Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Audycja muzyczna


W dniu 8 lutego odbyła się kolejna w tym roku szkolnym audycja muzyczna. Głównym bohaterem instrumentalnym tego koncertu był saksofon, który pomimo tego, że jest wykonany cały z blachy należy do grupy instrumentów dętych drewnianych. Wynika to z faktu, że wydobywanie dźwięku w saksofonie odbywa się poprzez wprawienie w drgania drewnianego stroika, który zamontowany jest w ustniku instrumentu. Drewniane stroiki mają także np. klarnety. Podczas audycji poznaliśmy budowę jednego z mniejszych saksofonów - saksofonu altowego. Podobnie zbudowane są również nieco większe saksofony tenorowe lub jeszcze większe barytonowe.
Nie sposób było się nie oczarować dźwiękami wypływającymi z tego instrumentu. Wszyscy uczestnicy tej audycji spędzili bardzo przyjemnie czas.

Apel na temat oszczędzania wody i żywności


03.02.2017r. odbył się w naszej szkole apel, na którym uczennice klasy szóstej mówiły dlaczego i w jaki sposób należy oszczędzać wodę i żywność. Woda jest dobrem, z którego korzystamy codziennie w różnych celach. Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości wody jaką zużywamy na darmo. A tymczasem okazuje się, że kontrolując przepływ wody w naszych gospodarstwach możemy poczynić bardzo duże oszczędności. Dziewczęta dały wszystkim obecnym na spotkaniu cenne rady i wskazówki w jaki sposób my możemy oszczędzać wodę. W dalszej części spotkania uczennice wyjaśniły co to jest Bank Żywności i czym się zajmuje – powiedziały że jest to:
a) organizacja społeczna zajmująca się przeciwdziałaniem marnowaniu żywności i walką z niedożywieniem,
b) miejsce składowania żywności
c) rodzaj sklepu, w którym płaci się kartą
Argumentowały dlaczego powinniśmy racjonalnie kupować żywność. Na zakończenie spotkania poczęstowały wszystkich „szklanką pysznej wody”.

Gminne kolędowanie

W ostatnia niedzielę ferii 29 stycznia odbył się w naszej gminie przegląd kolęd i pastorałek XIV Głuchowskie Kolędowanie „Z kolędą i dobrym słowem”. Tym razem kolędujące zespoły i soliści zjechali się do kościoła pod wezwaniem świętego Wawrzyńca w Białyninie. Zebranych powitał p. Andrzej Kowara – Wójt Gminy Głuchów. Uczniowie wszystkich szkół naszej gminy chcieli zaprezentować swoje umiejętności i jednocześnie wziąć udział w tej śpiewanej wspólnej modlitwie. Naszą szkołę jak co roku reprezentowały „Wysokińskie paninecki” w 10-osobowym składzie, które zaśpiewały dwie kolędy: „Do szopy” oraz „Jezus malusieńki”. W przeglądzie wziął również udział Tomek Bieliński z klasy IV i zagrał na flecie kolędy: „Lulajże, Jezuniu” i „Bóg się rodzi”.
Występy naszych uczniów udały się znakomicie, mimo że głos zamarzał, a ręce grabiały z zimna ;) Po prezentacji cała grupa udała się na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń w Białyninie. Wszyscy uczestnicy otrzymali również słodki upominek, ufundowany przez Urząd Gminy.

