Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

27 marca w Szkole Podstawowej w Janisławicach odbył się gminny etap Powiatowego Konkursu Ortograficznego. W tym roku naszą szkołę reprezentowali: Bartłomiej Dziąg z kl. V, Lilianna Koczywąs z kl. VI i Agata Walas z kl. VII. Wszyscy uczestnicy piszą najpierw dyktando, a następnie rozwiązują test, w którym muszą wykazać się znajomością zasad ortograficznych.

 

Miło nam poinformować, że Lilianna Koczywąs zdobyła III miejsce w kategorii klas szóstych. Bartek i Agata otrzymali dyplomy za udział.

Lilce gratulujemy, a pozostałym uczestnikom i kandydatom życzymy sukcesów w przyszłym roku.

 

[M. Grefkowicz]

Debata

27 marca uczniowie klasy szóstej wzięli udział w programie „Debata”. Zajęcia przeprowadziła p. Justyna Nowak.


Program profilaktyczny „Debata” wykorzystuje najskuteczniejsze strategie profilaktyczne , np. zmianę przekonań normatywnych, odwołanie się do świata wartości. Celem programu jest przekazanie wiedzy na temat szkód wynikających ze spożywania alkoholu, obalenie stereotypów. Uświadamia o startach niewidocznych i przedstawia problem dojrzewania do określonych ról społecznych i związane z nimi różnice w zachowaniu.

Cukierki

27 marca uczniowie klasy drugiej i trzeciej uczestniczyli w programie profilaktycznym pt. „Cukierki”. Zajęcia przeprowadziła p. Justyna Nowak.

 

Program profilaktyczny „Cukierki” opiera się na wspólnej lekturze bajki pt. „Cukierki” i pracy z dziećmi na bazie tekstu z wykorzystaniem różnych metod aktywnych. Celem zajęć jest przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie postawy dystansu i relacje z osobami nieznajomymi, rozwijanie u uczniów postawy szacunku i zaufania w stosunku do nauczycieli jako osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

Sztuka ludowa - palma wielkanocna

Co roku przed Niedzielą Palmową na lekcjach plastyki uczniowie starszych klas wykonują palmy wielkanocne. W tym roku również począwszy od klasy IV wszyscy uczniowie robili najpierw bibułkowe kwiatki, służące do ozdoby palmy, a na kolejnej lekcji wykonywali już same palmy. Do ich zrobienia potrzeba gałęzi wierzby, tzw. bazi, trawki, gałązek borówki albo bukszpanu i mocnego sznurka. Wszystkie te elementy każdy przyniósł ze sobą.  Palma z naszego regionu ma charakterystyczne elementy, o których trzeba pamiętać w trakcie roboty. Nie jest to łatwe zadanie i niektórym sprawiało sporo kłopotów. Byli jednak i tacy, którzy zrobili piękne, zachwycające prace. I to nie tylko dziewczynki, ale i chłopcy.

 

Każdy uczeń wykonał palmę i przeznaczył ją na kiermasz, który odbył się w piątek – stoisko, którym zajęły się dziewczęta z aktywu SKO z klasy VI, było najpierw w szkole, a później koło kościoła w Wysokienicach. Palmy cieszyły się dużym zainteresowaniem i wszystkie zostały sprzedane. Finanse uzyskane ze sprzedaży zasilą konto SKO.

 

[M. Grefkowicz]

Zadania z oszczędzania

23 marca odbył się   XI Gminny Konkurs Matematyczny dla klas I – III "Zadania z oszczędzania"   zorganizowany przez SKO działające w Szkole Podstawowej w Michowicach. Konkurs miał formę pisemną, a zadaniem każdego uczestnika było rozwiązanie zadań dotyczących obliczeń pieniężnych. W konkursie wzięło udział 17 uczestników z 6 szkół z terenu Gminy Głuchów.

 

Naszą szkołę reprezentowali: Maja Łopatka (opiekun: p. Katarzyna Szkup), Kacper Fastyn (opiekun: p. Barbara Łęczycka) oraz Magdalena Bisińska (opiekun: p. Anna Dominiak). Uczniowie zostali wyłonieni w szkolnych eliminacjach - byli najlepsi w szkolnym konkursie "Liczę i oszczędzam!".

 

Smile Jest nam bardzo miło poinformować, że Kacper Fastyn zajął III miejsce w kategorii klasy drugiej. Gratulujemy!

Magiczne słowo

23 marca uczniowie obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „Magiczne słowo” w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Bajka.

