Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Kolorowe Strofki

27 kwietnia odbył się w szkole Konkurs Recytatorski „Kolorowe Strofki”, który organizujemy co roku jako eliminacje do powiatowego Małego Konkursu Recytatorskiego.


W bieżącej edycji wzięło udział 19 recytatorów z klas „0” – VII, którzy pięknie się zaprezentowali. W komisji konkursowej zasiadały: p. Małgorzata Grefkowicz – polonistka, jako przewodnicząca, p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły, jako członek oraz Weronika Kowalczyk – przedstawicielka SU, jako członek komisji. W rolę konferansjera  wcieliła się Natalka Brocka z kl. VI, a zdjęcia możemy oglądać dzięki Kasi Karcz z sekcji fotograficznej SU. Rozdanie nagród nastąpi w poniedziałek 30 kwietnia. Trzymamy kciuki i wszystkim życzymy sukcesów.

 

[M. Grefkowicz]

Wycieczka do Płocka

W dniu 26.04.2018r. dzieci z klasy „0” i Punktu Przedszkolnego w Wysokienicach udały się na wycieczkę do Płocka. Pierwszym punktem naszego wyjazdu był spektakl w Płockim Teatrze pt. „ Królewna Śnieżka”. Jest to  jedna z najpopularniejszych baśni braci Grimm opowiadająca o Królewnie, która zmuszona do ucieczki przed złą macochą, trafia do leśnego domu krasnoludków. Znaną wszystkim dzieciom baśń grała  dwudziestoosobowa grupa płockich aktorów. O prawdziwie baśniowy klimat zadbał scenograf Marian Fiszer, a całości dopełniły  przepiękne piosenki ze znanej wersji animowanego filmu Walta Disneya. Dzięki krasnoludkom można było  powrócić w zaczarowany świat bajek.

 

Po spektaklu nasz kierowca Pan Bogdan przewiózł nas do sali zabaw Happy Park.

Happy Park to miejsce, w którym najmłodsi aktywnie i zdrowo pożytkowali pokłady nieskończonej energii, ćwiczyli umiejętności manualne jak również koordynację wzrokowo-ruchową i integrowali  się z rówieśnikami. Dwie godziny świetnej zabawy upłynęły nam bardzo szybko. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do znanej restauracji, gdzie wszyscy uczestnicy zjedli swoje ulubione potrawy. Wycieczka się bardzo podobała, wszyscy wrócili zadowoleni, ale niektórzy bardzo zmęczeni.

 

[E. Hac]

Wycieczka pięciodniowa - dzień 5

Piątek 20 kwietnia to ostatni dzień naszej super wycieczki. Rano po śniadaniu udaliśmy się do Ząbkowic Śląskich, które dawno temu nazywały się Frankenstein. Widzieliśmy tam Krzywą Wieżę, która po trzęsieniu ziemi utraciła swój pion i odchyliła się o dwa metry. Następnie zwiedzaliśmy  ruiny średniowiecznego zamku z oryginalnym godłem Czech. Dowiedzieliśmy się tam, że zamek ten zaprojektował cesarz Karol III, ale nie ukończył jego budowy. Czternastu następnych właścicieli również tego nie zrobiło. Odwiedziliśmy również rynek z pięknym ratuszem i kościół św. Anny. Przechodziliśmy obok kamienic, na których były tabliczki z informacjami, kto w nich mieszkał lub co w nich było. Widzieliśmy z zewnątrz „Laboratorium Frankensteina”.

 

Po zwiedzaniu Ząbkowic Śląskich pojechaliśmy na basen ,,Aquarius’’ w Bielawie. Na to wszyscy czekali z niecierpliwością. Była  tam duża zjeżdżalnia. Znajdowały się trzy baseny: sportowy, dla starszych i dla młodszych dzieci. Można było posiedzieć w gorącym jacuzzi. Spędziliśmy tam dwie godziny na wspaniałej zabawie. A potem szczęśliwie wróciliśmy do domu.

 

Każdego dnia po śniadaniu komisja czystości (codziennie w innym składzie) sprawdzała porządek w pokojach. Wszędzie było czysto i ładnie, ale najlepiej dbały o porządek dziewczęta z klasy VII i one właśnie otrzymały w nagrodę lody w popularnej restauracji, ufundowane przez nasze SKO, za co bardzo dziękujemy.

Cała wycieczka była bardzo udana i już nie możemy się doczekać następnej.

