowski, w klasie piątejKinga Matysek, Kamil Kowalczyk i Dominik Koczywąs, w klasie szóstejJulia Dyśkowska, Julia Szymczak, Marceli Koczywąs oraz Adam Świderek. Nagrody dla zwycięzców 1 kwietnia wręczyła na apelu szkolnym p. dyrektor Alina Duda.

SUPER TALENT

Na apelu szkolnym odbyło się podsumowanie DNIA TALENTÓW I HOBBYSTÓW.
W składzie komisji obradującej w czasie pokazów zasiadały: p. Alina DudaDyrektor Szkoły, p. Jolanta Nagórkalider ds. ucznia zdolnego, p. Joanna Tołżewskaopiekun Samorządu Uczniowskiego oraz Julka Stacheckaprzedstawiciel SU. Komisja postanowiła przyznać tytuły SUPER TALENTÓW w poszczególnych kategoriach. I tak:
- w kategorii Talent Muzyczny tytuł Super Talent otrzymała Marta Majewicz,
- w kategorii Talent Plastyczny tytuł Super Talent powędrował do Małgosi Słodkiej,
- w kategorii Talent Recytatorski tytuł Super Talent wyrecytowała sobie Olga Lipska,
- w kategorii Talent Kulinarny tytuł Super Talent zdobył Damian Ciach,
- w kategorii Talent Sportowy tytuł Super Talent wywalczyła Julia Dyśkowska,
- w kategorii Talent Taneczny tytuł Super Talent zdobyła Kinga Mateja.
Najlepsi otrzymali dyplomy i książki, które wręczyła p. dyrektor Alina Duda.
Wszystkim utalentowanym i ich rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy pomyślności
w rozwijaniu talentów.

DZIEŃ TALENTÓW I HOBBYSTÓW

21 marca w pierwszy dzień wiosny w naszej szkole oprócz zwykłych lekcji były jeszcze niezwykłe zajęcia. Mając na uwadze rozwijanie uzdolnień uczniów zorganizowaliśmy szkolny „Dzień Talentów i Hobbystów”. P. Jolanta Nagórka (lider ds. ucznia zdolnego) powitała wszystkich obecnych i przypomniała, czym jest talent i jak należy go rozwijać. Następnie kolekcjonerzy: Martyna Dyśkowska, Natalka Dziąg, Marcin Fastyn, Oliwia Krocz, Olga lipska, Marta Majewicz, Kinga Mateja - opowiedzieli o swoich zbiorach, które można było podziwiać na wystawce (były tam znaczki, aniołki, figurki z porcelany, kapsle, figurki z „Kinder-niespodzianki”, miniaturki zamków…). Swoje kolekcje pokazali również niektórzy nauczyciele. Kolejnym punktem były prezentacje talentów. Każdy chętny mógł w tym dniu pochwalić się swoimi uzdolnieniami przed całą społecznością szkolną. Były więc wspaniałe pokazy muzyczne (Ania Bielińska, Marta Majewicz, Kinga Mateja), plastyczne (Asia Świderek, Małgosia Słodka, Madzia Słodka, Julka Kowalczyk, Kacper Kośla, Maciek Woicki, Kuba Matysek, Kinga Pietrzak, Zosia Pawlik, Ola Bielińska, Amelka Rosa, Lilianka Koczywąs), recytatorskie (Wiktorka Winiarska, Agatka Walas, Ola Lipska), kulinarne (Natalka Dziąg, Kinga Matysek, Damian Ciach), ale największe emocje wzbudziły popisy sportowe (Julka Dyśkowska, Adrian Lipski, Karol Lipski, Jagoda Walas, Bartek Dziąg, Rafał Zdanowski) i taneczne (Milenka Brocka, Natalka Krysiak, Kinga Mateja). Wśród naszych uczniów są osoby, które śmiało mogłyby występować w popularnych programach telewizyjnych propagujących rywalizację utalentowanych kucharzy, tancerzy, śpiewaków i innych. Na zakończenie wszyscy uczestnicy pokazów otrzymali pamiątki, ufundowane przez SKO, które wręczyła p. Jolanta Nagórka.

Eliminacje gminne XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

23.03.2016r. odbył się eliminacje gminne XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Eliminacje polegały na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, który składał się z 20 pytań z dziedziny pożarnictwa.
Naszą szkołę reprezentowały K. Mateja J. Stachecka, N. Krysiaki i K. Matysek.
Wygenerowano w sekund: 0.06
744,547 unikalne wizyty