 

Akcja rozgrywa się w domu Lenki, jej mamy i siostry oraz w lesie zimową porą. Głównym przesłaniem płynącym z przedstawienia jest problem wychowawczy. Lenka była bardzo kapryśna i znudzona, nie słuchała mamy. Pewnego dnia pokłóciła się z mamą i uciekła z domu.  Jednak zrozumiała swój błąd, odnalazła drogę do domu i przeprosiła mamę.

Dzień Talentów i Hobbystów

21 marca -  cóż to za dzień? Tak – to oczywiście początek astronomicznej wiosny, ale również  to dzień , w którym wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli szansę zaprezentować swoje szczególne uzdolnienia oraz opowiedzieć o swoim hobby. Tegoroczny Dzień Talentów i Hobbystów przypadł  bowiem  na 21 marca. Choć aura za oknem niczym nie przypominała prawdziwej wiosny,  atmosfera w szkole była bardzo radosna i pogodna. 

 

Na początku niektórzy uczniowie zaprezentowali swoje kolekcje zbierane w ramach swojego hobby. Julia Antosik z kl.IV pokazała piękną kolekcję koników pony, Natalia Brocka zaprezentowała figurki koni i opowiedziała w bardzo ciekawy sposób o swoim zbiorze. Uczniowie Przemek Pietrzyk i Kuba Jagiełło pokazali kolekcje modeli samochodów, Dawid Zdanowski przedstawił zbiór płyt CD, Karol Lipski przyniósł karty z piłkarzami. Uczennica z kl.III Asia Świderek pokazała zbiór swoich figurek z Kinder niespodzianki, koleżanka z klasy Magda Słodka przedstawiła kolekcję karteczek ze zwierzętami, zaś Kinga Pietrzak z kl.IV zaprezentowała zbiór muszelek. Ponadto, p. dyrektor Alina Duda podzieliła się historią różańców, które kolekcjonuje, a p. Piotr Majewicz pokazał jak w  ciekawy sposób można łączyć zamiłowanie do podróży z kolekcjonerstwem. 

 

Następnym etapem Dnia Talentów i Hobbystów był konkurs dla wszystkich uczniów klas 3-7 sprawdzający ogólną wiedzę wszystkich hobbystów. W kategorii klas III-V zwyciężyła Zosia Pawlik, II miejsce – Kamil Dyśko i III miejsce – Wiktoria Winiarska. W kategorii klas VI-VII wygrała Kinga Matysek, II miejsce Oliwia Krocz, III miejsce Agata Walas i Zuzanna Karcz.


Najważniejszym i najciekawszym elementem tego dnia był przegląd uczniowskich talentów. Zgłoszeni uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w takich dziedzinach jak: talent plastyczny, kulinarny, sportowy, muzyczny, wokalny, aktorski, taneczny i manualny. Komisja w składzie: p. Małgorzata Grefkowicz, p. Joanna Tołżewska oraz Natalia Dziąg z SU przyglądała się wszystkim talentom i wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach.   

 

Talentem Plastycznym została Natalia Brocka z kl.VI, Talentem Manualnym  - Ola Bielińska z kl.IV, Talentem Kulinarnym - Jagoda Walas z kl.IV. Talent Muzyczny 2018 to Tomasz Bieliński kl V, Talent Wokalny – Kasia Karcz kl.VI, Talent Sportowy – Natalia Krysiak z kl.VII, Talent Aktorski  - Olga Lipska z kl.VII, zaś Talent Taneczny - Milenka Brocka kl.IV.

 

Organizacją Dnia Talentów i Hobbystów zajął się p. Piotr Majewicz i p. Joanna Tołżewska.

Wycieczka do Łodzi

20 marca 2018 r. odbyła się wycieczka do Łodzi uczniów klas 4-7 z naszej szkoły. W programie wycieczki było Muzeum Archeologiczne, Planetarium i aquapark Fala w Łodzi.

 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od placu Wolności, na którym stoi pomnik Tadeusza Kościuszki, a pod placem znajduje się Muzeum Kanału „Dętka”. Przy placu również znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym dowiedzieliśmy się, jak żyli ludzie w epoce kamienia łupanego, obejrzeliśmy wystawę etnograficzną związaną z terenami Rawy, Łowicza i Opoczna oraz kolekcję numizmatyczną od starożytności do czasów współczesnych.

 

Drugim punktem wycieczki było Planetarium, znajdujące się w nowoczesnym centrum nauki. Tam obejrzeliśmy film pt."Dobór naturalny" w technologii 3D. W tym filmie Karol Darwin opowiadał o tym, jak odwiedzając wyspy Galapagos, opracował swoją teorię doboru naturalnego oraz zabrał nas w podróż statkiem „Beagle”.

