Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Dzień Kobiet 2018

Dnia 8 marca odbyła się akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, ustanowionego dla upamiętnienia strajku, w którym wzięło udział 15 000 nowojorskich pracownic fabryki tekstylnej. Zdarzenie miało miejsce w 1908 r. , a kobiety domagały się wówczas praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Dzisiaj ten dzień ma inny charakter, pozwala na docenienie roli kobiet w życiu rodzinnym i społecznym.

 

Dla uczczenia tego wyjątkowego dnia w roku, uczniowie klasy II i dzieci z oddziału 0 , uczennice z kl. VI: Zuzia Karcz i Kasia Karcz, Oliwia Krocz z kl. VII oraz Tomasz Bieliński z kl. V przygotowali pod kierunkiem pań: Barbary Łęczyckiej i Emilii Hac humorystyczne przedstawienie pt. ,,Dzień Kobiet na wesoło”. Przedstawienie miało uświadomić wszystkim, jak ważną rolę w codziennym życiu pełni kobieta.

 

Występ młodszych artystów, to strzał w dziesiątkę. Dzieci świetnie potrafiły ze sobą współpracować i dzięki temu cała społeczność szkolna została włączona do uroczystości. Akademię rozpoczął taniec hiszpański w wykonaniu dziewczynek. Następnie dzieci dokonały humorystycznej charakterystyki kobiet oraz przedstawiły wiele wierszy tematycznych i utworów muzycznych. Niespodzianką był układ choreograficzny w wykonaniu chłopców do piosenki „Chocolate”.  Nie zabrakło również serdecznych życzeń skierowanych do wszystkich kobiet, zarówno tych dużych jak i małych.

 

Na zakończenie programu artystycznego Panie zostały obdarowane kwiatami, a dziewczynki lizakami  ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Podsumowanie XV Konkursu Przyrodniczegoo

1 marca o godz. 9:00 w Gimnazjum im. Księdza Stanisława Konarskiego w Skierniewicach odbyło się podsumowanie XV Konkursu Przyrodniczego, w którym uczestniczyła nasza drużyna w składzie: Amelia Rosa z klasy piątej, Lilianna Koczywąs i Zuzanna Karcz z klasy szóstej. W konkursie uczestniczyło 104 uczniów z 14 szkół podstawowych.

 

Miło nam poinformować, że nasza drużyna, którą  przygotowała p. dyrektor Alina Duda, osiągnęła wyróżniający się wynik w dziedzinie biologii z testu, który rozwiązywała w pierwszej części konkursu.

 

Amelka była najlepsza wśród wszystkich startujących piątoklasistów. Otrzymała nagrodę i dyplom za osiągnięcie tytułu zwycięzcy za najlepszy wynik i najwyższy wynik testu w kategorii klas V.

 

Lilka osiągnęła tytuł laureata, a Zuzia- wyróżnienie.


SmileBardzo cieszymy się z ogromnego sukcesu naszej drużyny! Życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach konkursowych. A wszystkich zachęcamy – Odważ się być mądrym!


Zobacz także www.klasykskierniewice.pl/index.php/szkola-podstawowa/563-xv-konkurs-przyrodniczy-dla-szkol-podstawowych

 

TUTAJ znajdziesz artukuł pt. "Biologiczny sukces" z dn. 8 marca 2018r.

Tomcio Łakomczuszek w Krainie Czekoladowych Serduszek

27.02.2018r. dla uczniów klas 0 - III  w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczny „Tomcio Łakomczuszek w krainie czekoladowych serduszek” przedstawiony przez aktorów Teatru Animacji „Magik” z Białegostoku.
Aktorzy w ciekawy i zabawny sposób na przykładzie przygód i kłopotów Tomcia zachęcali uczniów do spożywania warzyw i owoców oraz ograniczanie słodyczy. Warzywa i owoce są wyjątkowo bogatym źródłem witamin: A, B, C, E oraz składników mineralnych, więc, aby długo cieszyć się zdrowiem i witalnością wszystkie dzieci powinny je jeść przez cały rok.

