Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Biblioteka

Biblioteka szkolnaOd 1 września 2015 roku opiekunkami biblioteki szkolnej są panie: Katarzyna Szkup i Beata Ulanowska.

 


 

rok szkolny 2017/2018

 


Uwaga!!!

 

Weź udział w kolejnym w tym roku szkolnym konkursie frazeologicznym zamieszczonym na łamach gazetki szkolnej „Po Dzwonku”. Z poprawnym rozwiązaniem i numerem gazetki zgłoś się do szkolnego bibliotekarza do 12 lutego.

 


 

W lutym gazetka ścienna biblioteki szkolnej zawiera informacje dotyczące walentynek, tak chętnie świętowanych wśród uczniów. Skąd wzięły się walentynki? Co oznacza mowa kwiatów? Odpowiedź na te pytania oraz wiele innych ciekawych podpowiedzi można znaleźć na temat sposobu wyrażania uczuć.

 

 


 

W styczniu 2018r. najwięcej książek (w przeliczeniu na 1 ucznia) wypożyczyli uczniowie klasy trzeciej (wychowawca p. Anna Dominiak). Najlepszym czytelnikiem stycznia został Szymon Klimczak (kl.2).

 


 

27 stycznia na balu noworocznym pan Andrzej Kowara - Wójt  Gminy Głuchów wręczył dyplom „NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA” uczniowi, który  w I półroczu wypożyczył najwięcej książek. Najlepszym czytelnikiem został Szymon Klimczak z klasy drugiej.


 

W styczniu gazetka ścienna poświęcona została karnawałowi. Można znaleźć tam informacje dotyczące karnawału, tłustego czwartku oraz ostatków. Poza tym zamieszczona jest statystyka wypożyczeń za miesiąc grudzień.

 


 

W grudniu 2017r. najwięcej książek (w przeliczeniu na 1 ucznia) wypożyczyli uczniowie klasy trzeciej (wychowawca

p. Anna Dominiak). Najlepszym czytelnikiem grudnia został Szymon Klimczak (kl.2).

 


 

19 grudnia na apelu szkolnym p. dyrektor Alina Duda wręczyła dyplom najlepszego czytelnika listopada, który otrzymał Szymon Klimczak. Poza tym upominki otrzymały uczennice klasy szóstej- Oliwia Krocz i Natalia Dziąg, które prawidłowo rozwiązały konkurs frazeologiczny "Od stóp do głów".

Wszyscy uczniowie, którzy prawidłowo rozwiązali krzyżówkę świąteczną "Hej, kolęda!" otrzymali świąteczne lizaki, a nagrodę główną- świąteczną czekoladę Milenka Brocka. Gratulujemy!

 

Szymon Klimczak - najlepszy czytelnik listopada 2017r.

 

Świąteczną krzyżówkę prawidłowo rozwiązało 18 uczniów. Szczęśliwy los - nagrodę główną dla Milenki Brockiej wylosowała p. dyrektor Alina Duda.

Prawidłowe rozwiązania haseł z konkursu frazeologicznego "Od stóp do głów" dostarczyła Natalka i Oliwia.


 

19 grudnia na apelu szkolnym p. dyrektor Alina Duda wręczyła nagrody laureatom ostatnich konkursów przeprowadzonych przez bibliotekę szkolną. Nagrody otrzymali laureaci turnieju "Chłopcy z Placu Broni": Tomek Bieliński, Karol Stachecki i Amelka Rosa; konkursu czytelniczego "Spotkanie z tym obcym": Zuzia Karcz, Kasia Karcz, Natalka Popek, Wronika Kowalczyk, Lilka Koczywąs oraz konkursu czytelniczego"Czy mógłbyś zostać uczniem Akademii Pana Kleksa?": Zosia Pawlik, Julka Antosik i Maciek Wilczak. Gratulujemy!

 

Turnej czytelniczy "Chłopcy z Placu Broni".

 

Konkurs czytelniczy "Spotkanie z tym obcym".

 

Konkurs czytelniczy "Czy mógłbyś zostać uczniem Akademii Pana Kleksa?"


