Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Biblioteka

Biblioteka szkolna 

Od 1 września 2015 roku opiekunkami biblioteki szkolnej są panie: Katarzyna Szkup i Beata Ulanowska.

 

  

rok szkolny 2018/2019
Ogłoszenie

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do unikalnego ogólnopolskiego projektu Wielka Liga Czytelników, którego głównym celem jest promocja czytelnictwa, w tym rodzinnego czytania.

 

Więcej  o tym projekcie można przeczytać TUTAJ

 


 23 listopada z okazji  Dnia Pluszowego Misia  w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty czytelnicze dla uczniów klasy drugiej. Głównym celem zajęć, które przeprowadziła p. Katarzyna Szkup – bibliotekarz szkolny,  było zapoznanie dzieci z historią Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie rozmawiali z bibliotekarzem o ukochanych maskotkach, którym opowiadają o swoich radościach i problemach, do których także często się przytulają. Drugoklasiści prezentowali swoje misie, opowiadali o nich, mówili z jakich są bajek, odgadywali zagadki związane z misiami, próbowali także smakołyków każdego misia - słodkiego miodu, brali udział w konkurencjach kto szybciej zje miód. Sam pluszak jest przecież symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

 

 

 


23 listopada biblioteka szkolna zorganizowała kiermasz taniej książki. Z zakupów skorzystali nie tylko uczniowie, ale również rodzice naszych uczniów.

 

   
   

20 listopada uczniowie klas II i III uczestniczyli w warsztatach w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach pt. „Spotkanie z bohaterami bajek i baśni w bibliotece”. Zajęcia miały na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez: obejrzenie filmu „Bajka o sześciu sługach”, rozmowę o obejrzanej bajce, zabawę polegającą na skojarzeniu rekwizytu z tytułem bajki, rozwiązywaniu zagadek o bajkach, wysłuchaniu wierszy o książkach, przeczytaniu  przez bibliotekarkę książki pt. „Książka bez obrazka oraz rozwiązywaniu krzyżówek i kolorowaniu malowanek dotyczących bajek. Zajęcia prowadziła bibliotekarz p. Agnieszka Bakalarska – Majka.       

 
 

20 listopada uczniowie klasy IV i VI uczestniczyli w warsztatach w Bibliotece Pedagogicznej w Skiernieiwcach – „Multimedialny świat bibliotek”, które prowadziły bibliotekarki p. Anna Kowalczyk i p. Jolanta Wojenka. Uczniowie zapoznali się między innymi – jakie typy zbiorów gromadzimy w bibliotece, rodzaje gromadzonych książek, opracowywanie zbiorów, wprowadzanie książek do bazy danych, obróbka techniczna książek, udostępnianie książek czytelnikom. Uczniowie zapoznali się  z „białymi krukami”, jakie są w bibliotece. 

 

W połowie listopada otrzymaliśmy paczkę z książkami z Hurtowni i Księgarni Taniej Książki z Tuliszkowa. Książki miały być przeznaczone na kiermasz. W przygotowaniu kiermaszu pomagała Wiktoria Winiarska - uczennica klasy piątej.


26 października szóstoklasiści wystąpili w przedstawieniu popularyzującym czytelnictwo pt. „Strajk”. Bohaterowie książek postanawiają ogłosić strajk, jednak bibliotekarce i czytelnikowi udaje się przekonać strajkujących do powrotu do książek.  

 

Obsada: bibliotekarka - Amelia Rosa, Nel (W pustyni i w puszczy) - Kamila Ciach, Jagienka (Krzyżacy)- Jagoda Walas, Albus Dumbledore (Harry Potter) - Bartek Dziąg, Zenek (Ten Obcy) - Kamil Dyśko, Kot (Alicja w Krainie Czarów) - Mikołaj Supeł, Drwal (Czarnoksiężnik z Krainy Oz) - Marcin Dudek, uczeń - Karol Stachecki, narratorzy - Janek Lipski i Tomek Bieliński.

 

Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ


W październiku ścienna gazetka biblioteki szkolnej poświęcona została korzyściom płynącym z głośnego czytania.

Zachęcamy do czytania.


Jedną z akcji popularyzujących czytanie w Miesiącu Bibliotek Szkolnych było uzupełnienie plakatu zamieszczonego na drzwiach biblioteki - "Zaproponuj koleżance/koledze ciekawą książkę".

 

 

W październiku zostały zakupione książki dla młodszych dzieci (również z dużymi literami) i dla młodzieży. Można je obejrzeć i wypożyczyć. Kolorowe okładki zachęcają do czytania. Zapraszamy!

 

 

18.10. 2018 r. K. Szkup nauczyciel  bibliotekarz odwiedził dzieci  z klasy zerowej. Zaproponował im wysłuchanie bajki „ O rybaku i złotej rybce”. Dzieci bardzo chętnie rozmawiały co przydarzyło się rybakowi, mówiły o swoich własnych marzeniach. Na zakończenie zajęć, świetnie poradziły sobie z zadaniem  jakie miały wykonać – ułożyły puzzle i pomalowały rysunek.

 

 

W konkursie "Moja mała ojczyzna - jak będzie wyglądała za 100 lat" dwie prace wykonane przez uczennice klasy czwartej: Joannę Świderek i Magdalenę Bisińską będą reprezentować naszą szkołę w Skierniewicach.


 

09.10. 2018 r. grupę dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedził szkolny bibliotekarz K. Szkup. Spotkanie to miało na celu rozbudzić w dzieciach chęć czytania książek oraz umiejętność uważnego słuchania. Bibliotekarz zwrócił uwagę na serię książek pt: SAMI CZYTAMY, które znajdują się w naszej bibliotece szkolnej.

 

 

Uwaga konkurs! (dla wszystkich uczniów)

 

Weź udział w konkursie fotograficznym pt. "Czytamy wszędzie". Należy przesłać mailem zdjęcia na adres szkola_wysokienice@intetria.pl (lub przynieść na pendrivie) z czytającymi osobami w różnych, nawet najdziwniejszych miejscach i sytuacjach.

 

Na Wasze propozycje czekamy do 20 października.


 

"Żeganaj lato, witaj jesień" - to tytuł wrześniowej gazetki ściennej biblioteki szkolnej.


 

Uwaga konkurs! (dla uczniów klas 4-6)

 

Weź udział w konkursie międzypowiatowym pt. "Moja mała ojczyzna -  jak będzie wyglądała za 100 lat". Wykonaj pracę plastyczną płaską w formacie A4. Może to być rysunek, grafika, malarstwo, itp.

 

Prace należy oddać do biblioteki szkolnej do 10 października.


 

 Archiwum działalności biblioteki szkolnej: rok szkolny 2015/2016, rok szkolny 2016/2017 oraz rok szkolny 2017/2018.

 


Wygenerowano w sekund: 0.04
705,890 unikalne wizyty