Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Dzień Ziemi 2018

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”. 23.04.2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji  Dnia Ziemi.

 

Uczniowie klasy pierwszej z wielkim zaangażowaniem uświadamiali wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody, zachęcali pierwszoklasiści - ekologami i dbać o  środowisko naturalne - nie tylko w tym jednym dniu, ale KAŻDEGO DNIA.

 

[K.Szkup]

 

O apelu z okazji Dnia Ziemi przeczytasz także www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/dzien-ziemi-1/

InfoM@t 2018

23 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Koluszkach odbył się finał V edycji Międzypowiatowego Konkursu Matematyczno – Informatycznego InfoM@t 2018. W tym roku w eliminacjach szkolnych uczestniczyło 135 uczniów z 14 szkół województwa łódzkiego. W finale wzięło udział po dwóch reprezentantów ze zgłoszonej szkoły.


W eliminacjach szkolnych wzięło udział 5 uczniów naszej szkoły z klasy siódmej. Uczniowie rozwiązywali test online, który składał się z 10 zadań matematycznych oraz 10 dotyczących informatyki. Najwięcej punktów zdobyły Kinga Matysek i Natalka Krysiak i to one reprezentowały naszą szkołę w Koluszkach.

 

W części finałowej konkursu uczniowie mieli do rozwiązania test matematyczno-informatyczny oraz 2 praktyczne zadania informatyczne i 4 zadania otwarte z matematyki. O tym, jak poszło naszym dziewczynkom w Koluszkach dowiemy się w czwartek - 26 kwietnia na uroczystym podsumowaniu konkursu. Trzymamy kciuki!

 

Smile Do Koluszek dziewczynki zawiózł p. Krzysztof Matysek - tata Kingi, za co składamy serdeczne podziękowania.

 


Wycieczka pięciodniowa - dzień 2

Program drugiego dnia wycieczki zapowiadał się bardzo ciekawie, bo mieliśmy spędzić go poza granicami Polski. We wtorek, zaraz po śniadaniu, pojechaliśmy drogą 100 zakrętów przez PN Gór Stołowych. Po policzeniu okazało się, że jest ich trochę więcej niż 100. Z zawrotem głowy dojechaliśmy do Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju. Zobaczyliśmy tam różne eksponaty dotyczące tych płazów, od zabawek po ich preparaty. Zbiory obejmują około 3000 eksponatów, które pochodzą z 20 krajów i 6 kontynentów. Muzeum Żaby z pewnością wszystkich zainteresowało. Nauczyliśmy się również jak chronić te płazy. Następnie poszliśmy na spacer po Kudowie. Przechodząc przez park zdrojowy, widzieliśmy ciekawy płotek (oddzielający chodnik od jezdni) w formie pięciolinii z nutami oraz instrumenty muzyczne. Dowiedzieliśmy się, że Kudowa to miasto muzyki poważnej i że odbywają się tam Festiwale Moniuszkowskie. Weszliśmy także do jednego uzdrowiska, tam napiliśmy się wody leczniczej, jednak ani „Marchlewski”, ani „Śniadecki” nikomu nie smakowała.

 

Potem pojechaliśmy do czeskiego miasta Nachod nad rzeką Metują. W tym malowniczym  miasteczku zwiedziliśmy rynek z barokowym ratuszem  oraz XIV-wiecznym kościołem gotyckim, a także wspięliśmy się po 300 stopniach do renesansowego zamku, w którego fosie żyją dwa niedźwiedzie: Ludwik i Dasza.

 

Następnie wyruszyliśmy do czeskich  Adršpašskich Skál, czyli Skalnego Miasta, położonego tuż przy polskiej granicy. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem  zbiorowisk skalnych, skupionych w pobliżu siebie i oddzielonych wąskimi dróżkami. Było tam bardzo dużo schodów. Widzieliśmy różne formacje skalne, np. głowa cukru, dzban, kochankowie, diabelski most, pirania i wiele innych. Wymagało to od nas uruchomienia wyobraźni, aby domyślić się co dana skała tak naprawdę przedstawia. Charakterystycznym miejscem w Skalnym Mieście jest Brama Gotycka, przez którą wchodzi się do skalnych wąwozów. Płynęła tam złoto-żółta rzeka, trochę miedziana. Wyżej było sztuczne jeziorko, po którym płynęliśmy łódką o nazwie ,,Titanic 2". Rejs był krótki, ale niezapomniany i  zabawny, gdyż mogliśmy ujrzeć różne postacie wystające z wody.  Był tam też wrak ,,Titanica 1".  Dużą frajdą dla nas wszystkich była również możliwość zrobienia zakupów w czeskim sklepie. Prawie każdy kupił słodycze. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy na obiadokolację do naszej bazy noclegowej.