 

[Ola Bielińska, Zosia Pawlik, Kinga Pietrzak, Nastka Rosa, Paulinka Szochner, Julka Antosik]

Wycieczka pięciodniowa - dzień 4

Wszyscy wyobrażaliśmy  sobie, że czwarty dzień naszej wycieczki do Kotliny Kłodzkiej będzie najfajniejszy, ponieważ zaplanowany był kolejny wyjazd do Czech. Nikt nie spodziewał się, że coś może pójść nie tak... A jednak...Okazało się, że wyciąg, którym mieliśmy wjechać na szczyt, jest nieczynny, co zaważyło na naszych planach na ten dzień. Mimo dużej niechęci postanowiliśmy, że wejdziemy na górę pieszo. Droga zajęła nam dwie godziny. Wchodziliśmy z nadzieją na zjazd ze 100 metrowej zjeżdżalni, ale po dotarciu na miejsce dowiedzieliśmy się, że ona jest również  zamknięta. Punktem kulminacyjnym naszej wyprawy na szczyt Slamenki (1116 m n.p.m.) była  wieża widokowa „Stezka v oblacich”, czyli „Podniebna ścieżka”, a w języku angielskim „Sky walk”. Po wejściu na tą 55- metrową konstrukcję podziwialiśmy piękne widoki, m.in. na Śnieżnik, którego szczyt zdobyliśmy poprzedniego dnia. Schodząc szlakiem narciarskim, przeżyliśmy różne przygody - stoczyliśmy wojnę na śnieżki (w kwietniu!), kilka osób zaliczyło upadek, a naszej koleżance Zosi weszła jaszczurka na nogę. W nagrodę za ten wyczyn dostaliśmy „ordery” w postaci czeskich lodów.

 

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy wodospadzie „Wilczki" w miejscowości Międzygórze. Jest on największym i najwyższym wodospadem w Masywie Śnieżnika i jednocześnie drugim co do wysokości wodospadem w Sudetach.

 

Mimo zmęczenia wspinaczką mieliśmy jeszcze siły, by pograć w piłkę po obiadokolacji oraz  pobawić się na placu zabaw. A potem graliśmy w grę integracyjną. Byliśmy podzieleni na dwie grupy, których kapitanami były Zuzia i Jagoda. Konkurencje obejmowały trzy kategorie: „naj…”, sprawność sportowa oraz pytanie z wycieczki. Rywalizacja była ogromna, gdyż wszyscy chcieli zostać zwycięzcami. Wygrała drużyna Jagody. Wszyscy świetnie się bawili. Zabawa skończyła się dość późno, więc wszyscy wrócili do swoich pokoi i szybko zasnęli. Mimo tylu niespodzianek ten dzień  był jednym z najlepszych na naszej wycieczce.

 

[Natalka Dziąg, Oliwia Krocz, Olga Lipska, Zuzia Walas]

Wycieczka pięciodniowa - dzień 3

Środa 18 kwietnia. Tego dnia pobudka była nieco wcześniej. Po śniadaniu pojechaliśmy zwiedzać Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Tuż przed wejściem do jaskini była wystawa, na której oglądaliśmy kości niedźwiedzia jaskiniowego i zrekonstruowane zwierzęta. Pan przewodnik opowiedział nam, że w jaskini znaleziono kości wielu zwierząt: oprócz niedźwiadka jeszcze lwa jaskiniowego, hien, wilków i nietoperzy, ale wszystkie z wyjątkiem nietoperza wymarły. Znaleziska pochodziły z epoki lodowcowej. Dowiedzieliśmy się także, że jaskinia należy do najpiękniejszych w Polsce. Tworzy się ona przez wody opadowe przesączające się przez szczeliny i spękania stropu, wytrącające jej nadmiar i osadzające się w postaci stalaktytów, draperii, polew i kaskad. Przeciskaliśmy się między ścianami jaskini, podziwiając stalagmity i stalagmity. Niekiedy dochodzi do połączenia stalaktytu ze stalagmitem w kolumnę zwaną stalagnatem. Niektóre stalagmity miały śmieszne kształty - był np. świecznik, święty Mikołaj, krasnal, babka i jajka wielkanocne.