 

18 grudnia uczniowie klasy piątej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, której tematem było „Czasopismo i gazeta”. W czasie zajęcia została omówiona rola czasopism jako źródeł wiedzy, podział czasopism oraz terminologia związana z wydawaniem prasy. Lekcję przeprowadziła p. Katarzyna Szkup - bibliotekarz szkolny.

 

 

 

14 grudnia chętni uczniowie klasy czwartej wzięli udział w konkursie czytelniczym pt. "Czy mógłbyś zostać uczniem Akademii pana Kleksa?". Otwarcia konkursu dokonała p. dyrektor Alina Duda. W konkursie wzięło udział 11 czwartoklasistów. Konkurs polegał na wypełnieniu karty konkursowej składającej się z testu i krzyżówki, której hasła dotyczyły "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy. Konkurs przeprowadziła p. Beata Ulanowska- bibliotekarz szkolny.

 

  I miejsce Zosia Pawlik

II miejsce Julia Antosik

III miejsce Maciej Wilczak


 

Natalia Dziąg - uczennica klasy siódmej podarowała bibliotece szkolnej książkę z literatury dziecięcej pt. "365 bajek na każdy dzień roku". Dziękujemy!

 

 

14 grudnia odbyła się lekcja biblioteczna nt. "Biblioteka i katalogowanie". W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy czwartej. Dzieci miały okazję dowiedzieć się po co jest biblioteka, jakie spełnia funkcje, jak katalogowane są książki, poznały ich podział. Uczniowie zapoznali się zarówno z katalogiem rzeczowym i alfabetycznym w bibliotece oraz do czego służą katalogi w bibliotece. Lekcję przeprowadziła p. Katarzyna Szkup – bibliotekarz szkolny.


Hej kolęda, kolęda!

 

 Brakujące wyrazy z tytułów kolęd należy podać w mianowniku. Rozwiązaniem krzyżówki będzie dawne (używane do XVI w.) określenie kolędy ("Biblioteka w szkole" 12/2010).

 

PIONOWO

1. W ... leży

2. Pójdźmy wszyscy do ...

5. Wesołą ... bracia słuchajcie

6. Cieszmy się pod ...

7. Wśród nocnej ...

10. Gdy się ... rodzi

12. Bóg się rodzi, ... truchleje

14. Zdrów bądź, ... anielski

16. ... malusieńki

17. Mizerna, ...

18. Z narodzenia Pana ... dziś wesoły

 

POZIOMO

3. Oj, ...

4. ...mili, coście widzieli

6. Cicha ...

8. Dzisiaj w ...

9. Nowy ... bieży

11. ... z nieba

12. Mędrcy świata, ...

13. ... patrzcie jeno

15. ... pasterzom mówił

19. ... króla niebieskiego

20. Narodził się nam ...

21. Do ..., hej pasterze

22. Niepojęte ...

23. Gdy śliczna ...

 

Gdy klikniesz w krzyżówkę, to możesz ją wydrukować. Na poprawne rozwiązania krzyżówki czekamy do 18 grudnia. Jeśli masz problem z wydrukowaniem krzyżówki, to zgłoś się do szkolnego bibliotekarza. Powodzenia!


 

11 grudnia odbył się konkurs czytelniczy pt. "Spotkanie z tym obcym", w którym wzięło udział 11 uczniów klasy szóstej. Konkurs polegał na wypełnieniu karty konkursowej zawierającej krzyżówkę i test dotyczący bohaterów książki Ireny Jurgielewiczowej "Chłopcy z Palcu Broni". Najwięcej punktów uzyskała Zuzanna Karcz (29p/30p możliwych), drugi wynik to 28 punktów uzyskała Katarzyna Karcz; na trzecim miejscu z wynikiem 27p znalazły się: Lilianna Koczywąs, Weronika Kowalczyk i Natalia Popek. Gratulujemy!

Konkurs przeprowadziła p. Beata Ulanowska- bibliotekarz szkolny.

 

Uwaga!!!

 

Weź udział w kolejnym w tym roku szkolnym konkursie frazeologicznym zamieszczonym na łamach gazetki szkolnej „Po Dzwonku”, tym razem pt. „Od stóp do głów". Z poprawnym rozwiązaniem i numerem gazetki zgłoś się do szkolnego bibliotekarza do 15 grudnia. Będziesz mógł wtedy wziąć udział w losowaniu nagród.

