Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Cenne rady

10 grudnia przedszkolaki, uczniowie klas młodszych oraz klasa IV obejrzała przedstawienie profilaktyczne pt. "Cenne rady” w wykonaniu aktorów Teatru Lalek ,,Bajka”. Akcja rozgrywa się w chatce u Kozy i Kózki, w lesie oraz w pobliżu drogi. Celem bajki jest ukazanie, jak unikać zagrożeń na ulicy, czyli przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców lub opiekunów. Uczy również, aby nie ufać obcym, nie przyjmować od nich prezentów.

Międzynarodowy Dzień bez Papierosa

W piątek 30 listopada klasa I pod kierunkiem wychowawczyni p. Jolanty Nagórki, zaprezentowała apel związany obchodami Międzynarodowego Dnia bez Papierosa. Na początku dwaj uczniowie z V klasy przypomnieli, że każdego roku na choroby spowodowane paleniem tytoniu umiera w Polsce około 100.000 tysięcy ludzi. Około 10.000.000 Polaków pali regularnie 15 - 20 sztuk papierosów dziennie. Co 10 sekund na świecie, umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym na świecie. Treści propagujące skutki palenia zostały wyeksponowane na gazetce SKPCK, by stanowiły przestrogę dla tych, którzy bezmyślnie chcieliby sięgnąć po papierosa.

 

W II części apelu zaprezentowano przedstawienie pt. ,,Chory kotek”. Wzięli w nim udział następujący uczniowie: Sławek Libera, Marta Lipska, Kinga Słodka, Wojtek Kowalczyk, Jagoda Antosik i Marcin Kowalczyk. Przedstawienie promowało treści antynikotynowe.

 

[tekst J. Nagórka; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

"Na świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja" - czyli andrzejki klas starszych

29 listopada, tj. w wigilię św. Andrzeja spotkaliśmy się w głównym holu, aby poznać swoją przyszłość. To oczywiście żart - przyszłości nie można poznać. A gdyby było to możliwe, to pewnie wiedząć o pewnych rzeczach, próbowalibyśmy je zmienić, czyli zmienić swój los, więc paradoksalnie przyszłość i tak byłaby inna, niż myśleliśmy.

 

Spotkaliśmy się, aby się wesoło i dobrze bawić.  Uczniowie każdej klasy przygotowali andrzejkowe wróżby. Można było sobie powróżyć, kim się zostanie w przyszłości, jakie będzie imię przyszłej żony czy przyszłego męża, gdzie odbędzie się ślub, czym pojedzie się do ślubu, dokąd w podróż poślubną, a nawet - jakie będzie się miało zwierzę. SKO zapewniło pyszne jedzonko, a SU przygotowało dyskotekę. Zabawa była radosna i wszyscy wracali do domu zadowoleni.

 

[tekst M. Grefkowicz; zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Andrzejki klas młodszych

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. 

 

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

 

W naszej szkole dn. 29.11.2018 r. w godzinach od 11.00 - 13.00 odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka dla młodszej społeczności szkolnej. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Milusińscy, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Najmłodsi wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

 

[tekst  K. Szkup]


Prezentacja osiągnięć sportowych

27 listopada na apelu szkolnym p. Piotr Majewicz  - nauczyciel wychowania fizycznego podsumował osiagnięcia sportowe w bieżącym roku szkolnym.

 

Szczegółowo z sukcesami sportowymi można zapoznać się TUTAJ

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

27 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Natalia Popek przypomniała najważniejsze postanowienia zawarte w Konwencji Praw Dziecka, która reguluje prawa dziecka. Konwencja Praw Dziecka potocznie nazywa się światową konstytucją praw dziecka.

 

Uczniowie klasy VIII (Oliwia Krocz, Kinga Matysek, Natalia Dziąg, Agata Walas, Olga Lipska, Kamil Kowalczyk, Dominik Koczywąs, Patryk Lesiak) w przedstawieniu zaprezentowali problemy z jakimi borykają się dzieci oraz pokazali jak można wspierać młodych ludzi w walce o ich sprawiedliwe traktowanie. Przypomnieli również prawa dzieci. Dziewczynki z klasy V zaśpiewały wesołą piosenkę o prawach dziecka, zaś uczniowie klasy III w postaci wierszyków utrwalili wcześniej wspomniane prawa jakie przysługują wszystkim dzieciom na świecie. Na zakończenie wszyscy aktorzy wykonali piosenkę Majki Jeżowskiej, pt. „Wszystkie dzieci  nasze są”. Przygotowaniem apelu zajęli się opiekunowie Samorządu Uczniowskiego- p. Joanna Tołżewska i p. Barbara Łęczycka.

 

Tego dnia wyłoniono także zwycięzców konkursu plastycznego „Mam prawo do…”. W kategorii klas I-III najpiękniejszą pracę wykonał Jaś Adamczyk z kl. I. Wyróżnienie przyznano Antosiowi Bielińskiemu z kl.I i Anitce Sarnie z kl. III. W kategorii klas IV-VIII zwycięzcą została Kasia Szochner z kl. VII, zaś wyróżnione prace wykonane zostały przez Natalię Brocką kl. VII i Olę Bielińską z kl. V. Nagrody ufundowane przez SKO wręczyła Dyrektor Szkoły p. Alina Duda.