 

Następnie wspinaliśmy się na Śnieżnik, który ma 1426 m n.p.m. Droga była bardzo trudna, a do tego leżał śnieg. Na szczycie można było stanąć jedną nogą w Polsce, a drugą w Czechach. Wszyscy świetnie się bawili, robili sobie zdjęcia i na koniec stworzyliśmy z kamieni napis "Wysokienice". Później zwiedzaliśmy Lądek Zdrój - zabytkowy rynek z ratuszem i kolumną Maryjną.  Weszliśmy do najstarszego uzdrowiska „Wojciech”, gdzie piliśmy wodę z dwóch źródeł: Zdzisław i Skłodowska-Curie. Widzieliśmy piękny basen uzdrowiskowy w środku pijalni. Obok uzdrowiska  znajduje się park z białymi  ławkami, na których są umieszczone tabliczki z cechami ludzi, np. „sympatyczna”, „życzliwa” itp. Po zwiedzaniu wróciliśmy do pensjonatu.

 

  Ten dzień bardzo nam się podobał, ponieważ zdobyliśmy szczyt Śnieżnika, widzieliśmy najpiękniejszą jaskinię w Polsce i mogliśmy przebywać w towarzystwie kolegów i koleżanek.

 

[Lilka Koczywąs, Kasia Szochner, Rafał Kozłowski]

InfoM@t 2018 - podsumowanie

26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach odbyło się podsumowanie 5. edycji Międzypowiatowego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InfoM@t 2018. Nasze reprezentantki: Natalia Krysiak i Kinga Matysek otrzymały puchar za udział dla szkoły oraz upominki indywidualne i medale za udział w finale konkursu.

 

Po części oficjalnej uczestnicy obejrzeli przedstawienie interaktywne, podczas którego odbył się konkurs, w którym wzięli udział uczniowie – finaliści. Okazało się, że najwięcej punktów uzbierała Natalka i jeszcze dwóch innych uczniów. W dogrywce Natalka okazała się lepsza i wygrała nagrodę.

 

Smile Pani Urszuli Krysiak- mamie Natalki bardzo dziękujemy za możliwość udziału w podsumowaniu konkursu InfoM@t 2018 w Koluszkach.


Podwórkowe śpiewanie

25 kwietnia odbyła się kolejna audycja muzyczna, tym razem pt. „Podwórkowe śpiewanie”. Gościem specjalnym audycji był pan Leszek Sokołowski, który zagrał na banjo i mandolinie.

Podczas audycji uczniowie dowiedzieli się, czym była podwórkowa muzyka. Pan Leszek zagrał takie utwory, jak „Już taki jestem zimny drań”, „O starym Donaldzie i jego farmie”.

Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie cechy wspólne i różnice banjo i mandoliny. Oba instrumenty należą do instrumentów strunowych szarpanych. Mandolina ma 8 strun, a banjo- 5 strun.

Na zakończenie pan Leszek zaśpiewał i zagrał utwór pt. „Dziś panna Andzia ma wychodne”.

Turniej BRD 2018

24 kwietnia w Skierniewicach odbyły się eliminacje powiatowe XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W eliminacjach wzięło udział 10 drużyn (Kowiesy, Złota, Bolimów, Lipce Reymontowskie, Wysokienice, nr 1 w Skierniewicach, nr 2 w Skierniewicach, nr 4 w Skierniewicach, nr 5 w Skierniewicach, nr 7 w Skierniewicach).  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kinga Matysek, Agata Walas i Oliwia Krocz.

 
Uczestnicy turnieju rozwiązywali testy teoretyczne (test wiedzy i test skrzyżowań) oraz wykonywali zadania praktyczne: jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego, jazda sprawnościowa po torze przeszkód oraz zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.


W klasyfikacji ostatecznej nasze reprezentantki wywalczyły III miejsce. W nagrodę otrzymały puchar dla szkoły oraz indywidualne nagrody i podziękowania za udział w konkursie. Dodatkowo dziewczynki otrzymały nagrody ufundowane przez starostę skierniewickiego dla najlepszej drużyny z terenu powiatu. Bardzo cieszymy się z sukcesu naszej drużyny. Gratulujemy!!!

 

Smile Bardzo dziękujemy p. Alicji Walas - mamie Agatki za przywizezienie dziewczynek z konkursu ze Skierniewic.


Dzień Ziemi 2018

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”. 23.04.2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji  Dnia Ziemi.

 

Uczniowie klasy pierwszej z wielkim zaangażowaniem uświadamiali wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody, zachęcali pierwszoklasiści - ekologami i dbać o  środowisko naturalne - nie tylko w tym jednym dniu, ale KAŻDEGO DNIA.