 

[Amelka Rosa, Jagoda Walas, Tomek Bieliński, Karol  Stachecki, Mikołaj Supeł]

Wycieczka pięciodniowa - dzień 1

16 kwietnia wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 7.00 na południe Polski, a konkretnie do Kotliny Kłodzkiej. W wycieczce brali udział chętni uczniowie z klas 4 – 7 pod opieką wychowawców. Wiózł nas bardzo miły pan kierowca wygodnym autokarem.

 

Na początek zwiedziliśmy twierdzę pruską w Srebrnej Górze, gdzie dowiedzieliśmy się, jakie trudy niosło ze sobą żołnierskie życie, a niektórzy mogli nawet doświadczyć kar, jakie spotykały niesubordynowanych żołnierzy. Agata i Ola zostały zobowiązane do stawienia się w twierdzy na wezwanie w razie wojny (to oczywiście jeden z wielu żartów oprowadzającego nas przewodnika).

 

Następnie odwiedziliśmy Kłodzko, gdzie zwiedzając podziemną trasę turystyczną mogliśmy poznać historię miasta i życie jego mieszkańców. W stolicy Kotliny Kłodzkiej widzieliśmy także twierdzę, rynek z ratuszem, most porównywany do Mostu Karola w Pradze (przez podobieństwo umieszczonych na nim posągów). Poznaliśmy też historię przepowiedni pewnego jasnowidza, który mówił, że jeśli w dacie spotkają się trzy siódemki, to wilk się napije wody. Widzieliśmy tego wilka na murze jednej z kamienic, a ślady ogromnej powodzi na murach kościoła. Pełni wrażeń dotarliśmy do Stronia Śląskiego, gdzie w Willi Diana mieliśmy zakwaterowanie. Co dalej? Czytaj w następnym wpisie.

 

[M. Grefkowicz]

Zuzia na podium

9 kwietnia odbył się w naszej szkole XII Międzyszkolny Konkurs Matematyka w banku, w którym wzięło udział 32 uczestników z 12 szkół z powiatu skierniewickiego. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy szóstej: Lilianna Koczywąs, Katarzyna Karcz i Zuzanna Karcz.


Konkurs składał się z 2 części: pierwsza dotyczyła pojęć bankowych, a druga polegała na rozwiązaniu 6 zadań matematycznych. Nasze reprezentantki pomyślnie przeszły część pierwszą. Po drugiej części okazało się, że odbędzie się dogrywka o III miejsce, w której wzięła udział Zuzia. Dogrywka okazała się dla Zuzi szczęśliwa - wywalczyła III miejsce.

 

Smile Gratulujemy Zuzi, a Kasi i Lilce życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach matematycznych.

 

Smile Dziękujemy sponsorom (Komisja ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Głuchów, PKO Bank Polski oraz Starostwo Powiatowe w Skierniewicach), dzięki którym możliwy był zakup atrakcyjnych nagród i upominków dla uczestników konkursu.

 

Smile Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców (p. Anecie Kowalczyk, p. Bożenie Wielanek, p. Annie Jagiełło, p. Agnieszce Lipskiej, p. Katarzynie Stacheckiej, p. Monice Gromek) za przygotowanie poczęstunku dla uczestników i opiekunów.

 

O konkursie przeczytasz także www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/xii-miedzyszkolny-konkurs-matematyka-w-banku/

 

TUTAJ przeczytasz artykuł "Sprawdzili matematyczną wiedzę" - z dn. 12 kwietnia 2018r.

Co to za instrument?

28 marca odbyła się kolejna w tym roku szkolnym audycja muzyczna. Tytuł minionego muzycznego spotkania to "Co to za instrument?" Uczniowie naszej szkoły okazali się dobrymi znawcami instrumentów muzycznych, gdyż bez większych trudności odgadli nazwę instrumentu, na którym grał muzyk p. Hubert Gruchała.

 

Bohaterem tego spotkania okazał się saksofon. Saksofon należy do grupy instrumentów dętych drewnianych. Nasi uczniowie mieli przyjemność wysłuchania m.in. takich utworów jak "Złoty motylek", czy "Na ulicy różanej".

Rada Wolontariatu u małego Antosia Kuby

Rok szkolny 2017/2018 jest Rokiem Wolontariatu. Nasza szkoła chciała również coś dobrego dla innych zrobić w tym roku. W styczniu szukaliśmy beneficjenta. Cała społeczność szkolna zgodnie orzekła, że pomożemy małemu Antosiowi, synkowi naszej absolwentki – pani Moniki, który urodził się z ciężko chorym serduszkiem i wymaga ciągłej opieki. Już w 10. dobie życia przeszedł trudną operację, a przed nim jeszcze wiele dni leczenia.

