Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Spotkanie z policjantem

W dniu 26. 01. 2016 roku gościliśmy w naszej szkole starszego sierżanta Jacka Piechuta z Wydziału Ruchu Drogowego w Skierniewicach. Podczas prelekcji wiodącymi tematami było bezpieczeństwo podczas ferii oraz bezpieczeństwo w sieci.
Mundurowy pouczał jak bezpiecznie spędzić czas wolny od zajęć szkolnych. Omówił zagrożenia oraz sposoby na ich uniknięcia. Niebezpieczeństwa dotyczyły zimowych zabaw w rejonie drogi oraz wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Policjant zalecał również, aby być bardzo ostrożnym w kontaktach z osobami nieznajomymi. Prosił też o niezwłoczne powiadomienie rodziców, czy też nauczycieli o wszelkich próbach nawiązywania kontaktu przez osoby, które chciałyby wykorzystać ufność młodego człowieka. Funkcjonariusz starał się także w swoim wystąpieniu pokazać uczniom, jak niebezpieczne może stać się nieumiejętne korzystanie z Internetu. Przestrzegał, że obdarzenie zaufaniem osób poznanych w sieci może przynieść bardzo negatywne skutki. Policjant pouczał także, że:
Pisząc obraźliwe komentarze, kopiując w całości czyjąś pracę i podając jako swoją, pobierając nielegalnie pliki mp3 czy filmy łamiesz prawo! Publikując swoje dane osobowe prowokujesz do ich upubliczniania. Pamiętaj, że nieprzemyślanymi wpisami możesz kogoś skrzywdzić. Musisz być świadomy kar i odpowiedzialności za swoje zachowanie.
Większość z omawianych zagadnień była uczniom znana. Jednak przekazanie informacji w tym zakresie zwłaszcza przez policjanta, na pewno pozwolą na utrwalanie bezpiecznych zachowań przez uczniów.

Głuchowskie kolędowanie

W niedzielę 17 stycznia odbyło się kolejne gminne kolędowanie „Z kolędą i dobrym słowem”. Tym razem Gmina Głuchów spotkała się w Kościele pw. Świętej Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Janisławicach. Przyjechali uczniowie ze wszystkich szkół. Nie mogło nas tam zabraknąć. Naszą szkołę reprezentowały „Wysokińskie paninecki” – czyli nasz zespół folklorystyczny. Dziewczynki zaśpiewały dwie kolędy: „Gdy się Chrystus rodzi” i „W dzień Bożego Narodzenia” (kolędę hiszpańską). Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali słodki drobiazg i zaproszeni byli na poczęstunek (wyśmienity żurek przygotowały panie z Koła Gospodyń w Janisławicach).
Dziewczynkom gratulujemy występu a ich mamom serdecznie dziękujemy za przywiezienie naszych uczestniczek na tegoroczne kolędowanie.

Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej

10 stycznia 2016r. już po raz XXIV odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze WOŚP kwestowali na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki seniorów. Z naszej szkoły wolontariuszkami WOŚP były uczennice z klasy piątej: Martyna Dyśkowska, Natalia Krysiak, Olga Lipska oraz z klasy szóstej: Julia Stachecka i Patrycja Winiarska. Akcję koordynowała p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły. Fotorelację z kwesty na rzecz Orkiestry można obejrzeć na http://www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/wielkie-granie-w-pomaganie
W tym roku wolontariuszkom udało się zebrać 3701,98 zł i 2 euro! Dziękujemy ofiarodawcom!

W Rawie Mazowieckiej

14 grudnia pojechaliśmy na wycieczkę do Rawy Mazowieckiej. Uczestnikami byli uczniowie klas IV-VI.
Pierwszym punktem programu było Muzeum Ziemi Rawskiej, gdzie obejrzeliśmy wystawę zatytułowaną „Kosmos w codzienności zaklęty. Kultury ludów andyjskich”. Widzieliśmy ubrania, broń, biżuterię i przedmioty codziennego użytku. Eksponaty bardzo nam się podobały i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy od pani, która nas oprowadzała. W muzeum zobaczyliśmy też dwie wystawy stałe: „Izbę ludową” i „Salonik babuni”. Później poszliśmy do Domu Kultury na przedstawienie pod tytułem „W drodze na Olimp”, opowiadające o przygodach greckich bogów. Najbardziej podobało nam się, że w spektaklu wzięli udział nasi koledzy – Karol był rewelacyjnym Lwem z Nemei, a Agata – Hydrą lerneńską. Gorąco oklaskiwaliśmy artystów. Na koniec mogliśmy skorzystać z kąpieli i rekreacji w rawskim basenie Aquarium – pływaliśmy, masowaliśmy się w jacuzzi, ale największą atrakcją był zjazd wielką, czerwoną rurą.
Wycieczka była naprawdę super!