 


 

8 grudnia biblioteka szkolna i SKO były organizatorami kiermaszu tanich książek, które pochodziły z Hurtowni Taniej Książki z Tuliszkowa, z którą od lat współpracuje nasza szkoła.    Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów, ale też rodziców.

O kiermaszu można przeczytać www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/kiermasz-taniej-ksiazki-za-nami/

 

  
 

 

W grudniu gazetka ścienna biblioteki szkolnej została poświęcona Świętom Bożego Narodzenia. Zawiera wykaz lektur związanych z tymi Świętami oraz statystkę wypożyczeń za listopad.

 

 

05.12.2017r. uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Tematem spotkania bibliotekarza z uczniami były Święta Bożego Narodzenia i tradycje związane z jego obchodami. W klimat bożonarodzeniowy wprowadziła uczniów książka Charlesa  Dickensa  „Opowieść wigilijna” polecana przez nauczyciela do przeczytania. Lekcję biblioteczną przeprowadziła p.Katrzyna Szkup - bibliotekarz szkolny.

 

 


 

W listopadzie 2017r. najwięcej książek (w przeliczeniu na 1 ucznia) wypożyczyli uczniowie klasy trzeciej (wychowawca p. Anna Dominiak). Najlepszym czytelnikiem listopada został Szymon Klimczak (kl.2).

 


 

24 listopada 9 uczniów klasy piątej wzięło udział w turnieju czytelniczym online dotyczącym znajomości lektury "Chłopcy z Placu Broni". Test https://funtest.pl/test/chlopcyzplacubronitest/ składał się z 22 pytań, na które należało udzielić prawidłowej odpowiedzi w ciągu 5 minut. Najlepszy okazał się Tomek Bieliński uzyskując 20 punktów; druga była Amelka Rosa z wynikiem 19 punktów, a trzeci Karol Stachecki, który uzyskał 18 punktów. Gratulujemy!

Turnej czytelniczy przeprowadziła p. Beata Ulanowska - bibliotekarz szkolny.

 

 
 

 

23 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia  w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty czytelnicze dla uczniów klasy drugiej. Głównym celem zajęć, które przeprowadziła p. Katarzyna Szkup – bibliotekarz szkolny,  było zapoznanie dzieci z historią Dnia Pluszowego Misia.

Więcej informacji można znaleźć http://spwysokienice.pl/news.php


 

 

Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ


 

20 listopada  uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w warsztatach czytelniczych w Filii Bibliotecznej w Wysokienicach – filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Głuchowie. Zajęcia przeprowadziła bibliotekarka p. Barbara Łęczycka.Celem zajęć było stworzenie sytuacji pozwalającej na: poznanie pracy bibliotekarza i biblioteki, rozwijanie zainteresowania książką, zaznajomienie uczniów z zawodami ludzi związanych z powstawaniem książek, zapoznanie z podstawowymi elementami budowy książki.

 Więcej informacji można znaleźć http://spwysokienice.pl/news.php


 

 

Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ


 

20 listopada na apelu szkolnym dyplom dla najlepszego czytelnika października otrzymał Szymon Klimczak z kl.2. Dyplom i nagrodę wręczyła p. dyrektor Alina Duda.

 


 

Listopadowa gazetka ścienna biblioteki szkolnej poświęcona została andrzejkom i katarzynkom.

 

 

 


 

W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Głuchowie nasza szkoła wzięła udział w  konkursie plastycznym „Portret Tadeusza Kościuszki”. Do konkursu przystąpiło 11 uczniów z klas IV-VII z naszej szkoły. Opiekunem konkursu była p. Małgorzata Grefkowicz.

Na szczeblu gminy reprezentowały naszą szkołę prace: Julii Antosik (kl.4), Zosi Pawlik (kl.4), Lilianny Koczywąs (kl.6) i Natalii Dziąg (kl.7). Podsumowanie konkursu nastąpiło 15 listopada w siedzibie Gminy Głuchów. Komisja gminna przyznała nagrodę Julce Antosik.