 

W czasie balu noworocznego wystawiliśmy puszkę, do której chętni mogli wrzucać datki, także wszystkie pieniądze uzyskane z malowania twarzy i włosów przekazano na ten cel. Niedawno wszyscy uczniowie starszych klas robili palmy wielkanocne, które SKO sprzedało na kiermaszach, a uzyskane fundusze zostały dołożone do ogólnej kwoty. W sumie udało nam się zebrać 730 złotych (336,71 zł w puszce, 210 zł z malowania, 178 zł za palemki).

Wszystko zostało skrupulatnie przeliczone przez nasze wolontariuszki.

 

W środę, czyli w ostatnim dniu nauki przed feriami świątecznymi pani dyrektor Alina Duda „zapakowała” do samochodu wolontariuszki z podarunkami i wybraliśmy się z wizytą do naszego beneficjenta. Pani Monika z mężem przyjęli nas bardzo ciepło, a mały Antoś z ciekawością się nam przyglądał. Dowiedzieliśmy się, że chłopczyk dobrze się rozwija i szybko nadrabia zaległości spowodowane chorobą i długim pobytem w szpitalu.

 

Życzymy dużo zdrowia Antosiowi i wytrwałości jego rodzicom. Dziękujemy wszystkim dobrym ludziom, którzy chcieli się włączyć do naszej akcji. I życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych Smile

 

[M. Grefkowicz]

 

O wkładzie SKO w pomoc dla Antosia przeczytasz także www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/akcja-charytatywna/

 

O pomocy dla Antosia przeczytasz w artykule z dn. 5 kwietnia 2018r. pt. "Ruszyli z pomocą". Kliknij TUTAJ

Góra Grosza 2018

Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w akcji Góra Grosza zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Wielkie usypywanie Góry Grosza wzbudziło duże zainteresowanie uczniów naszej szkoły, którzy z uśmiechem i ogromną chęcią wrzucali uzbierane grosiki do specjalnie przygotowanych puszek. Do swoich „klasowych” puszek monety wrzucali uczniowie klasy II, III, IV, V, VI i VII. Najwięcej monet zebrali szóstoklasiści.

 

Akcją zajęła się Rada Wolontariatu działająca przy SU pod kierunkiem p. Barbary Łęczyckiej. Zebrano 7658 monet na kwotę 207, 66 zł.

 

O akcji przeczytasz także www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/gora-grosza

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

27 marca w Szkole Podstawowej w Janisławicach odbył się gminny etap Powiatowego Konkursu Ortograficznego. W tym roku naszą szkołę reprezentowali: Bartłomiej Dziąg z kl. V, Lilianna Koczywąs z kl. VI i Agata Walas z kl. VII. Wszyscy uczestnicy piszą najpierw dyktando, a następnie rozwiązują test, w którym muszą wykazać się znajomością zasad ortograficznych.

 

Miło nam poinformować, że Lilianna Koczywąs zdobyła III miejsce w kategorii klas szóstych. Bartek i Agata otrzymali dyplomy za udział.

Lilce gratulujemy, a pozostałym uczestnikom i kandydatom życzymy sukcesów w przyszłym roku.

 

[M. Grefkowicz]

Debata

27 marca uczniowie klasy szóstej wzięli udział w programie „Debata”. Zajęcia przeprowadziła p. Justyna Nowak.


Program profilaktyczny „Debata” wykorzystuje najskuteczniejsze strategie profilaktyczne , np. zmianę przekonań normatywnych, odwołanie się do świata wartości. Celem programu jest przekazanie wiedzy na temat szkód wynikających ze spożywania alkoholu, obalenie stereotypów. Uświadamia o startach niewidocznych i przedstawia problem dojrzewania do określonych ról społecznych i związane z nimi różnice w zachowaniu.

Cukierki

27 marca uczniowie klasy drugiej i trzeciej uczestniczyli w programie profilaktycznym pt. „Cukierki”. Zajęcia przeprowadziła p. Justyna Nowak.

 

Program profilaktyczny „Cukierki” opiera się na wspólnej lekturze bajki pt. „Cukierki” i pracy z dziećmi na bazie tekstu z wykorzystaniem różnych metod aktywnych. Celem zajęć jest przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie postawy dystansu i relacje z osobami nieznajomymi, rozwijanie u uczniów postawy szacunku i zaufania w stosunku do nauczycieli jako osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

Wygenerowano w sekund: 0.03
689,848 unikalne wizyty