Mikołajki w naszej szkole

Dzieci zawsze z niecierpliwością czekają na Mikołaja. Dlatego miłym preludium do gwiazdkowych prezentów są szkolne mikołajki.
W klasach młodszych dzieci dostają jednakowe prezenty albo jadą na wycieczkę, co też jest fajnym pomysłem. Natomiast uczniowie klas starszych cieszą się najpierw z losowania, dla kogo będą mogli wybrać prezent, a później jeszcze z wręczania, no i oczywiście z otrzymania. W tym roku 6 grudnia wypadał w niedzielę, więc imprezy mikołajkowe odbyły się w szkole już w piątek.
Zobacz w galerii, jak to było w klasie IV.

Spotkanie autorskie z panią Elżbietą Bednarczyk

16 grudnia odbyło się spotkanie autorskie z panią Elżbietą Bednarczyk - poetką, pisarką, tancerką, aktorką, reżyserką scenariuszy.
Autorka zachęcała dzieci do rozwijania swoich własnych zainteresowań, a w szczególności do rozwijania zainteresowań czytelniczych. Artystka zwracała szczególną uwagę na zalety wypływające z czytania książek, takich jak np. wzbogacanie wiedzy, rozwój wyobraźni, czy bogactwo duszy. Pisarka zachęcała dzieci, by byli dobrzy dla swoich kolegów, nauczycieli, rodziców, szanowali siebie nawzajem, byli mili i uprzejmi.
Pani E. Bednarczyk opowiadała również o tym, jak wygląda życie codzienne w odległej od Polski Australii, w której mieszka od lat, na tle prezentowanych w pokazie multimedialnym fotografii. Autorka mówiła o tym jak żyją tam dzieci, do jakich chodzą szkół, w jakich domach mieszkają. Na spotkaniu artystka odkryła swój kolejny talent aktorski i zatańczyła cygański taniec. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Po spotkaniu z Elżbietą Bednarczyk, dzieci miały możliwość nabycia książki pisarki „ Kłótnia w tornistrze” wraz z imienną dedykacją i autografem.
Było to niezmiernie miłe i sympatyczne spotkanie.

Spotkanie wigilijne w Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skierniewicach

10 grudnia 2015 r. Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Skierniewicach zorganizowała dla swoich podopiecznych spotkanie wigilijne w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego.
Wśród zaproszonych dzieci byli również nasi uczniowie. Nad organizacją spotkania czuwała p. Barbara Gogol – Dyrektor PPP. Dzieci podzielone na grupy wzięły udział w warsztatach plastycznych. W ramach współpracy z PPPP nauczycielki z naszej szkoły: p. Barbara Łęczycka i p. Beata Ulanowska zaoferowały dzieciom naukę zdobienia bombek techniką decoupage. Ozdoby choinkowe wykonane przez dzieci zostały zawieszone na ogromnej choince. Po poczęstunku uczestnicy spotkania dzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy. Na zakończenie Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami.

"Góra grosza 2015"

W dniach od 23 listopada do 4 grudnia 2015r. nasza szkoła po raz pierwszy od lat uczestniczyła w akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Cel Góry Grosza to pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Wielkie usypywanie Góry Grosza wzbudziło duże zainteresowanie wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy z uśmiechem i ogromną chęcią wrzucali uzbierane grosiki do specjalnie przygotowanych puszek. Zbiórką grosików zajął się Samorząd Uczniowski, a w szczególności uczennice klasy V: Oliwia Krocz, Natalia Dziąg, Natalia Krysiak, Agata Walas, Martyna Dyśkowska, oraz Olga Lipska. Koordynatorem akcji była p. Joanna Tołżewska.
W ramach akcji Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz kartek bożonarodzeniowych wykonanych przez członków SU. Za każdą kartkę płacono w grosikach, które dołączyły do wciąż rosnącej Góry Grosza. Ostatecznie uzbieraliśmy kwotę w wysokości 161, 50 zł. Grosiki są już w drodze do Towarzystwa Nasz Dom. Dziękujemy za empatię i otwartość na pomoc drugiej osobie. Każdy grosik się liczy, bo przecież jak mówi przysłowie: "grosz do grosza, a będzie kokosza”.