 

 

 

10 listopada Lilianna Koczywąs (kl.6) podarowała 5 książek do biblioteki szkolnej. Dziękujemy!

 

 
   

 

W październiku 2017r. najwięcej książek (w przeliczeniu na 1 ucznia) przeczytali uczniowie klasy czwartej (wychowawca p. Piotr Majewicz). Najlepszym czytelnikiem października został Szymon Klimczak (kl.2).

 


 

31 października na apelu szkolnym odbyło się podsumowanie działań biblioteki szkolnej zrealizowanych w związku z obchodami "Października jako Miesiąca Bibliotek Szkolnych" - w tym roku pod hasłem "Książka nas łączy". Podsumowanie przedstawiły dziewczynki z klasy VI - Zuzanna Karcz i Natalia Popek. Następnie p. dyrektor Alina Duda wręczyła nagrody laureatom październikowych konkursów przeprowadzonych przez bibliotekę szkolną. Nagrody otrzymali: Karol Stachecki (kl.5), Lilianna Koczywas (kl.6), Wiktoria Winiarska (kl. 4), Paulina Szochner (kl.4) oraz Olga Lipska (kl.7). Gratulujemy!

 

 

 

W październiku każdy czytelnik naszej szkoły mógł zagłosować na Książkową Listę Przebojów. W wyniku głosowania na pierwszym miejscu znalazła się książka Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa", a na drugim miejscu "Mikołajek" i "Martynka".

 

 

 

27 października uczniowie klasy I, III i IV wzięli udział w warsztatach czytelniczych w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach. Zajęcia dla klasy I i III pt. "Jak to z książką było?" poprowadziła p. Mariola Szymczak, natomiast warsztaty pt. "Zagrożenia w sieci" dla klasy IV - p. Anna Kowalczyk i p. Aneta Brzezińska.

Więcej informacji http://spwysokienice.pl/news.php

 

 

 

Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ


 

W pierwszym numerze gazetki szkolnej "Po Dzwonku" ukazał się konkurs frazeologiczny pt. "Dwa kroki stąd". Laureatką konkursu została Olga Lipska - uczennica klasy siódmej.

 


 

W październiku uczniowie klas V-VII wzięli udział w konkursie literackim "Fraszka - igraszka". Lauratami konkursu zostali: Lilianna Koczywąs (kl.VI) oraz Karol Stachecki (kl.V).

 

"Przyjaciel człowieka już na półce czeka" - Lilianna Koczywąs

 

"Czytanie to pięka sprawa,

więc książka to podstawa.

Kto czyta, nie pyta, nie błądzi" - Karol Stachecki

 


 

W październiku uczniowie klas I-IV wzięli udział w konkursie plastycznym na zakładkę do książki "Postać z ulubionej książki". Laureatami konkursu zostały: Paulina Szochner i Wiktoria Winiarska - uczennice klasy czwartej.

 


 

24 października uczniowie wzięli udział w akcji czytelniczej "Zjedz jabłko i przeczytaj polecaną książkę..."

Uczniowie chetnie częstowali się jabłkami, które były zaopatrzone w karteczki z tytułami książek godnych polecenia do przeczytania, które mogli wypożyczyć. 


 

 

9 października  uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w lekcji bibliotecznej „ Bohaterowie naszych bajek". W pierwszej części spotkania dzieci przeniosły się w świat baśni  - wysłuchały na płycie CD bajki:  „Czerwony Kapturek” , „Kot w butach”. W drugiej części uczniowie bardzo chętnie rozwiązywali trudne zagadki o bajkowych bohaterach.  Bez trudu radzili sobie z każdym przygotowanym ćwiczeniem. Lekcję biblioteczą przeprowadziła p. Katarzyna Szkup - bibliotekarz szkolny.

 

 


 

Tematem październikowej gazetki ściennej biblioteki szkolnej jest „Październik – Międzynarodowym Miesiącem Biblioteki szkolnej”. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r. Na początku był to tylko jeden dzień. Od 2008r. biblioteka szkolna świętuje cały październik.

 

 

 

Archiwum działalności biblioteki szkolnej: rok szkolny 2015/2016 oraz rok szkolny 2016/2017.

 


Wygenerowano w sekund: 0.03
460,809 unikalne wizyty