Na zakończenie spektaklu Tomcio dał wszystkim dzieciom taką radę:, „Kiedy masz dużą ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego, to sięgnij po owoc lub warzywo”.

Międzynarodwy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu każdy naród ma święto swojego języka. Naszym językiem ojczystym jest język polski. Z tej okazji został zorganizowany w szkole konkurs dla wszystkich klas. Każdy uczeń miał za zadanie przeliterować słowo ze słownika języka polskiego. Zestawy dla klas były dostosowane do wieku uczniów.

 

Rywalizacja była naprawdę wytrwała, ale jak w każdym konkursie należało wyłonić zwycięzcę. Klasyfikacja przedstawia się następująco:

Klasa I: zwycięzca – Maja Łopatka, II miejsce Paulinka Rosa, III miejsce Kamil Kobyłecki

Klasa II: zwycięzca – Janek Rosa, II miejsce Anitka Sarna, III miejsce Radek Bieliński

Klasa III: zwycięzca – Madzia Bisińska, II miejsce Małgosia Słodka, III miejsce Madzia Słodka

Klasa IV: zwycięzca – Nastka Rosa, II miejsce Kuba Matysek, III miejsce Zosia Pawlik

Klasa V: zwycięzca – Karol Stachecki, II miejsce Marcin Dudek, III miejsce Tomek Bieliński

Klasa VI: zwycięzca – Lilka Koczywąs, II miejsce Zuzia Karcz, III miejsce Ania Bielińska

Klasa VII: zwycięzca – Natalka Krysiak, II miejsce, Kinga Matysek, III miejsce Patryk Lesiak.

Laureaci otrzymali w nagrodę oceny celujące z języka polskiego. Serdecznie gratulujemy!

[M. Grefkowicz]

XV Konkurs Przyrodniczy

16 lutego w Gimnazjum im. Ks. Stanisława Konarskiego odbył się XV Konkurs Przyrodniczy przeznaczony dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych z terenu Skierniewic i powiatu Skierniewickiego. W konkursie wzięliśmy udział po raz drugi. Naszą szkołę reprezentowały: Amelia Rosa z klasy piątej oraz Lilianna Koczywąs i Zuzanna Karcz z klasy szóstej. Uczniów do konkursu przygotowała p. dyrektor Alina Duda.

 

Konkurs przyrodniczy obejmuje zakresem wiadomości  i umiejętności określone podstawą programową w zakresie przyrody. W części dotyczącej geografii zakres wiadomości związany z Europą, skalą i mapą, a w części biologii zakres wiadomości dotyczący kręgowców i bezkręgowców.

 

Konkurs składał się z dwóch części w formie pisemnej.  W pierwszej części uczniowie pracowali w zespołach trzyosobowych rozwiązując zagadki, rebusy, krzyżówki, uzupełnianki, itp. a w części drugiej każdy z uczestników rozwiązywał test złożony z 22 pytań zamkniętych i otwartych.

 

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 27 lutego. Smile Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

Gorące rytmy na zimowe dni

14 lutego odbyła się kolejna audycja muzyczna, tym razem pt. „Gorące rytmy na zimowe dni”.

Mogliśmy wysłuchać utworów zagranych na gitarze w wykonaniu pana Rafaela.

 

Na zakończenie wysłuchaliśmy utworu pt. „Gdzieś tam, za tęczą”, będącego linią melodyczną do filmu pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Tym razem pan Rafael zagrał na ukulele.

 

Ukulele to instrument muzyczny z grupy instrumentów instrumentów szarpanych. W najpopularniejszej formie podobny jest do niewielkiej gitary, chociaż istnieją ukulele o innych kształtach pudła rezonansowego.Zwykle ma czterystruny, rzadziej sześć lub osiem. Gra się palcami. Najczęściej wykorzystywane jako instrument akompaniujący, ale używane również do gry solowej.

Gdy Amor śpi, miłość płata figle

Z okazji walentynek polonistka Grażyna Dyśko oraz uczniowie klasy IV przygotowali inscenizację pod tytułem "Gdy Amor śpi, miłość płata figle".