Noworoczny bal w naszej szkole

W sobotę 14 stycznia 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wysokienicach wraz z rodzicami, babciami, nauczycielami oraz absolwentami naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w balu noworocznym. Gościem specjalnym tego wyjątkowego dnia był Wójt Gminy Głuchów- pan Andrzej Kowara. Wszyscy zebrani goście obejrzeli różnorodny, barwny i interesujący program artystyczny pod tytułem „Przyroda wokół nas”. Należy również dodać, że sala gimnastyczna, w której odbywał się bal, została udekorowana zgodnie z przyrodniczą tematyką, co podkreśliło atmosferę tego wspaniałego dnia.
Za dekorację sali odpowiedzialna była klasa VI i klasa III wraz z wychowawcami. Olbrzymią pomocą i inwencją przy dekoracji sali wykazali się rodzice uczniów z wyżej wymienionych klas. Jako pierwsi na scenie wystąpiły przedszkolaki z piosenką pt. „Mikołaj”. Maluchy do ich pierwszego tak ważnego występu przygotowała pani Emilia Hac. Drugi występ zaprezentowali uczniowie klasy zerowej. Zaśpiewali oni piosenkę pt. „Wesoły Nowy Roczek” w rytmie krakowiaka. Do występu dzieci przygotowała wychowawczyni, pani Katarzyna Szkup. Następnie na scenie pojawili się uczniowie klasy pierwszej, którzy zaśpiewali i zilustrowali ruchem piosenkę pt. „Zima”. Do występu przygotowała uczniów wychowawczyni, pani Barbara Łęczycka. Uczniowie klasy II przenieśli widzów do świata baśni śpiewając i tańcząc do piosenki „Pół kroku stąd” z baśni filmowej pt. „Vaiana”. Drugoklasiści pracowali pod opieką wychowawczyni, pani Anny Dominiak. Uczniowie klasy III zaprezentowali interesujący układ choreograficzny z elementami zumby do utworu Daddy Yanki. Następnie dwie solistki Zosia Pawlik (kl.III) i Milenka Brocka (kl.III) zatańczyły bardzo żywiołowo do gorących rytmów utworu Fly Project „Toca toca”. Z uczniami klasy III pracowała wychowawczyni, pani Jolanta Nagórka. Kolejnymi artystami na scenie byli uczniowie klasy VI, którzy pod kierunkiem wychowawczyni, pani Joanny Tołżewskiej zaprezentowali przedstawienie w języku angielskim pt. „Czerwony Kapturek – Little Red Riding Hood”. Było to ciekawe przeniesienie publiczności do świata baśni, ale także była to porządna lekcja języka angielskiego. Kolejnym wykonawcą na naszej szkolnej scenie była klasa IV, która pod czujnym okiem wychowawczyni, pani Beaty Ulanowskiej, przygotowała piosenki „Pięknie żyć” i „ Kołysz nas Ziemio”. Ostatni występ sceniczny należał do uczniów klasy V, którzy zaprezentowali show pt. „Twoja twarz brzmi znajomo”. Uczniów do tego występu przygotowała wychowawczyni, pani Małgorzata Grefkowicz.
Konferansjerkę prowadziły uczennice klasy VI- Oliwia Krocz i Agata Walas. Autorem konferansjerki była pani Jolanta Nagórka. Wszystkie występy uczniów uświetniły ten wyjątkowy dzień i pokazały jak zdolnych i kreatywnych uczniów ma Szkoła Podstawowa w Wysokienicach.
Po części artystycznej uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami i absolwentami uczestniczyli w zabawie tanecznej, którą prowadził DJ Czarny. W trakcie balu wszyscy uczniowie zostali ugoszczeni pysznym obiadem przygotowanym przez Radę Rodziców. Serdeczne podziękowania dla rodziców, uczniów, nauczycieli, Dyrektora Szkoły i wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tak imponującego balu noworocznego.

Karnawałowa audycja muzyczna

11 stycznia w naszej szkole odbyła się pierwsza w 2017 roku audycja muzyczna. Tematem przewodnim zajęć było karnawałowe szaleństwo. Uczniowie wyjątkowo aktywnie uczestniczyli w tym koncercie tańcząc w rytm znanych światowych przebojów. Karnawałowe szaleństwo naszych uczniów zostało uwiecznione na zdjęciach, które znajdują się internetowej galerii. Zapraszamy do obejrzenia!