Wycieczka do Rawy Maz.

4 grudnia klasa II razem z dziećmi z zerówki, wybrała się na małą wycieczkę do Rawy. Celem wyjazdu była chęć obejrzenia w kinie ciekawego filmu pt. ,,Dobry dinozaur”.
W historii opowiedzianej w tym filmie, dinozaury nie wymarły, ale żyły nadal, a ich udziałem były ciekawe przygody. Młody dinozaur Arlo wpadł do rzeki i został porwany przez jej nurt. Starając się znaleźć drogę powrotną do domu, zaprzyjaźnił się z małym chłopcem o imieniu Bąbel, który pomagał mu wrócić do domu. To była wzruszająca opowieść i wszystkim się podobała.
Następnym punktem wycieczki był Figloraj. Harcom, swawolom i zabawom mogli się oddać wszyscy uczestnicy wycieczki. Nad bezpieczeństwem grupy oprócz wychowawczyń p. B. Łęczyckiej i p. J. Nagórki czuwały mamy: p. M. Brocka, p. B. Kośla oraz p. B. Winiarska.

"Tylko mój - regionalny strój"

Muzeum w Łowiczu realizowało w tym roku projekt "Łowicki Strój Ludowy - Tradycja Żywa. Działania Interdyscyplinarne". Jednym z jego elementów był konkurs plastyczno-fotograficzny „Tylko mój - regionalny strój”, w którym wzięło udział czterdziestu uczniów z naszej szkoły.
Jury miało bardzo trudne zadanie, bowiem ogółem wpłynęło na konkurs aż 576 prac przygotowanych przez przedszkolaków, dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalną i ze szkół średnich. Dyrektor Muzeum p. Marzena Kozanecka-Zwierz stwierdziła, że liczba ta zaskoczyła, ale i ucieszyła komisję konkursową. Zdaniem pani dyrektor tak duże zainteresowanie konkursem jest dowodem na to, że młode pokolenie interesuje się kulturą i tradycją regionu łowickiego. Wśród tych 576 prac jury zauważyło dwie, których autorkami były uczennice naszej szkoły. 1 grudnia Zuzia Karcz (klasa IV) i Marta Majewicz (klasa VI) pojechały na uroczyste wręczenie nagród, które odbyło się w murach łowickiego muzeum. Obie otrzymały wyróżnienia w swoich kategoriach. Gratulujemy dziewczynkom i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia oraz zapraszamy do wysłuchania wywiadu jaki dziewczynki udzieliły dla regionalnego radia Victoria.
Kliknij tutaj, aby wysłuchać wywiadu

Na świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja

Na świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja” – mówi stare przysłowie ludowe. Dziś traktujemy wróżby andrzejkowe z przymrużeniem oka i raczej jako okazję do dobrej zabawy. Tradycja każe organizować wróżby w wieczór poprzedzający imieniny Andrzeja, a że w tym roku wypadają w poniedziałek, więc zrobiliśmy sobie popołudnie wróżb w środę, bo niedziela jest dniem wolnym.
Uczniowie młodsi zorganizowali sobie wróżby ze swoimi paniami w klasach, natomiast starsi sami przygotowali i poprowadzili różnorodne wróżby. Były więc przepowiednie kim zostaniesz w przyszłości, gdzie pojedziesz na wakacje, jak będzie miał na imię twój przyszły mąż albo żona, jaki zawód wybierzesz, czy wreszcie – z kim zatańczysz na dyskotece. Emocji było wiele, zwłaszcza gdy wśród imion pojawiały się te wszystkim znane. Dobra zabawa trwała potem w czasie dyskoteki przygotowanej przez nasz Samorząd Uczniowski. A dodatkową atrakcją były zaprezentowane przez dziewczęta z poszczególnych klas pokazy tańców. Gotowych układów można było się od razu nauczyć.
Dla większych i mniejszych głodomorów SKO przygotowało pyszne i zdrowe przekąski, które cieszyły się dużym powodzeniem. Andrzejkowy wieczór uważamy za bardzo udany.
Wygenerowano w sekund: 0.04
807,970 unikalne wizyty