 

Na program złożyły się scenki: Pan żaba (w roli Pana żaby wystąpiła Paulina Rosińska), Kot (w rolę kota wcielił się Kacper Kośla), Kamil i Agnieszka (w roli Kamila wystąpił Bartek Walas, a w roli Agnieszki - Julia Antosik), Agata i Mirek (postać Agaty wykreowała Zofia Pawlik, a Jakub Matysek wcielił się w rolę Mirka), Amor się budzi (Amora zagrał Maciej Woicki), W sidłach miłości (w tej scenie wystąpili: Aleksandra Kowalczyk i Maciej Wilczak).

 

Rolę narratorów pełniły uczennice: Aleksandra Kubiak i Wiktoria Winiarska.

 

Oprawę muzyczną stanowił utwór pt. "Romans", wykonany przez Zosię Pawlik oraz inne znane utwory takie jak: "Dozwolone od lat 18" - Czerwone gitary, czy "Przez Twe oczy zielone" Zenka Martniuka.

 

Uczniowie kl. IV wykonali także kostiumy potrzebne na inscenizację oraz przygotowali dekorację sceny.

[G. Dyśko]

 

Już kolejny rok Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową, która uprzyjemniła uczniom naszej szkoły Dzień Świętego Walentego. Dwa dni wcześniej uczniowie mieli możliwość umieszczania walentynkowych kartek w specjalnie przygotowanym pudełku, które 14 lutego zostało otwarte, a zawartość dostarczona do adresatów.   Liczba miłosnych liścików przeszła oczekiwania członków SU. Każdy dostarczony liścik rozpromienił uczniowskie twarzyczki i wypełnił serduszka pozytywnymi emocjami.

Tegoroczne obchody walentynek zostały wzbogacone dyskoteką, która została zorganizowana z inicjatywy SU. Przy dźwiękach znanych i lubianych utworów uczniowie bawili się wyśmienicie.

 

Z kolei Szkolna Kasa Oszczędności przygotowała kiermasz walentynowy, o którym można przeczytać na stronie www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/to-juz-dzisiaj-walentynki/

 

BAL NOWOROCZNY

27 stycznia  uczniowie Szkoły Podstawowej w Wysokienicach wraz z rodzicami, babciami, nauczycielami oraz absolwentami naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w balu noworocznymGośćmi specjalnymi tego wyjątkowego dnia byli: Wójt Gminy Głuchów- pan Andrzej Kowara, ks. proboszcz Wiesław Wasiński oraz p. Teresa Czyżewska – nauczycielka, która pracowała w naszej szkole.


Gości i wszystkich zebranych powitała p. dyrektor Alina Duda. Następnie p. wójt Andrzej Kowara został poproszony o wręczenie dyplomów „WZOROWEGO UCZNIA” i „NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA”. P. dyrektor Alina Duda wręczyła serduszka Zuzi Karcz i Kasi Karcz - wolontariuszkom, którym udało się zebrać najwięcej pieniędzy podczas kwesty na rzecz WOŚP.

 

Wszyscy zebrani goście obejrzeli różnorodny  program artystyczny.  Sala gimnastyczna, w której odbywał się bal, została udekorowana zgodnie z tematyką wolontariatu, który jest hasłem przewodnim bieżącego roku szkolnego. Za dekorację sali odpowiedzialna była klasa VI i klasa III wraz z wychowawcami.  

Jako pierwsi na scenie wystąpiły przedszkolaki oraz uczniowie zerówki, którzy pod kierunkiem pań: Grażyny Bielińskiej i Emilii Hac przygotowali inscenizację ze specjalną dedykacją dla babć i dziadków.  Drugi występ zaprezentowali uczniowie klasy pierwszej. Zaśpiewali oni piosenkę pt. „Walczyk na ślizgawce”. Do występu dzieci przygotowała wychowawczyni, pani Katarzyna Szkup. Następnie na scenie pojawili się uczniowie klasy drugiej, którzy przedstawili układ taneczny „Let it snow” w choreografii p. Barbary Łęczyckiej i p. Pauliny Kulińskiej. Kolejny występ taneczny do utworu „Łobuziaki w domu” zaprezentowali trzecioklasiści pod kierunkiem p. Anny Dominiak. Z kolei uczniowie klasy czwartej pod kierunkiem p. Piotra Majewicza zatańczyli do piosenki Natalii Nykiel pt. „Total błękit”.