 

Następnie udaliśmy się do aquaparku Fala. Dwie godziny pobytu w tym atrakcyjnym miejscu upłynęły bardzo szybko. Każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie – korzystaliśmy ze zjeżdżalni z pontonami, rwącej rzeki, basenu ze sztuczną falą, kolorowej zjeżdżalni, dwóch megazjeżdżalni, wchodziliśmy do pirackiego statku i jacuzzi. Zabawa była doskonała. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do znanej restauracji, gdzie wszyscy uczestnicy zjedli swoje ulubione potrawy.

Wycieczka  bardzo się wszystkim podobała a najprzyjemniej było chyba w Aquaparku, gdzie każdy chętnie wróci.

 

[Chłopcy z klasy V pod redakcją M. Grefkowicz]

Pasowanie na czytelnika

19 marca pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości „pasowania na czytelnika” było zachęcenie najmłodszych do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Zanim pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie czytelnika, obejrzeli przedstawienie pt. „Wiedźma Multimedia” w wykonaniu uczniów klasy piątej i czwartej.


Obsada: Narratorzy/piraci: Tomek Bieliński, Marcin Dudek i Janek Lipski, Baba Jaga- Amelka Rosa, Sowa – Bartek Dziąg, Kot- Mikołaj Supeł, Małgosia – Wiktoria Winiarska, Jaś- Kamil Dyśko, Kapitan piratów- Karol Stachecki, Tablet – Paulinka Rosińska, Wiedźma Multimedia- Zosia Pawlik, Monitor –Ola Kubiak, System antywirusowy-Kaper Kośla, Bartek Walas i Maciek Woicki.

Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej, którego dokonała p. Beata Ulanowska - bibliotekarz szkolny. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali dyplomy upamiętniające uroczystość pasowania na czytelnika.

 

Smile Serdecznie dziękujemy p. Katarzynie Stacheckiej za wykonanie plakatów do scenografii uroczystości.

 

O uroczytsości przeczytasz także w artukule z dn. 22 marca 2018r. pt. "Pasowanie najmłodszych uczniów". Kliknij TUTAJ 

Dzień Matematyki 2018

Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – w tym roku pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. U nas w szkole Dzień Matematyki został przeprowadzony po raz trzeci.

 

16 marca 2018r. z okazji Dnia Matematyki odbył się w naszej szkole Turniej Matematyczny, który przeprowadziła p. Beata Ulanowska. Materiały do przeprowadzenia Turnieju zostały udostępnione przez organizatora.

 

Turniej, w którym wzięli udział uczniowie klasy IV, V ,VI i VII przebiegał pod hasłem „Matematyka od kuchni”. Do każdego zadania konkursowego dołączona została prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis „Na temat” pełniący rolę edukacyjną. Uczniowie podzieleni na zespoły, wybierali numer zadania spośród 24 zadań wyświetlonych na ekranie. Zadania zostały zróżnicowane pod względem punktacji (za 2 i 4 punkty). Za prawidłową odpowiedź kapitanowie zespołów odbierali punkty w postaci owocowych cukierków.

 

Matematyczna rywalizacja była pełna emocji, gdyż można było przejąć zadanie konkurencyjnej drużyny za podwojoną liczbę punktów, co dodatkowo mobilizowało wszystkich uczniów do rozwiązywania zadań. W klasie VI i VII za udzielenie nieprawidłowej odpowiedzi przydzielane były punkty karne, co wiązało się z oddawaniem wcześniej „zdobytych” cukierków.

 

Oto składy mistrzowskich drużyn: w klasie czwartej- Julia Antosik (kapitan drużyny), Julia Wielanek, Jakub Jagiełło i Maciej Woicki, w klasie piątej: Bartek Dziąg (kapitan drużyny), Marcin Dudek i Janek Lipski, w klasie szóstej: Marcin Fastyn (kapitan drużyny), Weronika Kowalczyk, Kasia Szochner i Dawid Zdanowski, w klasie siódmej: Agata Walas (kapitan drużyny), Kamil Kowalczyk, Adrian Lipski i Dominik Koczywąs.


SmileMatematycznym Mistrzom gratulujemy, a wszystkim życzymy sukcesów w matematycznych zmaganiach!


Turniej Wiedzy Pożarniczej

12 marca w Urzędzie Gminy w Głuchowie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

 

Naszą szkołę reprezentowali: Karol Stachecki  i Kamil Dyśko z klasy piątej oraz Natalia Krysiak z klasy siódmej. Uczniowie za udział w eliminacjach otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wygenerowano w sekund: 0.04
658,238 unikalne wizyty