 

[tekst  J. Tołżewska, zdjęcia K. Karcz, ucz. kl. VII]

Dzień Pluszowego Misia

Roczny kalendarz pełen jest fantastycznych dat i dni do świętowania - wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Dzień Pluszowego Misia. 23 listopada z okazji tego święta  w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty czytelnicze dla uczniów klasy drugiej. Głównym celem zajęć, które przeprowadziła p. Katarzyna Szkup – bibliotekarz szkolny,  było zapoznanie dzieci z historią Dnia Pluszowego Misia.

 

Uczniowie rozmawiali z bibliotekarzem o ukochanych maskotkach, którym opowiadają o swoich radościach i problemach, do których także często się przytulają. Drugoklasiści prezentowali swoje misie, opowiadali o nich, mówili z jakich są bajek, odgadywali zagadki związane z misiami, próbowali także smakołyków każdego misia - słodkiego miodu, brali udział w konkurencjach kto szybciej zje miód. Sam pluszak jest przecież symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

[tekst  K. Szkup]


Niepodległa nuta

W dniu 21 listopada odbył się koncert pt. „Niepodległa nuta”. Gośćmi wydarzenia byli Władysław Podsiadły i Ewa Szymkiewicz – śpiewacy operowi. Wspólnie zaśpiewali piosenki: „Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Ułani, ułani”, „O mój rozmarynie” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Prowadzący wyjaśnił również pochodzenie tekstu i melodii „Pierwszej Brygady”.

 

[tekst  L. Koczywąs, ucz. kl. VII]

Wyjazd do Skierniewic

Dnia 20.11.2018r. uczniowie klasy II, III , IV i VI wybrali się na wycieczkę do Skierniewic.  Program obejmował wizytę w Bibliotece Pedagogicznej oraz pobyt w banku PKO BP.

 

Uczniowie klasy IV i VI uczestniczyli w warsztatach – „Multimedialny świat bibliotek”, które prowadziły bibliotekarki p. Anna Kowalczyk i p. Jolanta Wojenka. Uczniowie zapoznali się między innymi – jakie typy zbiorów gromadzimy w bibliotece, rodzaje gromadzonych książek, opracowywanie zbiorów, wprowadzanie książek do bazy danych, obróbka techniczna książek, udostępnianie książek czytelnikom. Uczniowie zapoznali się  z „białymi krukami”, jakie są w bibliotece.           [tekst  K. Szkup]


Uczniowie klas II i III uczestniczyli w warsztatach pt. „Spotkanie z bohaterami bajek i baśni w bibliotece”. Zajęcia miały na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez: obejrzenie filmu „Bajka o sześciu sługach”, rozmowę o obejrzanej bajce, zabawę polegającą na skojarzeniu rekwizytu z tytułem bajki, rozwiązywaniu zagadek o bajkach, wysłuchaniu wierszy o książkach, przeczytaniu  przez bibliotekarkę książki pt. „Książka bez obrazka oraz rozwiązywaniu krzyżówek i kolorowaniu malowanek dotyczących bajek. Zajęcia prowadziła bibliotekarz p. Agnieszka Bakalarska – Majka.        [tekst  B. Łęczycka]

 

SmileBardzo dziękujemy za pomoc p. Beacie Klimczak.

 

"Jaki znak Twój? - Orzeł Biały"

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości został zorganizowany w szkole konkurs plastyczny. Zadanie polegało na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej, ukazującej godło państwowe, czyli białego orła na czerwonym polu. Uczniowie zgłosili wiele prac bardzo pomysłowo wykonanych.

 

Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas 0 III nagrody otrzymali: Zuzanna Adamczyk kl. III, Paulina Rosa kl. II i Oskar Supeł kl. III. Natomiast wyróżnienia jury przyznało: Anecie Sarnie kl. III, Filipowi Winiarskiemu kl. I oraz Amelii Jagiełło kl. I.

 

W kategorii klas IV – VIII nagrody wywalczyli: Olga Lipska kl. VIII, Natalia Dziąg kl. VIII oraz Aleksandra Bielińska kl. V. Wyróżnienia komisja postanowiła przyznać: Adrianowi Sarnie kl. IV, Dominikowi Koczywąsowi kl. VIII i Zofii Pawlik kl. V.

 

Nagrody książkowe wręczyła p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły.

 

[tekst M. Grefkowicz]

100. rocznica odzyskania niepodległości

W niedzielę 11 listopada odbyła się w Wysokienicach uroczystość patriotyczna dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej przygotowali piękną akademię, na którą zaproszonych było wielu znamienitych gości oraz mieszkańcy Wysokienic.

 

Po akademii odbył się Marsz Niepodległości z towarzyszeniem sztandarów szkół z Gminy Głuchów. Uczestnicy marszu z flagami narodowymi udali się pod pomnik „10-lecia Odzyskania Niepodległości”, gdzie odczytany został Apel Poległych – udział wzięły również poczty sztandarowe okolicznych oddziałów OSP.

 

Następnie społeczność szkolna, reprezentowana przez p. Alinę Dudę – Dyrektora Szkoły oraz Natalię Popek – przewodniczącą SU, posadziła pamiątkowe drzewo – dąb czerwony, który został nazwany „Płomieniem Niepodległości” i poświęcony przez proboszcza parafii ks. Wiesława Wasińskiego. Ukoronowaniem obchodów była msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny.  

 

[tekst M. Grefkowicz]

Wygenerowano w sekund: 0.04
764,461 unikalne wizyty