Piątoklasiści z udziałem koleżanki z klasy siódmej wystąpili w przedstawieniu pt. „Czarownica Higienica”. Do występu uczniów przygotowała p. Beata Ulanowska. Uczniowie klasy szóstej zaprezentowali „Familiadę” wyreżyserowaną przez p. Małgorzatę Grefkowicz. Ostatni występ należał do siódmoklasistów, których przygotowała p. Joanna Tołżewska. „Królewna Śnieżka – Snow White” - było to ciekawe przeniesienie publiczności do świata baśni, ale także była to porządna lekcja języka angielskiego.


Konferansjerkę prowadziły Zuzanna Karcz i Oliwia Krocz. Autorem konferansjerki była pani Grażyna Dyśko.


Po części artystycznej uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami i absolwentami uczestniczyli w zabawie tanecznej, którą prowadził DJ Czarny. O pyszny poczęstunek zadbała Rada Rodziców.

W trakcie balu były zbierane datki na operację dla syna p. Moniki Szewczyk- absolwentki naszej szkoły. W ramach tej akcji były również malowane twarze i włosy.

 

Smile Dziękujemy Radzie Rodziców za pyszny poczęstunek oraz wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć naszą akcję charytatywną.

 

Smile Dziękujemy Stowarzyszeniu Małe Pociechy za sfinansowanie materiałów plastycznych przeznaczonych na dekorację sali gimnastycznej.

 


Najlepsi uczniowie

27 stycznia na balu noworocznym  p. Andrzej Kowara – Wójt Gminy Głuchów wręczył nagrody w postaci dyplomów „WZOROWEGO UCZNIA” . Dyplomy te otrzymali najlepsi uczniowie, którzy w I półroczu osiągnęli średnią ocen powyżej 4,75 oraz uzyskali wzorową ocenę zachowania.

 

Nagrody zdobyły: Zofia Pawlik z klasy czwartej, Lilianna Koczywąs i Zuzanna Karcz z klasy szóstej oraz Olga Lipska  i Agata Walas z klasy siódmej.

 

Pan Wójt  wręczył również dyplom „NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA” uczniowi, który  w I półroczu wypożyczył najwięcej książek. Najlepszym czytelnikiem został Szymon Klimczak z klasy drugiej.

Imprezka z DJ'em

24 stycznia odbyła się kolejna w tym roku szkolnym audycja muzyczna. Tym razem prowadzący audycję zaproponowali wspólną zabawę taneczną przy dźwiękach znanych i lubianych utworów muzycznych.

Bezpieczne ferie

Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów przed zimowymi feriami w dniu 23.01.2018r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem przedstawicieli policji.

 

W naszej szkole gościła aspirant Małgorzata Białkowska z Wydziału dla Nieletnich w Skierniewicach oraz młodszy aspirant Hubert Sobieszek.

 

Prelekcja odbyła się w dwóch grupach – dla uczniów klas I-III i  IV-VII. Funkcjonariuszka przypomniała o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Omówiła z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu.

Przestrzegała przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Uczniowie otrzymali wskazówki jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Natomiast dzieci, które pozostają w domach zostały poinformowane o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych.

 

Pani aspirant rozmawiając z uczniami klas starszych, w ciekawy sposób wyjaśniał im czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i gdzie szukać pomocy, kiedy staniemy się jej ofiarą. Podczas rozmów z uczniami pani policjant przedstawiała jakie zagrożenia niesie długie korzystanie z komputera oraz jakie są zasady dobrego zachowania w Internecie czyli tzw. „netykieta”. Na zakończenie spotkania życzyła wszystkim uczniom dobrego i bezpiecznego wypoczynku.

[K. Szkup]

Wygenerowano w sekund: 0.03
658,198 unikalne wizyty