 

[K.Szkup]

 

O apelu z okazji Dnia Ziemi przeczytasz także www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/dzien-ziemi-1/

InfoM@t 2018

23 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Koluszkach odbył się finał V edycji Międzypowiatowego Konkursu Matematyczno – Informatycznego InfoM@t 2018. W tym roku w eliminacjach szkolnych uczestniczyło 135 uczniów z 14 szkół województwa łódzkiego. W finale wzięło udział po dwóch reprezentantów ze zgłoszonej szkoły.


W eliminacjach szkolnych wzięło udział 5 uczniów naszej szkoły z klasy siódmej. Uczniowie rozwiązywali test online, który składał się z 10 zadań matematycznych oraz 10 dotyczących informatyki. Najwięcej punktów zdobyły Kinga Matysek i Natalka Krysiak i to one reprezentowały naszą szkołę w Koluszkach.

 

W części finałowej konkursu uczniowie mieli do rozwiązania test matematyczno-informatyczny oraz 2 praktyczne zadania informatyczne i 4 zadania otwarte z matematyki. O tym, jak poszło naszym dziewczynkom w Koluszkach dowiemy się w czwartek - 26 kwietnia na uroczystym podsumowaniu konkursu. Trzymamy kciuki!

 

Smile Do Koluszek dziewczynki zawiózł p. Krzysztof Matysek - tata Kingi, za co składamy serdeczne podziękowania.

 


Wycieczka pięciodniowa - dzień 2

Program drugiego dnia wycieczki zapowiadał się bardzo ciekawie, bo mieliśmy spędzić go poza granicami Polski. We wtorek, zaraz po śniadaniu, pojechaliśmy drogą 100 zakrętów przez PN Gór Stołowych. Po policzeniu okazało się, że jest ich trochę więcej niż 100. Z zawrotem głowy dojechaliśmy do Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju. Zobaczyliśmy tam różne eksponaty dotyczące tych płazów, od zabawek po ich preparaty. Zbiory obejmują około 3000 eksponatów, które pochodzą z 20 krajów i 6 kontynentów. Muzeum Żaby z pewnością wszystkich zainteresowało. Nauczyliśmy się również jak chronić te płazy. Następnie poszliśmy na spacer po Kudowie. Przechodząc przez park zdrojowy, widzieliśmy ciekawy płotek (oddzielający chodnik od jezdni) w formie pięciolinii z nutami oraz instrumenty muzyczne. Dowiedzieliśmy się, że Kudowa to miasto muzyki poważnej i że odbywają się tam Festiwale Moniuszkowskie. Weszliśmy także do jednego uzdrowiska, tam napiliśmy się wody leczniczej, jednak ani „Marchlewski”, ani „Śniadecki” nikomu nie smakowała.

 

Potem pojechaliśmy do czeskiego miasta Nachod nad rzeką Metują. W tym malowniczym  miasteczku zwiedziliśmy rynek z barokowym ratuszem  oraz XIV-wiecznym kościołem gotyckim, a także wspięliśmy się po 300 stopniach do renesansowego zamku, w którego fosie żyją dwa niedźwiedzie: Ludwik i Dasza.

 

Następnie wyruszyliśmy do czeskich  Adršpašskich Skál, czyli Skalnego Miasta, położonego tuż przy polskiej granicy. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem  zbiorowisk skalnych, skupionych w pobliżu siebie i oddzielonych wąskimi dróżkami. Było tam bardzo dużo schodów. Widzieliśmy różne formacje skalne, np. głowa cukru, dzban, kochankowie, diabelski most, pirania i wiele innych. Wymagało to od nas uruchomienia wyobraźni, aby domyślić się co dana skała tak naprawdę przedstawia. Charakterystycznym miejscem w Skalnym Mieście jest Brama Gotycka, przez którą wchodzi się do skalnych wąwozów. Płynęła tam złoto-żółta rzeka, trochę miedziana. Wyżej było sztuczne jeziorko, po którym płynęliśmy łódką o nazwie ,,Titanic 2". Rejs był krótki, ale niezapomniany i  zabawny, gdyż mogliśmy ujrzeć różne postacie wystające z wody.  Był tam też wrak ,,Titanica 1".  Dużą frajdą dla nas wszystkich była również możliwość zrobienia zakupów w czeskim sklepie. Prawie każdy kupił słodycze. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy na obiadokolację do naszej bazy noclegowej.

 

[Amelka Rosa, Jagoda Walas, Tomek Bieliński, Karol  Stachecki, Mikołaj Supeł]

Wygenerowano w sekund: 0.02
642,411 unikalne wizyty