Spotkanie wigilijne w naszej szkole

Szczególnie piękne i wzruszające chwile przeżyliśmy w czasie spotkania wigilijnego, które odbyło się w naszej szkole, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, czyli 22 grudnia. Młodzi aktorzy z klasy V i VI z pełnym zaangażowaniem przedstawili nam historię narodzenia Jezusa w Betlejem. Sceny przeplatane śpiewem kolęd wprowadziły wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój, prezentując część artystyczną pt. „Kolęda na Ziemi” pod kierunkiem ks. Rafała Nawrockiego. Gra aktorów – amatorów zachwycała widzów i sprawiała wrażenie jakby się oglądało profesjonalny teatr. Przez śpiew kolęd oraz przedstawiane treści, zapaliły się na nowo nasze serca i napełniły prawdziwą radością, pokojem i miłością.
Na zakończenie Dyrektor Szkoły- p. Alina Duda złożyła bożonarodzeniowe życzenia, po czym wszyscy rozeszli się na spotkanie opłatkowe do swoich klas, by podzielić się opłatkiem i zasiąść przy wigilijnym stole.

Wycieczka do Skierniewic

2 grudnia 2016 r. dzieci z klasy „0” oraz czwartoklasiści wybrali się na wycieczkę autokarową do Skierniewic. Na początku wycieczki wzięli udział w zajęciach rozwijających kompetencje czytelnicze w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach. Warsztaty pt. „W baśniowym świecie Calineczki” dla dzieci z klasy „0” poprowadziła p. Elżbieta Burzyńska, natomiast warsztaty dla czwartoklasistów pt. „Jak to z książką było…” – p. Mariola Szymczak.
Warsztaty dla przedszkolaków przygotowane były w oparciu o baśń H.CH. Andersena pt. „Calineczka”. Nasi milusińscy znaleźli się w zaczarowanym świecie krainy Elfów, przepełnionym pięknymi kolorami, muzyką i śpiewem. Wspólnie z malutką, uroczą dziewczynką, która wyrosła z kielicha zaczarowanego kwiatu przeżywali niesamowite przygody. Na swojej drodze mieli do wykonania bardzo trudne zadania, z którymi świetnie sobie poradzili. Spotkali i poznali także rodzinę Żab, Chrabąszcza, Mysz, Kreta, Jaskółkę. Wszystko to działo się w otoczeniu wesołej zabawy, pobudzającej wyobraźnię i fantazję dzieci.
Z kolei czwartoklasiści na początku zajęć przenieśli się „wehikułem czasu” do starożytnego Egiptu. Po obejrzeniu krótkiego filmiku „Jak powstało pismo”, mogli namacalnie przekonać się, jakie były formy książki: od tabliczek kamiennych, poprzez tabliczki gliniane i drewniane, po zwoje papirusu, kodeks, aż do czytnika. Wszystko to odbywało się w oparciu o prezentację multimedialną pt. „Jak to z książką było…”. Kolejnym etapem zajęć było wykonanie mumii kolegi lub koleżanki z użyciem bandaży dostarczonych przez prowadzącą. Na zakończenie zajęć, po obejrzeniu bajki o klątwie Tutanhamona, czwartoklasiści wykonali maski Tutanhamona, które zabrali do domu.
Po zajęciach czytelniczych, uczestnicy wycieczki udali się do Oddziału 1 PKO Bank Polski, gdzie spotkali się z p. Pawłem Nowakowskim – Dyrektorem Oddziału, który oprowadził uczniów po budynku banku. Uczniowie otrzymali upominki w postaci „smyczy” SKO oraz odblasków.
Wyjazd do Biblioteki Pedagogicznej zorganizowała p. Katarzyna Szkup, a wizytę w banku - p. Beata Ulanowska. Tego dnia nie mogło nie być z nami rodziców. Serdecznie dziękujemy p. Joannie Bielińskiej, p. Annie Kowalczyk, p. Annie Jagiełło i p. Bożenie Wielanek.

Andrzejkowe wróżby

30 listopada w dniu imienin Andrzeja urządziliśmy sobie tradycyjnie andrzejkowe wróżby. Dyskoteki w tym roku nie było, bo andrzejki wypadły już w adwencie. Zabawa jednak i tak była wyśmienita. Każda klasa przygotowała trzy wróżby – można było więc się dowiedzieć, jak będzie miał na imię przyszły mąż lub przyszła żona, kim się w przyszłości zostanie albo co się fajnego wydarzy za tydzień, miesiąc lub rok. Wróżb oczywiście nie traktujemy poważnie, tylko z przymrużeniem oka. W przerwach, by umilić i urozmaicić sobie czas, tańczyliśmy zabawne pląsy, przy których było dużo uciechy. Bardzo miło spędziliśmy ten czas.

Uroczyste otwarcie nowej ekopracowni w naszej szkole

24 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie pracowni przyrodniczej współfinansowanej przez WFOŚiGW w Łodzi oraz Gminę Głuchów.
Uroczystość przebiegała pod hasłem "W domu i w ogrodzie żyj z przyrodą w zgodzie". W radosny nastrój wprowadziły wszystkich piękne piosenki o przyrodzie. Część artystyczną przygotowały: p. J. Nagórka, p. M. Grefkowicz i p. A. Duda. Wystąpili uczniowie z klas: III, V i VI. Na otwarciu zaszczycili nas swoją obecnością: Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Skierniewicach - p. Irena Lesiak, Wójt Gminy Głuchów - p. Andrzej Kowara, Przewodniczący Rady Gminy - p. Stanisław Bartkowicz, Sekretarz Gminy Głuchów - p. Lech Kowara oraz rodzice naszych uczniów.
Spotkanie uświetnił mufinkowy "tort" dla całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości, który został przygotowany przez Radę Rodziców.
Było naprawdę pysznie!

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

W związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka w naszej szkole odbył się dzień szczególny, bo dotyczył naszych milusińskich, a dokładnie ich praw. W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w dniu 23 listopada w naszej szkole została przeprowadzona akcja edukacyjna na temat znajomości i przestrzegania Praw Dziecka. Uczniom zostały przypomniane ich prawa w formie przedstawienia teatralnego, licznych wierszy i piosenek w wykonaniu szkolnych artystów z kl. V i VI. Cała społeczność szkolna otrzymała w tym dniu ordery uśmiechu. Doskonałą puentą spotkania było przedstawienie laureatów konkursów: plastycznego „Mam prawo do…” i literackiego, ogłoszonych na tydzień przed obchodami tego szczególnego dnia. W tym szczególnym dniu zorganizowano również wystawę prac plastycznych, konkursu literackiego dotyczącego Praw Dziecka, galerię zdjęć "Moje szczęśliwe dzieciństwo".
Inicjatorem i organizatorem tego przedsięwzięcia był Samorząd Uczniowski.

Kolejna audycja muzyczna w naszej szkole

23 listopada odbyła się w naszej szkole kolejna z serii audycji muzycznych, które mają przybliżać uczniom świat muzyki i instrumentów muzycznych. Tym razem temat tej audycji był powiązany z obchodzonym kilka dni wcześniej listopadowym świętem Odzyskania Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły mogli więc wysłuchać najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych. W wykonaniu łódzkich artystów usłyszeliśmy więc utwory, które od zarania istnienia Rzeczypospolitej łączyły wszystkich Polaków w trudnych momentach. Dodawały odwagi żołnierzom przed walką, budziły nadzieję emigrantom, wychowywały młodzież, a w bliższych nam czasach komunistycznych stanowiły oręż w walce z komunistyczną propagandą. Miejmy nadzieję, że ich rola w naszym życiu ograniczy się tylko do nauki miłości do ojczyzny oraz świadectwa bohaterstwa naszych rodaków.
Wygenerowano w sekund: 0.07
1,275,372 unikalne wizyty